Thorpe: világcsúcs 800 m gyorson

Ian Thorpe, az ausztrálok háromszoros olimpiai aranyérmes úszója 7:41.59 percre javította a 800 m gyors világcsúcsát. Az eddigi legjobb idő honfitársa, Kieren Perkins nevéhez fűződik, aki 1994-ben 7:46.00 perc alatt teljesítette a távot.

A 18 éves úszófenomén hazájának bajnokságán érte el pályafutásának 12. világrekordját, s ezzel megelőzte a sydneyi játékok után visszavonult elődjét. A 800 gyors azért lett épp most "érdekes" szám, mert idei (Fukuoka, július 22-29.) világbajnokságon debütál a programban. Thorpe azonban már januárban bejelentette, hogy a vb feszített menetrendje miatt nem indul ezen a távon.

Sporthírek, 2001.03.26

Meglepő eredmény

Ian Thorpe
Kevesen hitték, hogy sikerülni fog a világcsúcs, hiszen a nyolcszáz méteres döntő előtt húsz perccel Thorpe a kétszáz méteres gyorsúszás előfutamában versenyzett. Tudta, hogy sokat kivehet belőle az elődöntő, ezért igyekezett a lehető legkényelmesebben végigúszni a távot, és mindössze arra ügyelt, hogy biztosítsa helyét a legjobbak között. A nyolcszáz fináléjában a legnagyobb ellenfele az ezerötszázas gyorsúszás olimpiai- és világbajnoka, Grant Hackett volt. Hackett kezdete jobban a versenyt, hatszázötven méterig vezetett, és úgy tűnt megszerzi a győzelmet. Thorpe ekkor "begyújtotta rakétáka", és fantasztikus utolsó három hosszt produkált, amellyel sikerült megszerezni az aranyérmet. Hackett "csupán" másodikként csapott célba, de szégyenkezésre semmi oka, mert ő is a régi világrekordon belül teljesített. Kissé szomorúan jegyezte meg az eredményhirdetés után: "Mit is mondhatnék? Megdöntöttem a világrekordot, de mégis csak második lettem. Thorp pedig egyszerűen bámulatos!"

Bodonyi Zsolt, Index 2001.03.26

Thorpe világcsúcsa 200 m gyorson

A szenzációs formában lévő ausztrál Ian Thorpe 1:44.69 perccel világcsúcsot úszott 200 m gyorson a tasmániai Hobartban. A régi rekordot a holland Pieter van den Hoogenband tartotta 1:45.35 perccel, amelyet még a sydneyi olimpián állított fel 2000. szeptember 17-én.

Az ausztrál extraklasszis alig több, mint másfél év alatt ötödször javított világcsúcsot ebben a számban.

A Thorpedó megint robbantott
Ian Thorpe a hobarti úszóbajnokság keddi versenynapja után kijelentette: bár világcsúcsra készült 200 gyorson, elsősorban egyéni legjobbját (1:45.51) szerette volna túlszárnyalni.

- A hétfői 800-as rekord érdekes módon nem vett ki belőlem sokat. Gyorsan pihenőre tértem, hogy 200-on is első legyek. Teljes erőből úsztam, és végtelenül boldog vagyok, hogy megint én lettem a szám világcsúcstartója. Ismét bebizonyítottam, hogy nem csak a hosszabb távokon tudok jól szerepelni, hanem ha kell, sprintelek is - nyilatkozott a még mindig csak 18 éves extraklasszis.

Carvin és Munz sikere

A július 22-29. közötti fukuokai vb-re válogató amerikai úszóbajnokság első napján a férfi 800 és a női 1500 gyors döntőire került sor. Mindkét szám először szerepel majd a vb-n.

A férfiaknál Chad Carvinnek 7:56.39 perces idő is elég volt az elsőséghez. Összehasonlításul: az ausztrál bajnokságon hétfőn Thorpe 7:41.59-es világcsúccsal nyert, mögötte Hackett 7:44.57-tel lett második. Ezzel együtt a 26 éves Carvin, aki a sydneyi olimpián 400 gyorson 6. volt, egyéni csúccsal tizenötödik bajnoki elsőségét könyvelhette el.

A nők versenyében Diana Munz bizonyult a legjobbnak, megszerezve tizennegyedik bajnoki címét. A 18 éves úszónő Sydneyben tagja volt a 4x200-on aranyérmes gyorsváltónak, 400-on második lett.

3. Render 16:35.67

ónéhány kitünő idő, több szinvonalas verseny jellemezte a hobarti ausztrál úszóbajnokság ötödik napjának eseményeit. A már két világcsúcsot (200 és 800 gyors) javító Ian Thorpe 100-on bizonyította klasszisát.

A 18 éves szupersztár a sprintszám előfutamai során 49.21 mp-es egyéni csúcsával a leggyorsabbnak bizonyult, mögötte a favorit Klim is 50 mp-en belül (49.60) tempózott.

Moses világcsúcsa

Ed Moses 1:00.29 perccel világcsúcsot úszott 100 m mellen az Austinban zajló amerikai bajnokságon. A régi rekordot az orosz Roman Szludnov tartotta 1:00.36 perccel, amelyet még az olimpiai válogató versenyen állított fel 2000. június 15-én Moszkvában.

Ed Moses
- Hónapok óta "bennem van" ez az eredmény. Amikor beértem a célba, tudtam, hogy világcsúcs körüli időt úsztam. A közeljövőben szeretnék egy percen belülre kerülni.

A július 22-29. közötti fukuokai vb-re válogató amerikai úszóbajnokság második napján került sor a férfi 400 gyors illetve a női 100 pillangó és 400 vegyes döntőire is.

Az első két helyen végzett versenyzők indulhatnak a vb-n.

Újabb világcsúcs

Egy nappal Ed Moses 100 mellen elért világcsúcsa után újabb rekord született az amerikai úszó bajnokságon: Anthony Robinson 50 mellen 27.49 mp-re javította a világ legjobb eredményét. A régi csúcsot (27.61 mp) az ukrán Alekszandr Dzsaburija tartotta.

- Nagyszerű érzés, hogy csúcstartóként utazom Japánba, a júliusi vb-re - mondta a 22 éves versenyző.

Austinban Natalie Coughlin második aranyérmét szerezte, a 100 m pillangó után 100 háton is nyert. Kristry Kowal - nem túl jó idővel - legyőzte a tavalyi ötkarikás játékokon első Megan Quannt 100 mellen. A nők 400 méteres gyorsúszását meglepetésre a 16 éves Ashley Chandler nyerte.

Férfi 100 háton az olimpiai bajnok Lenny Krayzelburg távollétében a Sydneyben 200-on második Aaron Peirsol diadalmaskodott. Szintén két ötkarikás érmes győzött 200 gyorson és 400 vegyesen: Klete Keller (400 gyors, 3.) és Erik Vendt (400 vegyes, 2.) személyében.

400 m gyors: 1. Chandler 4:12.06 p 2. Sandeno 4:12.09 3. Keller 4:14.21

Minden számban az első két-két helyezett indulhat a július 22-29. között Fukuokában sorra kerülő vb-n.