FONTOS


 

Bombameglepetés
Az Egyesült Államok 1972 óta először nem szerzett érmet az olimpiai tornaversenyekben

De térjünk vissza az ötkarikás tornaversenyekhez, hiszen a sportot szeretők ezért járnak ki a csarnokokba. Hétfőn elsőként a férfiakat szólították az ugráshoz. A nyolc induló közt számos olimpiai, világ- és Európa-bajnok volt. Elég ha csak az egyéni összetettben az idén olimpiai bajnoki címet szerző orosz Alekszej Nyemovra gondolunk. A ló azonban szinte mindenkit ăledobott", a jobbnál jobb ugrók sorra rontottak. Igaz, hogy többen a kézenátfordulás utáni két és fél szaltót próbálták megcsinálni. Nagyon nehéz ugrás, de ha bejön, magas pontot lehet rá kapni. Most viszont senkinek sem sikerült. Aztán jött egy fiatal spanyol, a mindössze 19 éves Gervasio Deferr, aki nem akart trükközni, két magabiztos ugrás után 9.712 pontot kapott, megszerezte hazája első olimpiai aranyérmét. (Deferr egyébként második lett a tavalyi világbajnokságon, igaz, nem ugrásban, hanem talajon.) Meglepő, de az orosz Alekszej Bondarenko egy kisebb és egy nagyobb rontással ăfűszerezett" 9.587-tel ezüstérmes tudott lenni. Nyemov pedig csak negyedik.

- Ez még csak a kezdet. Ez az olimpia csak az első lépés a spanyol tornasport számára a sikerekhez vezető úton - mondta Deferr, aki szerint Sydney előtt a nyújtóspecialista, a szeren világbajnoki címvédő Jesús Carballótól is aranyat reméltek, de ő sérülés miatt nem lehetett ott a mezőnyben.

Következett a korlát, amin a kínai Li Hsziao-peng diadalmaskodott, megelőzve a világbajnoki aranyérmes dél-koreai Ri Dzsu Hjungot. Nyemovnak itt bronzérem jutott. Az orosz a hajrát jobban bírta, a nyújtón ugyanis a legjobbnak bizonyult, bár itt éppen ugyanannyi pontot (9.787) kapott, mint a francia Benjamin Varonian, ám a holtverseny Nyemov javára dőlt el. Az újdonsült olimpiai bajnok a 11. olimpiai érmét vehette át a SuperDome-ban. Atlantában ötöt, Sydneyben hatot (2 arany, 1 ezüst, 3 bronz) nyert.

- Nagyon nehéz volt az utolsó nap. Szinte lehetetlen volt összpontosítani a gyakorlatok előtt. Kevés időt kaptunk bemelegítésre, jószerével egyből a szerekhez tereltek minket - adott magyarázatot a kezdeti hibákra Nyemov.

Ami a hölgyeket illeti: az oroszok egymás közti vetélkedésébe csak egy kínai tudott beleszólni. Liu Hszüan utolsóként mutathatta be gyakorlatát gerendán, s képes volt megelőzni az addig magabiztosan vezető Jekatyerina Lobaznjukot. A 21 esztendős ázsiai 1996-ban visszavonult, csak a sydneyi olimpia miatt állt újra edzésbe. Úgy tűnik, a felkészülése tökéletesre sikerült.

- A kilencvenhatos olimpia után úgy döntöttem, elég volt. Nem kétséges, hogy a mostani aranyérem minden idők legnagyobb sikere számomra. Ezek után biztos vagyok benne, hogy a kornak semmi köze a tornához. Nem csak tizenévesként lehet nyerni. A sport szeretete a fontos - mondta győzelme után Liu.

Az orosz nők párviadala jellemezte a talajt. A felemás korlát koronázatlan királynője, pontosabban egyelőre ăcsak" olimpiai, világ- és Európa-bajnoka, Szvetlana Horkina sokáig győztesnek hihette magát a gyakorlatára kapott 9.812-vel. Aztán a 18 éves Jelena Zamolodcsikova 9.850-nel leszorította őt a dobogó második fokára.

- Az új szabályok nekem fognak kedvezni, még jobb eredményekre leszek képes - figyelmeztetett a mindössze 140 cm magas és 34 kilós bajnok.

Az amerikai tornászok 1972 óta először nem szereztek érmet az olimpián. Keserűségüket az is tetézi, hogy a női válogatottban szereplő Jamie Dantzscher édesapja súlyos autóbalesetet szenvedett Sydneyben. John Dantzscheren agyműtétet kellett végrehajtani, miután még a múlt hétvégén az őt szállító taxiba belerohant egy busz. A tornászpapa állapota súlyos, de stabil.

Nők

GERENDA

Olimpiai bajnok: LIU HSZÜAN (Kína) 9.825, 2. Jekatyerina Lobaznjuk (Oroszország) 9.787, 3. Jelena Produnova (Oroszország) 9.775, 4. C. Presacan (Románia) 9.750, 5. T. Jaros (Ukrajna) 9.712, 6. M. Olaru (Románia) 9.700, 7. Ling Csie (Kína) 9.675, 8. E. Ray (Egyesült Államok) 9.387

TALAJ

Olimpiai bajnok: JELENA ZAMOLODCSIKOVA (Oroszország) 9.850, 2. Szvetlana Horkina (Oroszország) 9.812, 3. Simona Amanar (Románia) 9.712, 4. E. Moyá (Spanyolország) 9.700, 5. Jang Jün (Kína) 9.637, Tung Fang-hsziao (Kína) 9.537, 7. A. Raducan (Románia) 9.275, 8. L. Skinner (Ausztrália) 9.012

(A román Andreea Raducan pozitív doppingtesztje miatt a végeredmény még változhat.)

Férfiak

UGRÁS

Olimpiai bajnok: GERVASIO DEFERR (Spanyolország) 9.712, 2. Alekszej Bondarenko (Oroszország) 9.587, 3. Leszek Blanik (Lengyelország) 9.475, 4. A. Nyemov (Oroszország) 9.456, 5. Sz. Fedorcsenko (Kazahsztán) 9.399, 6. B. Wilson (Egyesült Államok) 9.362, 7. J. Meliszanidisz (Görögország) 9.262, 8. D. Rehm (Svájc) 9.006

KORLÁT

Olimpiai bajnok: LI HSZIAO-PENG (Kína) 9.825, Ri Dzsu Hjung (Dél-Korea) 9.812, 3. Alekszej Nyemov (Oroszország) 9.800, 4. Jung Dzsin Szu (Dél-Korea) 9.787, 5. I. Ivankov (Fehéroroszország) 9.775, 6. Y. Cucherat (Franciaország) 9.725, 7. Huang Hszü (Kína) 9.650, 8. M. Urzica (Románia) 8.887

NYÚJTÓ

Olimpia bajnok: ALEKSZEJ NYEMOV (Oroszország) 9.787, 2. Benjamin Varonian (Franciaország) 9.787, 3. Ri Dzsu Hjung (Dél-Korea) 9.775, 4. A. Bondarenko (Oroszország) 9.762, 5. O. Beres (Ukrajna) 9.750, 6. I. Giorgadze (Grúzia) 9.625, 7. D. Rehm (Svájc) 8.925, 8. Cukahara N. (Japán) 8.825

Éremtáblázat

arany ezüst bronz
Oroszország 5 5 5
Kína 3 2 2
Románia 3 2 2
Lettország 1 - -
Magyarország 1 - -
Spanyolország 1 - -
Franciaország - 2 -
Dél-Korea - 1 1
Ukrajna - 1 1
Görögország - 1 1
Bulgária - - 2
Lengyelország - - 1

Doppingbotrány az utolsó napon

Hétfőn befejeződtek az olimpiai tornaversenyek. A sportolók fantasztikus teljesítménnyel kápráztatták el a SuperDome közönségét, a nőknél egy kínai és egy orosz aranyérem született, a férfiaknál pedig egy-egy kínai, orosz és spanyol sikernek tapsolhattak a nézők. Sajnos, nem várt esemény árnyékolta be a sydneyi tornaversenyeket: vasárnap, a szerenkénti döntők első napi küzdelmei után elvégzett doppingvizsgálat tiltott szer használatát mutatta ki a csapatban és egyéni összetettben arany-, míg ugrásban ezüstérmet szerző román Andreea Raducannál. A románok azonban nyomban jelezték, itt valami nem stimmel, hiszen a csütörtöki teszt negatív eredménnyel zárult.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság hétfőn jelezte az esetet a Román Olimpiai Bizottságnak. Arról egyelőre nem tudni, hogy ha Raducan vétke bebizonyosodik, akkor az a román válogatottat is hátrányosan érinti-e. Az ügyről nem sok mindent tudni, a románok olimpiai csapatvezetői ugyanis nem akartak nyilatkozni.

Annyit viszont tudni lehet, hogy Andreea Raducan - saját bevallása szerint - egy Rhinofug nevű orrcseppet használt megfázására. A gyógyszer azonban ephedrint tartalmaz, ami szerepel a NOB doppingszerlistáján. Az sincs tisztázva, hogy ki felelős a doppingügyért. Az sem elképzelhetetlen, hogy a szombaton éppen a 17. születésnapját ünneplő Raducan a csapat orvosának tudta nélkül használta az orrcseppet. Octavian Belu, a román női válogatott szövetségi kapitánya mindenesetre magabiztos, kijelentette: semmilyen baj nem lesz, tisztázódni fog a félreértés.

Román értesülések szerint a NOB orvosi bizottsága azt javasolta, hogy Raducant csak az egyéni összetett versenyben szerzett elsőségétől fosszák meg. Ion Tiriac, a Román Olimpiai Bizottság elnöke Sydneyben elismerte, hogy a vasárnap elvégzett doppingteszt a tiltott szernek minősített ephedrint mutatta ki a sportolónő szervezetében. Tiriac azt is elmondta, hogy a NOB orvosi bizottsága kedden dönt majd az esetleges büntetésről, amely egyaránt sújthatja a tornászt, orvosát vagy edzőjét. Alexandre de Mérode, a NOB orvosi bizottságának vezetője szerint csak azért nem fosztják meg összes érmétől a tizenhét éves tornászlányt, mert a románok szerint az orvos hibázott.

Doppingszer és doppingszer között is van különbség. Pucsok József professzor, az Országos Sportegészségügyi Intézet (Sportkórház) tudományos igazgatója szerint az ephedrin - ami elsősorban az orrcseppekben található meg - igen jelentős előnyökhöz juttathatja a sportolókat.

- Elsősorban a tüdőre gyakorolt hatása miatt lett tiltott szer - magyarázta Pucsok professzor. - Az ephedrin tágítja a tüdő izmait, megnöveli a vitálkapacitást, azaz sokkal több levegő jut be a tüdőbe, ezért is hatásos a megfázásos tünetek enyhítésére. Emellett a vér oxigénfelvevő képességét is növeli. Van egy másik hatása is. Ez a szer a központi idegrendszer működését serkenti, hatását a koffeinéhoz lehet hasonlítani. Ez ugyanis csökkenti a versenylázat.

A szabályok szerint legfeljebb 5 mikrogramm ephedrin lehet egy milliliterben, e fölött minősül doppingszernek.

Színes Sport 2000.09.26.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000