A Pető, Haller páros már pontszerző
Redgrave az ötödik olimpiai bajnoki címe felé halad

--------------------------------------------------------------------------------
forrás: Színes Sport 2000.09.22

Öt számban rendeztek középfutamokat csütörtökön a Penrith-tavon. Az egypárevezősök futamain egy meglepetés született: a Barcelonában olimpiai ezüstérmet szerzett cseh Chalupa kiesett, noha az idei Világkupa-versenyeken is jól szerepelt.

Az egyesek után bonyolították le a kétpárevezősök középdöntőit. Rögtön az első futamban érdékeltek voltunk a Haller Ákos, Pető Tibor duó révén. Szintén ebben a futamban indult a szám nagy esélyese, a szlovén Iztok, Csop kettős, továbbá a németek erős egysége. Hallerék jól jöttek el a rajttól, 1000 méterig nagyjából együtt haladtak az élen álló szlovénekkel és a második németekkel. A következő 1000 méteren is maradt ez a sorrend, de nőttek a különbségek. Mivel az amerikaiak leszakadtak, így biztosnak látszott a döntőbe jutás, a két magyar fiú nem erőltette az előkelőbb helyezés megszerzését.

A másik futamban a norvégok magabiztosan nyertek az olaszok és a lengyelek előtt. Meglepetés, hogy a magyarok egyik vetélytársa, a francia Kowal, Hardy kettős kiesett ebből a futamból, csak a B-döntőben evezhet tovább.

- Az elején tartottuk a tempót a szlovénekkel és a németekkel - értékelt Haller Ákos, a magyar kétpár vezérevezőse. - Elsősorban arra törekedtünk, hogy döntőbe kerüljünk. Eredetileg azt gondoltuk, hogy megverjük a németeket, de volt néhány kisebb technikai hibánk, ezért a végén már nem erőltettük az evezést. Általában az előfutamban, vagy a középdöntőbn megvernek minket, mi pedig jobbak vagyunk náluk a döntőben. Remélem, ez most is így lesz. Egyáltalán nem fáradtunk el, bőven maradt még bennünk erő.

A szombati döntőt, amelyben a magyarok ellenfele a szlovén, a német, a norvég, az olasz és a lengyel duó lesz, magyar idő szerint hajnali 01.10-kor órakor rendezik.

A nap befejező számában, a kormányos nélküli négyesek versenyében futamgyőzelemmel jutott a döntőbe a brit egység, amelyben az ötödik olimpiai győzelmének megszerzésére készülő Redgrave is ült.

Férfiak

Középdöntők. Egypárevezős. 1. futam: 1. Waddell (új-zélandi) 6:58.01, 2. Porter (kanadai) 7:00.82, 3. Janakiev (bolgár) 7:03.89. 2. futam: 1. Müller (svájci) 7:01.86, 2. Wells (német) 7:03.47, 3. Jaanson (észt) 7:06.70. Kormányos nélküli kettes. 1. futam: 1. Andrieux, Rolland (francia) 6:30.96, 2. Searle, Coode (brit) 6:31.08, 3. Di Clemente, Cech (dél-afrikai) 6:33.15. 2. futam: 1. Long, Tomkins (ausztrália) 6:34.42, 2. Viszaczki, Sztojics (jugoszláv) 6:34.93, 3. Murphy, Bea (amerikai) 6:35.42. Kétpárevezős. 1. futam: Iztok, Csop (szlovén) 6:16.41, 2. Mayer, Roehnert (német) 6:20.40, 3. Pető Tibor, Haller Ákos (magyar) 6:23.81. 2. futam: 1. Tufte, Bekken (norvég) 6:23.50, 2. Calabrese, Sartori (olasz) 6:24.99, 3. Korol, Kolbowicz (lengyel) 6:31.6. Négypárevezős. 1. futam: 1. Nagy-Britannia 6:02.28, 2. Szlovénia 6:04.07, 3. Egyesült Államok 6:05.80. 2. futam: 1. Ausztrália 6:02.03, 2. Olaszország 6:02.31, 3. Új-Zéland 6:05.33

Nők

Egypárevezős. 1. futam: 1. Nejkova (bolgár) 7:28.34, 2. Douglas (ausztrál) 7:32.34, 3. Waddell (új-zéland) 7:35.24. 2. futam: 1. Rutschow-Stomporowski (német) 7:37.77, 2. Karsten (fehérorosz) 7:40.36, 3. Alekszandrova (orosz) 7:42.23

Olimpiai döntő 20 év után

A Magyarországon viszonylag kis bázissal rendelkező, de nemzetközileg nagyon népszerű evezős sportágban legutóbb 1980-ban, Moszkvában volt magyar olimpiai döntős: Bata Ilona és Langhoffer Klára 6. lett a kétpárevezősben.

Dobogós helyezést 1968 óta nem ért el magyar evezős, a mexikóvárosi olimpián a Csermely József, Melis Antal, Melis Zoltán, Sarlós György kormányos nélküli négyes lett ezüstérmes. Azt megelőzően 1948-ban a Zsitnik Béla, Szendey Antal (Zimonyi Róbert) kormányos kettes állhatott fel a dobogó harmadik fokára. A magyar evezőssportnak még egy olimpia érem jutott, 1908-ban, a londoni játékokon Leviczky István lett harmadik.