Jégkorong
Csehország és Oroszország már a negyeddöntőben újrajátszhatja a naganói finálét
Kezdődik az igazi show

Az már biztos, hogy nem ismétlődik meg a naganói döntő Salt Lake Cityben, az akkor megmérkőző Csehország és Oroszország ugyanis a kieséses szakasz első fordulójában, már a negyeddöntőben összecsap egymással. Az elődöntőbe kerülésért folyó küzdelem másik nagy csatáját Kanada és Finnország vívja egymás ellen, míg az Egyesült Államok mellett Svédország kap könnyű ellenfelet a szerdai mérkőzésén.

Ezt a privilégiumot a csoportelsőség kiharcolásával érte el a házigazda és a lillehammeri aranyérmes, előbbi Németország, utóbbi Fehéroroszország ellen csúszik jégre. Az erőviszonyokkal minden hokirajongó tisztában van, és a statisztikai mutatók (a csoportkör győzelmi mutatói, gólkülönbségek) alapján is nehéz lenne elképzelni, hogy a százszázalékos svédek - akik utolsó csoportmérkőzésükön könnyedén, 7-1-re elgyepálták a németeket -, vagy a pontot eddig csak az oroszok ellen vesztő amerikaiak ne legyenek ott az elődöntőben.

Lemieux

A másik négy csapatra viszont roppant nehéz feladat vár szerdán. Az oroszok és a csehek, valamint a kanadaiak és a finnek minden bizonnyal olyan nagy show-t hoznak össze, mint amilyent hétfőn este a csoportkör záró fordulójában láthattunk Jozef Augusta és Pat Quinn együttesének összecsapásán.

Úgy esett egymásnak a cseh és a kanadai válogatott, hogy tisztában volt vele, az európaiak győzelme vagy döntetlen esetén a csehek játszanak az oroszokkal a negyeddöntőben, a kanadaiakra pedig a finnek várnak - kanadai siker esetén pedig fordítva.

Számolgathattak volna a csapatok, az egészből kikerekedhetett volna egy oroszokat elkerülni akaró bakiparádé, amely során mindkét csapat mindent megtesz a győzelem elkerüléséért. Ezzel azonban együtt járt volna az is, hogy a finnek várnak a "sikeres" vesztesre. Azok a finnek, akik az elmúlt négy olimpiából háromszor éremmel tértek haza, és az elmúlt héten hatalmas fejlődést mutattak. Az Egyesült Államok elleni vereség után nagyon megverték a fehéroroszokat, és elbántak Oroszországgal is.

A finn válogatott kapusaként még egy mérkőzést sem nyerő Jani Hurmét (a beloruszok ellen Pasi Nurminen védett) egy kiugrás végén Pavel Bure csapta be, az első harmad orosz vezetéssel zárult. A második húsz perc azonban Teemu Selänne szólóból szerzett góljával kezdődött, majd öt perccel később Mikko Eloranta találatával folytatódott. A finn csapat összekapta magát, és mivel Hurme lehúzta a rolót, Jere Lehtinen harmadik harmadot nyitó emberelőnyös gólja eldöntötte a csoport második helyének sorsát. "Ma mindenki remekelt, Jani Hurme keményen állta a sarat a kapuban, és a sok sztárt kellő agresszivitással tartottuk távol a kapunktól" - nyilatkozta Selänne, aki külön kiemelte Ossi Vaananen passzát, amely után ziccerbe került.

Szóval ezek a finnek várnak a C-csoport harmadikjára, azaz a cseh-kanadai párharc "vesztesére". Az összecsapás előtt mindkét fél tudta, milyen eredmény kivel hozza majd össze, és mindkét válogatott belátta, nem érdemes számolgatni, mert a csoportelsőség elszalasztása után már nincs kedvező sorsolás, csak a pillanatnyi forma dönt.

Így hát nem volt mit tenni, hatalmas mérkőzést vívott egymással Csehország és Kanada, a kapusok védései, a csatárok megmozdulásai, az ütközések egyaránt elkápráztatták a lelkes nézősereget. Mario Lemieux a németek ellen kihagyott 3-2-es mérkőzés után tért vissza a csapatba, és mindjárt két roppant fontos gólt szerzett. A pittsburghi az első harmad derekán egy bal oldalról eleresztett lövéssel vezetést szerzett, a második játékrész hajrájában egy vitatott találattal (hogy hol volt a korong, senki sem tudja, csak Lemieux biztos benne, hogy Dominik Háseken keresztül a gólvonalon túlra jutott még a sípszó előtt) egyenlített. Két gólja között Martin Havlat talált be kétszer is egy-egy, a kanadaiak által eladott korong után.

Az utolsó játékrészben Jirí Dopita elé szerencsével került a korong, amelyet a philadelphiai bevágott Martin Brodeur kapujába, de ezen a mérkőzésen pontosztozkodás született, miután Theo Fleury pazar passzát követően Joe Nieuwendyk kiegyenlített. Az iksszel egyébként mindenki elégedett volt, és a közönség is jóllakottan,hasonlóan pazar szerdai folytatás reményében távozott.

JÉGKORONG. Férfiak. Csoportkör

C-csoport: Kanada-Csehország 3-3 (1-1, 1-1, 1-1). Gólszerző: Lemieux (10:49, Niedermayer; 38:49, Yzerman), Nieuwendyk (56:36, Fleury, Jovanovski), ill. Havlat (18:23, Jagr; 23:08, Kubina), Dopita (53:17, Hamrlik). Kapusok: Brodeur 20 védés/23 lövés, ill. Hásek 33/36. Svédország-Németország 7-1 (3-0, 3-0, 1-1). G: Näslund (4:30 - emberelőny, Lidström, Sundström; 34:49, Öhlund, Ragnarsson), Sundin (6:03, Alfredsson, Dahlen), Renberg (9:23, Öhlund, Ragnarsson), Johansson (23:05), Alfredsson (27:58, Sundin), Holmström (47:53, Lidström, Sundin), ill. Seidenberg (58:01 - ee., Ustorf). K: Hedberg 19/20, ill. Künast 6/9, 9:58-tól Müller 31/35

A csoport végeredménye
1. Svédország 3 - - 14-4 6
2. Csehország 1 1 1 12-7 3
3. Kanada 1 1 1 8-10 3
4. Németország - - 3 5-18 0

D-csoport: Finnország-Oroszország 3-1 (0-1, 2-0, 1-0). G: Selänne (30:57, Vaananen), Eloranta (36:15, Ylonen, Kapanen), Lehtinen (40:33 - ee., Kapanen, Niinimaa), ill. P. Bure (7:49, Kravcsuk). K: Hurme 25/26, ill. Habibulin 26/29

1. Egyesült Államok 2 1 - 16-3 5
2. Finnország 2 - 1 11-8 4
3. Oroszország 1 1 1 9-9 3
4. Fehéroroszország - - 3 6-22 0

A szerdai negyeddöntő párosítása: Svédország-Fehéroroszország, Finnország-Kanada, Csehország-Oroszország, Egyesült Államok-Németország

JÉGKORONG. Nők, elődöntő: Kanada-Finnország 7-3 (2-1, 0-2, 5-0). G: Brisson (5:58 - ee.), Wickenheiser (8:10 - emberhátrány, Chartrand), Wickenheiser (43:19, Goyette, St-Pierre), Hefford (43:25, Sunohara), Sunohara (57:26, Goyette), Campbell (58:32), Brisson (59:03 - eh., Botterill), ill. Reima (19:35, fisk, Riipi), Reima (22:56, Fisk, Hanninen), Riipi (23:51, Reima, Fisk). K: St.-Pierre 15/18, ill. Puputti 47/54