Jégkorong
A fehéroroszok csak a második harmadban voltak egy súlycsoportban
Hatot lőttek az oroszok

Magyar idő szerint péntek este elkezdődött a jégkorongtorna csoportköre, méghozzá az Oroszország-Fehéroroszország találkozóval. Meglepetés nem történt, a helyenként elképesztő hokit produkáló szbornaja simán győzött, még ha a 6-4-es végeredmény nem feltétlenül erre enged következtetni. A Boston Bruinsban korongozó Szergej Szamszonov fonákkal már a második percben megszerezte a vezetést, ez megindította a lavinát, amely - képletesen fogalmazva - maga alá temette derék jó Szergej Sabanov kapust, akit a 3-1-re végződő első harmad után lecseréltek. Húsz perc alatt tizenhétszer ágyúztak kapura a piros mezesek, a harmadik gólt szerző, még csupán tizennyolc esztendős Ilja Kovalcsuk például "nullszögből" is be tudta venni Sabanov ketrecét...

Hanem a második játékrészben ráijesztettek a beloruszok vetélytársukra, két emberelőnyös helyzetet kihasználva feljöttek 4-3-ra (a harmad elején Alekszej Jasin ugyanis bevágta a negyedik orosz gólt is), és csak Nyikolaj Habibulinon múlott, hogy nem egyenlítettek. A befejező játékrész úgy indult, mint a mérkőzés eleje, azaz orosz rohamokkal, nem is kellett sokat várni az újabb találatra, amely a meccs gólja volt egyben. Borisz Mironov, a Chicago Blackhawks kiválósága oldalról, kapásból akkora gólt lőtt a rövid felsőbe, hogy a korong kis híján tönkrezúzta a belső "fedélzeti kamerát". Ezután Szergej Fjodorov, a Detroit Red Wings húzóembere volt eredményes (az ő találata sem volt utolsó!), a meccs krónikáját pedig Ruszlan Szalej zárta le, aki beállította a 6-4-es végeredményt. Csak az érdekesség kedvéért említjük, hogy az emberelőnyös helyzetek kihasználása terén jóval az oroszok fölé nőttek a fehéroroszok, hiszen ők háromból hármat értékesítettek, ellenfelük pedig négyből egyet.

Érdemes kitérni egy pár szó erejéig Kovalcsukra. Az Atlanta Thrashers ásza - ő az NHL történetében az első orosz hokis, aki első választott volt a drafton - lehet a torna egyik nagy sztárja, kiváló korongkezelése, elképesztő ereje és persze gyorsasága komoly gondot jelenthet a vetélytársaknak. Ilja barátunk egyébként a 71-es mezt viseli, nem véletlenül. NHL-csapatában 17-essel játszik, így tisztelegve a legendás Valerij Harlamov emléke előtt, aki annak idején 17-es volt a szovjet válogatottban. Halála óta senki sem viselheti a 17-est a szbornajában - a 71-est viszont igen.

Arról se feledkezzünk meg, hogy időközben lejátszották a helyosztókat. A kilencedik helyet a lettek szerezték meg, miután kegyetlen "mészárlást" rendezve, 9-2-re elverték a jobb sorsra érdemes ukrán válogatottat, amely a három, selejtezőkörös mérkőzésén összesen kapott öt gólt. "Ez egy olyan bokszmeccs volt, amelyen egymás után kaptuk a maflásokat, ezáltal esélyünk sem volt arra, hogy talpra álljunk" - próbált némi humort csempészni a történtekbe Anatolij Bogdanov szövetségi kapitány. Már az elején eldőlt minden: az első hat percben négyszer köszöntek be a lettek, a játékrészt pedig 6-0-s előnnyel zárták. A tizenegyedik helyen Svájc válogatottja végzett, köszönhetően elsősorban Martin Gerber kapusnak, aki ötvenöt löketből ötvennégyet hárított (!) az osztrákok elleni, 4-1-re végződő találkozón. Gerber különösen az első két harmadban volt elemében, ekkor mind a harmincnyolc lövést hatástalanította.

Végül, de nem utolsósorban szóljunk arról, hogy a biztos továbbjutónak hitt, ám a csoportjában az utolsó helyen végző szlovákok valamelyest feledtették a kínos szereplésüket, miután a tizenharmadik helyért kiírt derbin "elgázolták" a franciákat (7-1). A csupa NHL-játékosokat felvonultató szlovák seregből az Ottawa Senatorsban korongozó Marián Hossa emelkedett ki leginkább, aki három góllal és egy gólpasszal zárta az estét.

"Még mindig nem tudjuk megemészteni a történteket, hiszen ezzel a garnitúrával simán tovább kellett volna jutnunk" - jegyezte meg a Phoenix Coyotes alkalmazásában álló Michal Handzus. "Ma a becsületünkért játszottunk - szögezte le Jan Filc szövetségi kapitány. - Játékosaim mindent megtettek a siker érdekében, bebizonyítva, hogy a szlovák jégkorong sokkal, de sokkal előkelőbb helyen van, mint azt a jelenlegi helyezésünk láttán sokan gondolnák."

JÉGKORONG. Férfiak. Csoportkör

D-csoport: Oroszország-Fehéroroszország 6-4 (3-1, 1-2, 2-1). Gólszerző: Szamszonov (1:45, Kovalcsuk, Fjodorov), Zsamnov (17:32 - emberelőny, P. Bure), Kovalcsuk (19:39), Jasin (25:16), Mironov (42:21, Afinogenov), Fjodorov (44:04, Afinogenov), ill. Antonyenko (8:20, V. Pankov), Hmil (26:42 - ee.), Kaluzsnij (34:01 - ee.), Szalej (58:23 - ee., Ciplakov, Hmil). Kapusok: Habibulin 29 védés/33 lövés, ill. Sabanov 14/17, a 2. harmadtól Mezin 16/19

A Finnország-Egyesült Államok (D-csoport), a Kanada-Svédország (C) és a Csehország-Németország (C) mérkőzés lapzártánk után kezdődött.

Helyosztó. A 9. helyért: Lettország-Ukrajna 9-2 (6-0, 3-2, 0-0). Gólszerző: Tambijevs (1:33, Bondarevs), Vitolins (2:26, Sorokins, Kercs), Fanduls (5:20 - emberelőny, Maticins, Kercs; 30:39), Nizivijs (5:56 - ee., Macijevskis), Pantelejevs (18:22, Maticins), Maticins (19:11 - büntetőből), Bondarevs (29:31, Macijevskis, Nizivijs), Semjonovs (39:41, Vitolins, Bondarevs), ill. Hrisztics (31:38, Csibirev, Gunko), Csibirev (35:33, Oleckij, Sjerov). Kapusok: Naumovs 24 védés/26 lövés, ill. Karpenko 2/5, 5:20-tól Szimcsuk 24/30. A 11. helyért: Svájc-Ausztria 4-1 (0-0, 2-0, 2-1). G: Aeschlimann (30:25), Plüss (36:39, Rüthemann; 59:20 - üres kapu, Seger), Vauclair (50:30 - emberhátrány, Aeschlimann), ill. Searle (44:33, Perthaler, Kromp). K: Gerber 54/55, ill. Divis 23/26. A 13. helyért: Szlovákia-Franciaország 7-1 (1-0, 2-0, 4-1). G: Hossa (8:02 - eh.; 47:22, Visnovsky; 58:50, Pavlikovsky), Stümpel (28:04 - ee., Satan, Hossa), Handzus (39:02, Bartecko, Demitra), Pardavy (50:47, Milo, Pavlikovsky), Pavlikovsky (55:53, Milo), ill. Rozenthal (59:19, Bozon, Mortas). K: Stana 18/19, ill. Rolland 42/49

Nők. Csoportkör

B-csoport: Egyesült Államok-Kína 12-1 (3-0, 5-1, 4-0). Az állás: 1. Egyesült Államok 4 pont (22-1), 2. Finnország 4 (7-1), 3. Németország 0 (1-13), 4. Kína 0 (1-16)