Kovács Ági és Kerékjártó negyedik az úszó Eb-n

A magyarok érem nélkül maradtak a berlini úszó-Eb szerdai versenynapján, ugyanis Kovács Ágnes csak a negyedik helyen végzett a 100 méteres mellúszás döntőjében, férfi 200 méter vegyesen Kerékjártó Tamás negyedik, Batházi István pedig ötödik lett.

Az olimpiai, kétszeres világ- és hétszeres kontinensbajnok Kovács Ágnes nem rajtolt jól, és féltávnál csak ötödikként fordult. Erős második ötvennel jelentősen előreléphetett volna, ezúttal azonban elmaradt a szokásos nagy hajrá, így végül csak egy hellyel tudott felzárkózni. A magyar klasszis - aki az elmúlt három Eb-n megnyerte ezt a számot - a berlini viadal előtt úgy nyilatkozott: dobogós helyezéssel már elégedett lenne. A győzelmet a svéd Európa-csúcstartó Emma Igelström szerezte meg nagy fölénnyel.

A férfiak klasszikus számában, 100 méter gyorson az esélyeknek megfelelően a világcsúcstartó holland Pieter van den Hoogenband győzött szenzációs, 47.86 másodperces idővel - mindössze két századdal maradt el rekordjától. Zubor Attila, a legutóbbi Eb hetedik s a tavalyi fukuokai vb ötödik helyezettje 49.79-cel hatodik lett.

A 23 éves Kerékjártó a legjobb idővel, 2:00.38 perccel került a fináléba, ahol azonban nem tudta megismételni keddi teljesítményét: 2:00.53-mal, három századdal lemaradt a dobogóról, szereplése azonban így is dicséretes. A győzelmet a rendkívül meggyőzően úszó, világcsúcstartó Jani Sievinen szerezte meg. A finn versenyző egy sikertelenebb periódus után újra bizonyította klasszisát. Európa-bajnokságon ebben a számban 1993-ban és 1995-ben is győzött. Női 100 méter gyorson hazai győzelem született: a közönségkedvenc Franziska van Almsick nagy hajrával végzett az élen.

Kovács, Kerékjártó és Batházi értékelése

Maga Kovács Ágnes sem talált teljes egészében magyarázatot arra, hogy miért lett csak negyedik a 100 méteres mellúszásban: "Nagyon erős az európai mezőny ebben a számban. Még soha nem fordult elő, hogy mind a nyolc versenyző egy perc tíz másodperc alatti idővel kerüljön be a döntőbe. Éppen ezért volt is bennem egy kis feszültség. A táv során megpróbáltam tartani a lépést Igelströmmel, és úgy éreztem, hogy érmes vagyok. A negyedik hely egyébként nem akkora tragédia. Csalódott nem vagyok, bár jó lett volna egy érem. A különbség számomra ugyanakkor nem a harmadik és a negyedik, hanem az első és a többi helyezés között van. Az 50 méter ezek után valószínűleg csak edzés jellegű lesz. Bízom abban, hogy a 200 sikerül, erre készültem ugyanis igazán, s eddig is ez ment a leginkább. A jövőben valószínűleg csak egy versenyszámra lesz érdemes összpontosítani."

A 200 m férfi vegyesúszásban negyedik Kerékjártó Tamás azon a három századmásodpercen sajnálkozott, amellyel leszorították a dobogóról, de, mint mondta, az előcsatározások során úszott egyéni csúcsok sok erőt kivettek belőle.

Az ötödik helyezett Batházi István is a saját, majdnem két másodperccel megjavított rekordjának örült elsősorban. "A vegyes mezőnye nagyon besűrűsödött az utóbbi időben" - mondta.

Négy magyar úszó a csütörtöki döntőkben

A szerda délutáni középdöntőkben érdekelt öt magyar közül négy bejutott a csütörtöki finálékba. Horváth Péter 50 méter háton - azután, hogy a délelőtti előfutamban 25.99 mp-ről 25.93-ra javította saját országos rekordját - újabb szereplése alkalmával ismét faragott a legjobb magyar időből: 25.86 másodpercet el, ezzel hatodikként lépett tovább.

Ugyanebben a számban a német Thomas Rupprath kétszer döntötte meg az Európa-rekordot, előbb - még délelőtt - 25.26-ról 25.20-ra, majd a középdöntőben kerek 25 másodpercre. Kétszáz méteres pillangón Kolozár Dávid remek úszással, 1:59.08 perces idővel ötödikként jutott a döntőbe, míg Kiss Boldizsár a 12. helyet érő 2:00.65-tel kiesett. A Székesfehérváron, Dániel András irányításával készülő 21 éves Kolozár teljesítményének értékét növeli, hogy eredetileg be sem került az Eb-csapatba, így Berlinbe csak klubköltségen utazhatott el.

A nők 200 méteres vegyesúszásában Reményi Diana 2:15.95 perccel, a hatodik legjobb idővel biztosította helyét a fináléban. Kétszáz mellen Bodor Richárd 2:14.84-gyel, hetedikként lépett tovább. Risztov Éva 800 gyorson a délelőtti előfutamból közvetlenül került a csütörtöki döntőbe. A magyar versenyző 8:29.92 perces országos csúccsal, a legjobb idővel kvalifikálta magát.

Német és olasz siker egyméteres műugrásban

A német Heike Fischer nyerte a női műugrók egyméteres versenyét. A hazaiak 19 éves sportolója a címvédő orosz Vera Iljina előtt szerezte meg az aranyérmet. A férfiaknál az olasz Nicola Marconi nyert ugyanebben a versenyszámban.

Műugrás, nők, 1 m:
1. Heike Fischer (német) 308.85 pont
2. Vera Iljina (orosz) 307.53
3. Natalja Umiszkova (orosz) 285.03

Barta Nóra a selejtezőben a kilencedik helyen végzett, így nem jutott be a hatos döntőbe.

Férfiak:
1. Nicola Marconi (olasz) 390.81
2. Miguel Jose Gil (spanyol) 385.86
3. Christian Löffler (német) 377.94

Lengyel Imre a selejtezőben elért 334.95 ponttal a kilencedik helyen végzett. Az Eb-n a világbajnokságtól eltérően a selejtezőből csak hatan jutnak tovább, így a magyar versenyző szerdán már nem ugrott.