FONTOS


 

Inge de Bruijn újabb világcsúcsa
A magyar férfi vegyesváltó országos csúccsal döntős

Kovács Ágnes arany esernyője mögött férfiúszóink csendben meghúzódtak, közülük egyedül Czene Attilának sikerült eddig a döntőbe kerülnie, hogy 200 vegyesen, alig maradjon le a dobogóról. Az utolsó lehetősége a javításra a 4x100-as vegyesváltónak adatott meg. Tudta ezt a négy úszó, ennek megfelelően végre odatették magukat. Az első előfutamban Horváth Péter jól kezdett háton, országos csúcsától csak egy tized másodperccel elmaradva elsőként ért a falhoz. A negyedik olimpiáján versenyző Güttler Károly mellen szintén remekelt, majd pillangón Gáspár Zsolt tovább növelte az előnyt. Zubor Attila pedig gyorson 49.10-es időeredménnyel hajrázott. A magyar váltó több mint egy másodpercet javított a hat éve, a római világbajnokságon felállított országos rekordon. Az úszó nagyhatalmak - Ausztrália, az Egyesült Államok, Hollandia - azt is megengedhették, hogy az elődöntőben a tartalékokat szerepeltessék a stafétában, így a magyar váltó a németek mögött a második legjobb időeredménnyel jutott a szombat esti döntőbe, ahol h ilyen bátran és jól úszik, akkor érmet is szerezhet.

A magyar női úszósport élmezőnye vizsgázott a vegyesváltó előfutamában. A hátúszó Kiss Annamária ugyan elmaradt legjobbjától, de az őt váltó olimpiai bajnok Kovács Ági teljesítményén nem látszott az ünneplés fáradalma, az Európa-rekordjánál négy századmásodperccel jobb időt úszott. Ferenczi Orsolya és Lakos Gyöngyvér is önmagához képest jól szerepelt, sajnos azonban ez sem volt elég, hogy bejussanak a fináléba, csak a tizenharmadik legjobb időt érték el.

Az esti műsorban a magyarok csak nézők voltak, az ausztrál szurkolók pedig csalódottak. A férfi 100 pillangó fináléjának nagy esélyese a világcsúcstartó ausztrál Klim volt, aki jó formáját a 4x100-as gyorsváltóban már világrekorddal bizonyította. A váltókban már két aranyérmet nyert úszónak a hazaiak előre odaadták volna az aranyérmet, ezért aztán csalódottan vették tudomásul, hogy az európai pillangó-király, a legutóbbi három kontinensbajnokságon győztes svéd Frölander hatalmas egyéni csúcsot úszva legyőzte őt.

Még nagyobb meglepetés született a férfi 50 gyors döntőjében, ahol mindenki az ötös és a hatos pályát figyelte, amelyen a 100 és 200 gyorson győztes holland Hoogenband és az orosz címvédő, Popov rajtolt. Ezen a rövid távon döntő a jó rajt, amely a négyszeres olimpiai bajnok Popovnak sikerült a legjobban, aztán Hoogenband szerzett némi előnyt. Az éremcsatában résztvevők szinte egyszerre vágódtak a célba, aztán az óra eredményt hirdetett. Meglepetésre a hármas pályán úszó amerikai Anthony győzött honfitársa, az atlantai olimpián ezüstérmes Gary Hall előtt. A verhetetlennek hitt Hoogenbandnak csak a bronzérem jutott, míg az úszócár Popov hatodikként ért célba.

A női 200 hát fináléja után a román Diana Mocanu lett az ezen a távon három olimpiai aranyérmet nyerő Egerszegi Krisztina utódja. Mocanu tizenhat évesen a 100 méter után egy testhossznyi előnnyel a hosszabb távon is első lett, Krisztina olimpiai csúcsát azonban nem veszélyeztette. A leghosszabb női távon, 800 női gyorson a címvédő amerikai Bennett nagy fölénnyel nyert a vegyesúszásban két aranyérmet szerző ukrán Klocskova előtt.

Az esti műsor fináléjában ismét a holland Inge de Bruijn gondoskodott a látványosságról, az 50 gyors második középfutamában ilyen rövid távon megszégyenítő előnnyel nyert riválisai előtt, megjavítva június tizedikén úszott világcsúcsát.

Színes Sport 2000.09.23.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000