Három csapatunk hibátlan a vízilabda európai kupákban

Vasárnap játszották a férfivízilabda kupák selejtezőinek utolsó fordulóit. A BVSC a Bajnokok Ligájában, a Vasas a LEN Kupában, a Honvéd a KEK-ben lett százszázalékosan csoportgyőztes, a LEN Kupában győzelme ellenére kiesett az Újpest, a vereséget szenvedő Eger viszont továbbjutott.

A BVSC-Brendon férfivízilabda csapata százszázalékos teljesítménnyel, csoportelsőként jutott a Bajnokok Ligája legjobb nyolc együttese közé, miután vasárnap a selejtező zárónapján 10-9-re legyőzte a házigazda Mladost Zagrebet.

BL-selejtező, H csoport, 3. forduló:
Mladost Zagreb (horvát) - BVSC-Brendon 9-10 (3-3, 1-4, 4-3, 1-0)
a magyar góldobók: Märcz, Dávid, Németh, Dabrowski, Madaras, Dala, Varjas, Ibolya, Tóth F., Petik 1-1

A csoport másik mérkőzésén:
Triglav Kranj (szlovén)-Galatasaray (török) 12-4 (4-0, 1-0, 3-2, 4-2)

A csoport végeredménye: 1. BVSC-Brendon 6 pont (26-21), 2. Mladost Zagreb 4 (39-23), 3. Triglav Kranj 2 (24-26), 4. Galatasaray 0 (17-36)

Az előző két nap nehézkes játéka után a vasutasok remekeltek a KEK-győztes vendéglátók ellen, és a második negyedben - négy akciógólt szerezve - három góllal vezettek.

A harmadik hét percben már kétszer is négy gól volt a magyarok előnye, a záró játékrészben viszont sokáig nem tudtak a horvát kapuba találni a BVSC játékosai. Simenc három perccel a vége előtt szépített, és csak 25 másodperc volt hátra, amikor a másik klasszis, Bukic lőhetett: a kapus Szécsi Zoltán azonban kiválóan védett.

A győzelem a presztízsen kívül a kedvezőbb sorsolás lehetőségét is jelenti a legjobb nyolc között, ahová a BVSC három év után először jutott be csoportelsőként a nyolcaddöntőből.

Az UVMK-Bau System Eger kiváló teljesítménnyel, ugyanakkor rendkívül szerencsés módon jutott tovább a LEN Kupa pescarai selejtezőcsoportjából.

LEN Kupa, H csoport, 3. forduló:
Conad Pescara (olasz) - UVMK-Bau System Eger 8-7 (2-0, 4-2, 0-2, 2-3)
a magyar góldobók: Csányi 3, Áncsán, Pszota 2-2

A 3. forduló másik mérkőzésén:
NC Hania-Air Greece (görög) - CSZKA VMF Moszkva (orosz) 6-4

A csoport végeredménye: 1. Conad Pescara 6 pont (24-17), 2. UVMK-Bau System Eger 2 (25-27), 3. NC Hania-Air Greece 2 (21-23), 4. CSZKA VMF Moszkva 2 (18-21)

Az egriek a zárófordulóban csupán egy góllal kaptak ki a nagy esélyes házigazdáktól, és az "alsóházban" kialakuló hármas körbeverésből ők kerültek ki a legjobban, köszönhetően annak, hogy több gólt lőttek a hasonló gólkülönbségű görög Hania csapatánál.

A vendéglátók az első két negyedben - elsősorban a center Calcaterra révén elért akciógólokkal - már 6-1-re is elhúztak. Az egriek a másik találkozó kedvező eredményének tudatában - vereség esetén - kizárólag egygólos különbségnél léphettek tovább, de ennek lehetősége elszállni látszott.

Az olaszok az összecsapás második felében azonban inkább biztonsági játékra törekedtek, és az erővel remekül bíró Eger - miközben a kapuban Jászberényi szinte hibátlanul védett - fel tudott zárkózni.

A körbeverésből több lőtt góljukkal az egriek kerültek ki legjobban és így kupaújoncként már két kört teljesítettek, vagyis az előselejtezőből induló csapat várhatja a negyeddöntő sorsolását.

A Vasas-Plaket a fiumei selejtező zárómérkőzésén hirtelen halállal, 11-10-re legyőzte a házigazda horvát Primorje Rijekát, és ezzel a továbbjutását már előzőleg bebiztosító magyar vízilabdacsapat csoportelsőként került a LEN Kupa legjobb nyolc együttese közé.

LEN Kupa, E csoport, 3. forduló:
Primorje Rijeka (horvát) - Vasas-Plaket 10-11 (3-1, 2-2, 3-2, 0-3, 2-1, 0-1, 0-1)
magyar gólszerzők: Lehmann, Martinovics 3-3, Katonás, Vindisch, Tóth L., Vári, Regős 1-1

A másik mérkőzésen:
SKP Kosice (szlovák)-Crisul Oradea (román) 11-10

A csoport végeredménye: 1. Vasas-Plaket 6 pont (31-18), 2. Primorje Rijeka 4 (36-21), 3. SKP Kosice 2 (22-32), 4. Crisul Oradea 0 (18-36)

Az utolsó mérkőzésre egyaránt százszázalékosan érkező két együttes csatájának negyedik negyedében a Vasas ragyogó játékkal háromgólos hátrányból harcolta ki a hosszabbítást. Az egyenlítést Martinovics gólja jelentette, majd a 2-szer 3 perces hosszabbítás után a hirtelen halál játékidejének letelte előtt nem sokkal ugyanő talált be újra. Az aranygólt szerző játékoson kívül a szintén háromgólos Lehmann, valamint a kiválóan védő Kovács Zoltán érdeme elsősorban, hogy a magyar légiósokkal, Gál Andrással és Biros Péterrel felálló hazaiak nem tudták megszerezni a csoportelsőséget.

A címvédő ÚTE-Taxi 2000 vízilabdacsapata győzelemmel búcsúzott a LEN Kupa idei kiírásától, miután a barcelonai selejtező zárófordulójában legyőzte az orosz Sintez Kazanyt, és ezzel a G csoport 3. helyén végzett.

LEN Kupa, G csoport, 3. forduló:

ÚTE-Taxi 2000 - Sintez Kazany (orosz) 8-7 (1-1, 2-2, 4-2, 1-2)
magyar góldobók: Molnár P. 3, Tromler 2, Szabó G., Varga D., Kollár 1-1

CN Barceloneta (spanyol)-Primorac Kotor (jugoszláv) 7-1 (2-0, 2-1, 3-0, 0-0)

A csoport végeredménye: 1. CN Barceloneta 6 pont (29-10), 2. Primorac Kotor 4 (18-14), 3. ÚTE-Taxi 2000 2 (17-21), 4. Sintez Kazany 0 (14-33)

Az újpestiek a negyedik játékrész elején már 7-4-re is vezettek, de a korábbiakhoz képest a végén még több hibát vétettek és az oroszok felzárkóztak. Egyenlíteni azonban nem tudtak, így a nem túl magas színvonalú mérkőzésen az ÚTE annak ellenére megszerezte becsületgyőzelmét, hogy a Kazany ellen játszott a leggyengébben a három nap során.

A Honvéd-Domino a Kőér utcában gólzáporos győzelmet aratott a sereghajtó osztrák Wörthersee felett, és így százszázalékos teljesítménnyel, csoportelsőként jutott a selejtezőből a KEK legjobb nyolc együttese közé.

KEK-selejtező, D-csoport, 3. forduló:
Honvéd-Domino - Wörthersee (osztrák) 32-3 (9-2, 7-0, 10-1, 6-0)
Kőér utca, 150 néző
góldobók: Bárány 6, Egedi, Boncföldi 5-5, Gombos, Varga Zs., Bíró 3-3, Bereczki, Ofner, Takács 2-2, Péter 1, illetve Csányi, Patzelt, Sappe 1-1

CN Barcelona (spanyol)-Yüzme Istanbul (török) 12-4 (2-0, 3-0, 3-2, 4-2)

A csoport végeredménye: 1. Honvéd-Domino 6 pont (56-14), 2. CN Barcelona 4 (41-14), 3. Yüzme Istanbul 2 (20-35), 4. Wörthersee 0 (12-66)

Amint az eredmény is mutatja, a két csapat nem volt egy súlycsoportban. A hazaiak akkor dobtak gólt, amikor csak akartak. Becsületükre szól, hogy az egyenlőtlen küzdelem ellenére látványos akciókkal szolgálták ki a közönséget. A Honvéd ezzel teljesítette az elvárást - hazai medencében első helyen jutott tovább -, és várhatja az A csoport második helyezettjét a következő körben.