5. rövid pályás világbajnokság, Athén
Szabados 100 gyorson csak tizenkilencedik

Szabados Béla harmadik számában, 100 méter gyorson nem jutott be a középdöntőbe az athéni rövidpályás úszó világbajnokságon.

Fotó: Reuters
A 4x200-as amerikai gyorsváltó
közepén a vb legnagyobb sztárja,
Neil Walker
A csütörtöki 200 gyorson aranyérmes magyar versenyző az előfutamban holtversenyben a 19. időt (49.51 mp) érte el, ezzel nem került a legjobb 16 közé.

A legjobb eredménnyel (46.88 mp) az amerikai Neil Walker lett finalista, aki 50 méternél még majdnem fél másodperccel az orosz Alekszandr Popov hatéves világcsúcsának részidején belül volt, de a végére lelassult, így 14 századdal elmaradt a rekordtól (46.74 mp). Walker egyébként már három világcsúcsot döntött meg Athénban: csütörtökön 50 háton kétszer is, majd pénteken tagja volt a rekorddöntő 4x200-as gyorsváltónak. További kísérletei is lesznek (100 m vegyesen és 100 m háton), és mivel ezekre kíván összpontosítani, a 100 gyors vasárnapi döntőjében például nem is akar rajthoz állni.

A még továbbjutást érő 16. helyen az olasz Mauro Galli végzett 49.31 másodperccel, két tizeddel Szabados előtt. Utóbbi több számban már nem áll rajthoz, így a saját - és egyben Magyarország - végső mérlege: az aranyérem (200 m) mellett egy-egy 8. (400 m) és 19. hely (100 m).

***

Újabb két világcsúcs született az indianapolisi országos főiskolás és egyetemi rövidpályás úszóbajnokságon: a Kalifornia Egyetem csapata 1:49.23 perccel nyerte a női 4x50 méteres vegyesváltót, a staféta első versenyzője, Haley Cope pedig 27.25 másodperccet ért el 50 háton. A kvartett a svédek által 1999. december 12-én, a lisszaboni Európa-bajnokságon elért 1:49.47 perces rekordját adták át a múltnak. Cope mellett Staciana Stitts, Waen Minprahal és Joscelin Yeo versenyzett. Az 50 hát korábbi világcsúcsát, 27.27 másodperccet a német Sandra Völker 1998. december 12-én, Sheffieldben úszta.

***

A budapesti felkészülési úszóverseny első napján a legjobb eredményt Kovács Ágnes érte el, a 100 férfi mell presztízscsatájában magabiztosan győzött a negyedik olimpiai indulására pályázó, 32 éves Güttler Károly, aki délelőtt és délután is (igaz, nem túl figyelemre méltó idővel) simán verte riválisait.

A felkészülési viadal érdekessége, hogy Kiss László szövetségi kapitány javaslatára az előfutamok és a döntők összesített eredménye alapján hirdettek győztest minden számban. Így kívánták arra ösztönözni az úszókat, hogy - az ötkarikás játékok jegyében - már délelőtt is a maximumra törekedjenek.