JÉGKORONG
A svédek kioktatták a nagypályán szédelgő kanadaiakat, míg a házigazdák kiütötték Finnországot
Tkachuk álomgólja és a ronda számok

Ahogyan arra számítani lehetett, parádés mérkőzésekkel kezdődött a jégkorongtorna csoportköre, a svédek szédületes játékától kezdve Keith Tkachuk csodagólján át sok mindenen ámulhattunk. Mint arról már szombati számunkban beszámoltunk, Oroszország 6-4-re megverte a fehéroroszokat - és a gólgyártás a másik három, péntekre kiírt összecsapáson is folytatódott, összesen huszonhárom találat született a továbbiakban.

A C-csoportban elsőként Svédország és Kanada feszült egymásnak, és bő két és fél perccel a nyitó buli után utóbbi válogatott máris vezetéshez jutott: Michael Peca remek passzát követően Rob Blake nehéztüzér ágyúzta a korongot a kapuba, Tommy Salo mamutjait "átlőve".

Ki gondolta volna ekkor, hogy az Edmonton Oilers hálóőre legközelebb a harmadik harmadban kap gólt, akkor, amikor már minden eldőlt?

Salo ugyanis a csúcsra járatta magát, volt, hogy a füle mellé érkező löketet nemhogy kiütötte, de nemes egyszerűséggel elkapta, mint a legyet, és volt, hogy a közvetlenül előtte megpattanó korongot hatástalanította. Közben csapattársai, a szokás szerint sárga mezben tündöklő svédek elképesztő nyomás alá helyezték a juharleveleseket, akik nem is nagyon tudtak mit kezdeni velük, avagy az NHL-ben használatos jégpályánál nagyobb játéktéren szemlátomást az európaiak érezték jobban magukat.

Lubickoltak.

A második harmadot 4-0-val zárták a háromkoronások, eldöntve ezzel a két pont sorsát - csupán érdekességként említjük, hogy a remek Mats Sundin NHL-es csapattársának, a Toronto Maple Leafsben vitézkedő Curtis Josephnek lőtt gólt. Aztán még egyet. A befejező húsz percben Eric Brewer szépített, sőt Eric Lindros is betalált, ám még mielőtt ünneplésbe kezdett volna a kanadai banda, a játékvezető érvénytelenítette a találatot, egyébként teljes joggal, minthogy Peca "szoros kapcsolatba került" Salóval.

"Kegyetlenül kihasználtuk a nagyobb pálya adta előnyöket, de itt szeretném leszögezni, hogy a kanadaiak sokkal, de sokkal jobbak lesznek, meglátják" - nyilatkozta az 5-2-es diadalt követően Mikael Renberg, míg társa, Sundin arról beszélt, hogy "most két gólt lőttem Curtisnek, de ne lepődjenek meg azon, hogy ha legközelebb összefutunk, ő fog ki rajtam..." A legyőzött kanadaiak részéről Blake emígyen értékelte a mérkőzést: "Nagyszerűen kezelték a korongot, mértani pontosságú passzokkal támadtak ránk, és különösen a harmadunk előtt zavartak meg minket, ott, ahol mi gyakran szellősen védekeztünk."

Észak-Amerika számára tehát pocsékul kezdődött a torna - hanem ami ezután következett! A házigazda amerikaiak 6-0-val gázoltak át a meglepően gyér teljesítményt nyújtó, a három-négy nagy helyzetét elszórakozó finn válogatotton. Az első harmadban gyors egymásutánban három emberelőnyös helyzetet hagyott kihasználatlanul a házigazda, a 0-0-s játékrész után azonban felpörgött, három góllal terhelte meg az Ottawa Senatorsban védő Jani Hurmét. Különösen a harmadik marad emlékezetes, amely Tkachuk nevéhez fűződik: a csatár utánozhatatlan mozdulattal befűzte a védőt, és ahogy lövőhelyzetbe került, kilőtte a rövid felső sarkot. Szenzációs megoldás volt! Az amerikai henger alá szorult finnek további három gólt voltak kénytelenek elkönyvelni, az utolsó, a hatodik már-már megalázó volt: Phil Housley tiszta lövőhelyzetbe került, ám lövés helyett önzetlenül az érkező Bill Guerinhez passzolt, aki megvárta, míg Hurme eldől, mint egy zsák, és a hálóba emelt. A meccs hőse John LeClair volt, aki három góllal járult hozzá a sikerhez (Naganóban négy meccsen összesen egy gólpasszt tudott összeszedni...), illetve Mike Dunham, aki valamennyi lövést hárította, 1992 után az első olimpiai shutoutot elkönyvelve az amerikaiaknak. Dunham amúgy szerepelt már olimpián, 1994-ben Lillehammerben, amikor is egy vereséget és két döntetlent ért el...

"De rondák ezek a számok - mutatott az eredményre Teemu Selänne, a finnek csapatkapitánya. - Ostoba módon játszottunk, de még semmi sincs veszve, arra kell törekednünk, hogy ne veszítsük el az önbizalmunkat. Messze még a vég."

Nem szabad elfeledkeznünk az olimpiai címvédő csehekről sem, ők is simán nyertek (8-2), igaz, nekik jutott elsőként a selejtezőből érkező német válogatott, amely ebben a csoportban halálra ítéltetett.

"Attól még, hogy ilyen bámulatosan játszottunk, nem biztos, hogy mi vagyunk a legjobbak. Ezt kell szem előtt tartani" - figyelmeztet a zseniális Jaromir Jagr, aki két góllal és két gólpasszal ünnepelte a remek bemutatkozást, egyben a harmincadik születésnapját. A cseh Robert Reichel testvére, a németeknél játszó Martin a következőket mondotta: "Ez azért más, mint a selejtező, mint ahogy ezt a csodálatos cseh hokisok be is bizonyították, hozzáteszem, sajnos."

Nem ez volt az utolsó ilyen meccsük a németeknek.

JÉGKORONG. Csoportkör

C-csoport: Svédország-Kanada 5-2 (1-1, 4-0, 0-1). Gólszerző: Sundin (5:30, Alfredsson; 30:42, Alfredsson, Lidström), Sundström (26:06, Nylander, Näslund), Jönsson (31:47, Zetterberg), Dahlen (35:58 - emberelőny, Sundström, Sundin), ill. Blake (2:37, Peca, Fleury), Brewer (55:39, Nolan). Kapusok: T. Salo 33 védés/35 lövés, ill. Joseph 20/25. Csehország-Németország 8-2 (3-0, 3-1, 2-1). G: Jagr (3:52 - ee., Rucinsky, Lang; 38:32, Lang), P. Sykora (13:35, Elias, Dopita), Hejduk (16:18 - ee., Havlat, Kaberle), Havlat (27:42), Lang (33:44 - ee., Rucinsky, Jagr), Elias (53:05, Dopita), Reichel (58:42 - ee., Rucinsky, Jagr), ill. Soccio (28:49, Sturm), Ustorf (47:46, Hecht). K: Hásek 18/20, ill. Künast 12/16, 29:32-től Seliger 18/22

A csoport állása
1. Csehország 1 - - 8-2 2
2. Svédország 1 - - 5-2 2
3. Kanada - - 1 2-5 0
4. Németország - - 1 2-8 0

D-csoport: Egyesült Államok-Finnország 6-0 (0-0, 3-0, 3-0). G: Young (29:45, Rolston, Suter), LeClair (36:16, Hull; 46:49 - ee., Leetch; 51:23, Hull, Weight), Tkachuk (37:45, Roenick, Leetch), Guerin (54:14, Housley). K: Dunham 23/23, ill. Hurme 33/39

1. Egyesült Államok 1 - - 6-0 2
2. Oroszország 1 - - 6-4 2
3. Fehéroroszország - - 1 4-6 0
4. Finnország - - 1 0-6 0

Nők. Csoportkör

A-csoport: Oroszország-Kazahsztán 4-1 (1-1, 2-0, 1-0). Az állás: 1. Kanada 4 pont (14-0, 2 mérk.), 2. Svédország 4 (10-2, 2), 3. Oroszország 2 (3), 4. Kazahsztán 0 (3)

B-csoport: Egyesült Államok-Finnország . Az állás: 1. Egyesült Államok 4 ((22-1, 2), 2. Finnország 4 (7-1, 2), 3. Németország 0 (1-13, 2), 4. Kína 0 (1-16, 2)