25. úszó, műugró, műúszó és hosszútávúszó Eb
Kovács Ágnes a legjobb idővel jutott döntőbe

Helsinkiben, az uszodai sportágak Európa-bajnokságán kedden hat magyar szerepelt. Horváth Péter utolsó lett a 100 méter hát döntőjében, kiharcolta viszont a döntőbe jutást Kovács Krisztina, Kovács Ágnes (mindketten 100 m mell), Zubor Attila (100 m gyors) és Batházi István (200 m vegyes). Toronyugrásban középdöntőbe jutott a fiatal Dvéri Eszter.

Az úszószámok előfutamai során délelőtt négy magyar volt érdekelt, közülük Kovács Ágnes és Kovács Krisztina 100 m mellen, Zubor Attila 100 m gyorson, Batházi István 200 m vegyesen biztosította a helyét a délutáni középdöntőben.

Kovács Ágnes címvédőhöz és favorithoz méltóan a legjobb időt érte el az egész mezőnyben (1:10.05 p), de kitűnően úszott Kovács Krisztina is: ő futammásodikként (1:10.95) a hat-hetedik idővel lépett tovább. A 100 m-es férfi gyorsúszásban Zubor Attila a tavalyi Európa-bajnok holland Van der Hoogenband (50.08 mp) mögött futamában is, az összesítésben is második lett (50.22 mp).

Első magyar döntősként a 100 m hát döntőjében Horváth Péter állhatott rajthoz, de nem tudta megismételni pontosan egy hónappal ezelőtti idejét (55.62) és be kellett érnie a 8. hellyel.

Sokkal nagyobb siker kísérte a két magyar mellúszónő szereplését a 100-as középdöntőben. Kovács Ágnes címvédőhöz és favorithoz méltó fölénnyel lett első (1:08.34, egyedül ő úszott 1:10-en belül), Kovács Krisztina negyedikként ért a célba, így - mivel az ötödik legjobb volt a középdöntők során - biztosította a helyét a szerda délutáni fináléban.

Lett riválisa visszalépése folytán délelőtti 17. helye ellenére rajtolhatott a 200 m vegyes középdöntőjében Batházi István, s élt is a kínálkozó lehetőséggel: 2:03.56-tal negyedik lett, ami az összesítésben hetedik időként döntőt ért.

Kovács Ágnes: "Bíztatóan, sőt, nyugodtan mondhatom, hogy imponálóan úszott. Olyan magabiztosan nyerte középdöntőjét és olyan fölénnyel előzte meg vetélytársnőit, hogy az a szerdai döntőt illetően a legszebb reményekre jogosít."

Úszóink teljesítményét Kiss László szövetségi kapitány értékelte.

"Kovács Krisztina máris minden elismerést megérdemel a döntőbe jutásáért. Ráadásul csupán 2 tizedmásodpercre maradt el az olimpiai szinttől, nagyon remélem, hogy szerdán megússza azt, s biztosítja a helyét az olimpiai csapatban."

"Nagyon megfogta Zubor Attilát, hogy Popov ugyanabban a középdöntőben, amelyikben ő is indult, nagyon nagyot úszott. Ennek ellenére a döntőben ott lehet az éremért harcolók között."

"A délelőtti előfutam előtt Batházi figyelmetlen volt, rosszul kötötte meg nadrágját, ami a rajt után lecsúszott. Ezért csak nagy szerencsével, visszalépés után úszhatott a középdöntőben, ahonnan viszont - 200-on életében először! - továbbjutott."

A finálék meglepetéssel kezdődtek: 50 m férfi pillangón a hazaiak ünnepelhettek, Hard révén jutottak nem várt aranyéremhez, s még ennél is nagyobb meglepetés, hogy a címvédő holland van den Hoogenband csak ötödik lett.

Este a női toronyugrás selejtezőjében a 20 évesként első Eb-jén induló Dvéri Eszter a 16. helyen jutott a szerda délelőtti középdöntőbe. Edzője, Cserba Brigitta szerint egy ugrását tanítványa elrontotta, így nagyon nehéz lesz kiharcolnia a 12-es döntőbe jutást.

A szerdai program:
8.00 óra: úszás, előfutamok: férfi 200 m pillangó (Horváth Péter, Kolozár Dávid), női 200 m vegyes, férfi 200 m mell, női 800 m gyors, férfi 50 m hát (Horváth Péter)
10.30 ó: műugrás, női toronyugrás elődöntő
14.00 ó: műugrás, női toronyugrás DÖNTŐ
17.00 ó: úszás, középdöntők és DÖNTŐK: FÉRFI 100 m GYORS (Zubor Attila), női 200 m vegyes, férfi 200 m mell, NŐI 100 m MELL (Kovács Ágnes, Kovács Krisztina), férfi 200 m pillangó, NŐI 100 m GYORS, férfi 50 m hát, FÉRFI 200 m VEGYES (Batházi István)
19.15 ó: műugrás, férfi 3 m selejtező (Lengyel Imre)