FONTOS


 

"Szörf kunyhó" az olimpiai faluban
Az IBM az olimpiai falu szívében épített egy csúcstechnikára épülő "Szörfkunyhót". Ebben a hatalmas teremben a számítógépek sokasága várja a kikapcsolódásként a modern technikát használni vágyó sportolókat, edzőket. Az atlétáknak lehetőségük nyílik, a világhálón szörfözni, számítógépes játékokkal szórakozni, saját személyes homelapot készíteni, leveleket írni, s olvasni, ha éppen valahonnan a nagyvilágból családtag, barát, vagy éppen egy rajongótól kapnak levelet.

A magyar versenyzők közül elsők között Gádorfalvi Luca szörfversenyzőnk próbálta ki ezeket a számítógép csodákat, talán éppen azért, mert a terem dekorációja stílusosan több szörfdeszka. A sportolók által készített oldalakból megtudhatjuk személyes adataikat, olvashatunk többek között hobbijukról, kedvenc ételükről, filmjükről, időtöltésükről, ha nem sportolnak. Láthatjuk a számítógép által készített fényképüket, és aláírásukat.. Eddig közel száz ország sportolói látogatták meg a termet, s készítettek oldalakat. A magyarok közül evezősök, úszók, vitorlázók, szörfösök és triatlonisták oldalai találhatók a www.fanmail.olympic.ibm.com címen.

(balássy) , Színes Sport 2000.09.10.

Ne hívd csajnak vagy kicsikének!
Illemkódex a férfiközpontú sportújságírásnak

Néhány nappal az olimpia előtt alkalmasint korai még címkéket, jelzőket aggatni a sydneyi játékokra, de az már most látható, hogy soha korábban nem játszottak ilyen fontos szerepet a hölgysportolók, mint most.

A hölgysportolók kifejezéssel igyekeztünk a megfelelő szót választani, figyelve arra, hogy ausztrál női szervezetek milyen vehemensen ostorozzák a "férfi dominanciájától mellékvágányon tévelygő sportsajtót", hogy a versenyek alatt mind az írott, mind az elektronikus médiumokban igyekezzenek megfelelő, illedelmes, tisztelettudó kifejezéseket használni a hölgyekkel (ladies) kapcsolatban.

Bár az angol nyelv meglehetősen elterjedt a világban, gyanítjuk, a mi szurkolóink többsége magyarul fogja élvezni az olimpiát. Talán mégsem érdektelen áttekinteni, Margot Foster (a Los Angeles-i olimpia bronzérmese evezésben, a kormányos négyesben) és társai mitől igyekeznek megóvni nőtársaikat.

Foster asszonyék szerint kerülendő az olyan szavak használata, mint a "gals" (csaj), a "girls" (itt kislány), a "girlies" (táncosnő, esetleg "balettpatkány"). Törlendő a jelzők közül a "curvaceous" (mondjuk, hajlik, mint a nádszál), a "cute" (bűbájos), a "princess" (hercegnő), a "petite" (kicsike) és a "moody" (nyűgös).

A Fair Call (meglehetősen szabad fordításban: beszélj róla tisztességesen) nevű női szervezet úgy véli, hogy azon az olimpián, amelyen már a részvevők 42 százaléka hölgy lesz, itt az ideje, hogy befejeződjön a férfiak uralta sporttársadalom lekezelő, vállveregető szemlélete, amely a sportoló nőt nem egyenrangú partnernek, hanem szexuális tárgynak tekinti. (Esküszöm, sohasem! -ĘD. A.)

Foster asszonyék felhívják a televíziósok, rádiósok, az élő szóban kommentálók figyelmét, hogy különösen kerüljék a "kétértelmű, a férfiak összekacsintó sörözői beszélgetéseiben szokásos" jelzőket, megállapításokat. Felhívják az operatőrök, fotóriporterek figyelmét, hogy ne készítsenek olyan felvételeket, amelyek a hölgysportolókat előnytelen helyzetben, esetleg alulról, hátulról fotografálva" mutatják, vagy bármilyen olyan testhelyzetben, amelyben a sportoló nem venné szívesen, ha megörökítik.

Érdekesség, hogy - a 42 százalékos részvételre hivatkozva - Juan Antonio Samaranch nemrégiben nyilatkozta, hogy sikerült a hölgyek sportját a férfiakéval azonos szintre emelni. Margot Foster válaszként számokat citál, szerinte az ausztrál médiumok sportközvetítéseinek mindössze öt százalékát teszik ki a hölgyek vetélkedéséről szóló beszámolók. A kereskedelmi televíziókban ugyanez csak két százalék, a kereskedelmi rádiókban egy százalék.


Minden bizonnyal a kubai szinkronúszó hölgyekről készített kép sem
Foster asszony kedvére való. Szöveget nem is merünk írni hozzá

(dénes a.), Színes Sport 2000.09.10.

A hamvába holt tűzijáték
Az ötkarikás játékok szervezői semmit sem akarnak a véletlenre bízni, és az egyik főpróbát a másik után tartják. Az Olimpiai Stadionban sor került a jövő pénteken esedékes megnyitó főpróbájára is. Talán mondani sem kell, hogy zárt kapuk mögött, a legszigorúbb titoktartás közepette. De azért néhány dologra lehet következtetni a stadion bejáratánál úttorlaszt képező lovasokból és a díszletekből, amelyek között találni aranyásó- és régi földművelő eszközöket. Hallani, sőt, látni is lehetett a tűzijátékot, ami nem sikerült tökéletesre. A petárdák ugyanis jó esetben a villanyoszlopok magasságában robbantak, füstölögve hullottak a meglepett szemlélődők lába elé, amelyik nem hamvadt el egy-két méterre a földtől, attól bizony lángra kapott a gyep, meg a talajt borító faforgács: volt dolguk a tűzoltóknak. Ez a próba tehát nem a legjobban sikerült, legközelebb egy kicsit magasabbra kell célozni.

A váratlan baki azért is meglepő, mert az ausztrálok roppant alapos emberek, s eddig mindenkinek az volt az egybehangzó véleménye: mindent nagyon jól előkészítettek, s kimondottan jó - talán az eddigi legjobb - olimpiára van kilátás. Körültekintő a szervezés, mindenki tudja a dolgát, s határtalan a segítőkészség, a lelkesedés, meg a kedvesség.

Színes Sport 2000.09.10.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000