Ez történt 2001-ben
Hónapról hónapra

JANUÁR. Megkezdi a munkát a férfiválogatott új szövetségi kapitánya, a svájci edzősködésből hazatért Pálvölgyi Miklós. A nők kapitánya marad az 1995. október 1-jétől hivatalban lévő Kulcsár Antal.

FEBRUÁR. Az idénynyitó budapesti nemzetközi fedett pályás viadalon a bolgár Canko Hantov és Vörös Zsuzsanna győz.

MÁRCIUS. A Magyar Öttusa-szakszövetség sporttörvény által előírt közgy?lésén a 2000-ben megválasztott elnökség kap továbbra is bizalmat Császári Attila elnök, Kálnoki Kis Sándor társelnök, Pakucs János és Medvegy Iván alelnökök, valamint Pécsi Gábor technikai igazgató vezetésével.

MÁJUS. A warendorfi Világkupa-versenyen Fülep Sándor a lövészettől végig vezetve győz, ezzel élete első Vk-sikerét aratja. Az országos bajnokságon Horváth Viktor első, Vörös Zsuzsanna pedig harmadik egyéni aranyérmét szerzi meg. A budapesti Világkupán a litván Zadnieprovskis lesz az első, Horváth Viktor pedig harmadik.

JÚNIUS. A szófiai Európa-bajnokságon magyar aranyérem születik a férfi csapatban és váltóban, valamint a női váltóban. A lovaglást a kísérleti jelleggel bevezetett pontszerző szabályok szerint rendezik meg, ám ez a forma kudarcot vallott: a versenyzők és a nézők számára sem követhető a verseny állása.

JÚLIUS. A millfieldi világbajnokságon a férfiaknál mindhárom aranyérmet a magyarok, míg a nőknél a házigazda britek szerzik meg. Balogh Gábor 1999 után ismét egyéni világbajnok, az ezüstérmet Horváth Viktor nyakába akasztják. Ezen a viadalon, hazai környezetben, három aranyéremmel fejezi pályafutását a 29 éves Stephanie Cook.

AUGUSZTUS. A budapesti junior világbajnokságon sporttörténeti esemény tanúi lehetnek a nézők: egyiptomi győzelem születik férfiváltóban. Egyiptomi öttusázó világversenyen még soha, semmilyen korosztályban nem nyert érmet. Negyvenkét éves korában elhunyt Milan Kadlec cseh versenyző, aki pályafutása során nyolc világversenyen végzett az élmezőnyben.

SZEPTEMBER. A NOB végrehajtó bizottságának lausanne-i ülésén felemelik az olimpia öttusaversenyének indulói létszámát: a 2004-es athéni játékokon 32-32 férfi és nő vehet részt. Mint ismert, az 1992-es barcelonai olimpián még 66 férfi indult az egyéni és csapatversenyen, Atlantában drasztikusan csökkent a létszám 32-re, és csak egyéniben osztottak érmet, sydneyben 24-24 férfi és nő szerepelt egyéniben. A NOB-vb döntésével az olimpiákon is szabályos 32-es versenyt lehet rendezni, mint minden más világverseny döntőjében.

NOVEMBER. Mivel a nemzetközi szövetség (UIPM) kongresszusa az Egyesült Államokat ért terrortámadás miatt elmaradt, így a végrehajtó bizottság havannai tanácskozása hoz fontos döntéseket. Magyar javaslatra nem fogadják el az idén kísérleti jelleggel bevezetett és kudarcot vallott pontszerző lovaglási szabályt. Marad a pontvesztő számítás, ám az eddigi 1100 helyett 1200 pontból indul a lovas, csökkentették azon lovashibák számát, melyek kizárást vonnak maguk után. Kidolgozták az olimpiai kvalifikációs rendszert: a 2002. augusztus 10-11-én sorra kerülő budapesti Világkupa-döntő férfi és női győztese szerzi az első kvótákat az athéni játékokra. Az utolsó kvalifikáló verseny a 2004-es moszkvai vb lesz. Egy országot 2-2 férfi és nő képviselhet Athénban, ha többen is megszerzik a névre szóló kvótát, az adott szövetség jelöli ki az indulót.

A magyar férfiválogatott vívóedzője egy év kitérő után ismét Heged?s Ferenc.

A honi szövetség az Év öttusázójává Balogh Gábort és Füri Csillát választja.

***

A BETARTOTT FOGADALOM

Simóka Nóra, a július eleji junior Európa-bajnokságon egyéniben győztes versenyző megfogadta, hogy ha a hónap végi, budapesti korosztályos világbajnokságon három érmet szerez, gumikötéllel a mélybe ugrik. Nos, Nóri a tervezettnek megfelelően háromszor is dobogóra állhatott: egyéniben bronz-, csapatban ezüst-, váltóban pedig aranyérmet szerzett - így búcsúzott a juniorkorosztálytól.

Ezek után nem vallhatott szégyent "civilben" sem, teljesítenie kellett a fogadalmat. A Nemzeti Sport közbenjárásával Siófokon talált megfelelő ugróhelyet, és a Balaton fölött, ötven méter magasságból a mélybe vetette magát. A bungee jumping-hőstett után azt mondta: a legközelebbi fogadalma ejtőernyős ugrás lesz.

ÉLETVESZÉLY UTÁN DOBOGÓ

A szófiai Európa-bajnokság legeredményesebb magyar versenyzője Fülep Sándor volt az egyéniben szerzett bronz-, valamint a csapatban és a váltóban nyert aranyérmével. Az UTE kit?nősége az idén letette a névjegyét a nemzetközi mezőnyben: az Eb előtt Vk-versenyt nyert, majd a világbajnokságról is két aranyéremmel tért haza. Bámulatos - különösen azok után, hogy öt éve, 1996 januárjában még az életéért küzdöttek az orvosok. Egy edzésen a törött vívópenge beleszaladt a tüdejébe, és egy hónapig ápolták a kórházban. Akkoriban sokan azt sem hitték el, hogy folytatni tudja ezt a kemény sportágat. Folytatta, és idén öt érmet nyert a világversenyeken.

A CSAPATÉRT MINDENT

A szófiai Európa-bajnokság férfi váltóversenyének záró számát a magyar trió, Fülep Sándor, Horváth Viktor és Kállai Ákos az első tusától vezetve az élen várta. Mindenki bízott abban, hogy a futásban elég lesz a 29 másodpercnyi előny a futógép litvánokkal szemben. Két versenyző után némileg csökkent a különbség, és Horváth Viktor úgy vágott neki az 1500 méternek, hogy a litvánoktól a világ-és újdonsült Európa-bajnok, egyébként legjobb futó Zadnieprovskis volt az ellenfele. A székesfehérvári versenyzőt mintha puskából lőtték volna ki, és ezzel szinte az őrületbe kergette a magyar tábort, amely nem hitte, hogy ezt az iramot bírni lehet. Viktor úgy futott dombra föl, dombról le, mintha az a világ legegyszer?bb dolga lenne. Aranyérmesként célba érve elismerte, hogy kikészítette ez a halálos taktika, mert még sosem kezdett így, de a csapat győzelméért ezt kellett tennie. Zadnieprovskist már az elején össze kellett törnie lelkileg, nehogy vérszemet kapjon, és nagy hajrával ő szerezze meg az aranyat - mint már többször pályafutása során.

A legjobb külföldi: Stephanie Cook

Bár a teniszezők sajátja a Grand Slam, vagyis az, hogy egy naptári évben mind a négy nagy tornát megnyeri valaki, az öttusázók is képesek lehetnek hasonlóra. A brit Stephanie Cook mindenesetre sajátos Grand Slamet mondhat magáénak. A 29 éves kit?nőség "zsinórban" lett aranyérmes a sydneyi olimpián, a szófiai Európa-bajnokságon, majd a millfieldi világbajnokságon. Azaz mindhárom világversenyt megnyerte. A "szépséghiba" csupán annyi, hogy az olimpiát még tavaly rendezték, míg a vb-t és az Eb-t az idén. Az elsősorban kit?nő futásáról ismert versenyző esetében tehát úgy kell módosítani a Grand Slamet, hogy egy éven belül nyert mindhárom versenyen.

Hihetetlen pályafutás Cooké: 1998-ban indult először versenyen, és három év leforgása alatt az olimpiai aranyérem mellett vb-ken 4 arany, 4 ezüst és egy bronzérmet nyert, az Eb-ken 3, 3, 1 a mérlege. A brit nők közül ő az egyedüli, aki egyszer sem hiányzott hazája világversenyen győztes csapatából vagy váltójából. Érdekesség, hogy hazai bajnok egyszer sem volt. Cooknak megadatott, hogy egyéni vb-címét hazai közönség előtt nyerje - és ezzel júliusban be is fejezte pályafutását. A szimpatikus versenyző a jövőben orvosi hivatásának él, az öttusából ugyanakkor nagyon fog hiányozni.