FONTOS


 

A miniszterelnök szerint a nők mentik meg a haza becsületét
Orbán Viktor gratulált az eddigi szerepléshez

Orbán Viktor miniszterelnök, aki kedden, helyi idő szerint reggel érkezett meg Sydneybe, megkoszorúzta Csík Tibornak, az 1948-as londoni olimpián aranyérmes bokszolónak a sírját, majd látogatást tett az olimpiai faluban a magyar csapat szálláshelyén, és a kora délutáni órákban megnézte Erdei Zsolt győztes bokszmeccsét.

A kormányfő első útja az Olimpiai park közelében lévő rookwoodi temetőbe vezetett, ahol a katolikus mauzóleumot megtöltő mintegy háromszáz magyar előtt dr. Szakony Ferenc atya tartott beszédet. Kiemelte, hogy Orbán Viktor személyében először lépett magyar miniszterelnök Ausztrália földjére.

Az ökomenikus istentisztelet közös imával zárult, amelyben megáldotta a hősöket, az olimpikonokat. Ennek végeztével a zuhogó esőben a Hősök emlékművéhez vonultak, majd ezt követte Csík Tibor síremlékének a megkoszorúzása.


Márkus Erzsébet, Kovács Ágnes, Orbán Viktor és Igaly Diána

A londoni olimpia aranyérmese, aki élete utolsó két évtizedét Ausztráliában töltötte, s elhunyta után a magyarok összefogásával helyezték végső nyugalomra, kivételes életútja miatt érdemelte ki a kormányfő tiszteletét: Csík Tibor az 1956-os forradalom idején fegyverrel harcolt egy újpesti csoportban, majd külföldre kényszerült. Annak idején megfosztották Jászberényben a díszpolgári címétől, amit csak a kilencvenes évek elején kapott vissza.

A kormányfő után Schmitt Pál elnök és Aján Tamás főtitkár a MOB, Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó és Török Ottó, a MOB igazgatója az Olimpiai Bajnokok Klubja nevében helyezett el koszorút a síremléken. Jászberény városa is koszorúval emlékezett a bajnokra.

Orbán Viktor ezután az olimpiai faluba ment, ahol Graham Richardson polgármester köszöntötte. A magyarok szálláshelyén, a csapatirodán találkoztak a vendégek a sportolókkal.

- Gratulálok az eddigi szerepléshez - mondta a kormányfő. - Az eredmények alapján úgy látom, hogy itt, az olimpián is a magyar hölgyek az erősebbek, jobbak, sikeresebbek, és megmentik a haza becsületét.

A jelenlévő Kovács Ágnes emlékezetes küzdelemben kivívott aranyára célozva azt mondta, hogy ezen az olimpián csak olyan lelkierővel és küzdőképességgel rendelkező versenyzők tudnak győzni, akik az utolsó métereken képesek ellenfeleik fölé kerekedni.

- Nagyon kérem a két csapatot, hogy legalább az egyik nyerjen, de azt sem bánom, ha mind a kettő első lesz - mondta Orbán Viktor, szavait a vízilabdázóknak és a kézilabdás hölgyeknek szánva.

A női kézilabdacsapat szövetségi kapitányának, Mocsai Lajosnak elárulta: csak a dél-koreaiak elleni vesztes mérkőzés második félidejét tudta megnézni televízión. Az első félidőről jókat hallott, a másodikban pedig mintha futóversenyt vívtak volna a mieink az ellenféllel.

A találkozó után, az eredeti programon változtatva, ebéd helyett Erdei Zsolt mérkőzésére indult Orbán Viktor Schmitt Pállal és a magyar csapat vezetőivel. A bokszmeccs kezdete előtti percben érkezett meg, végigszurkolta a magyar világ- és Európa-bajnok küzdelmét.

Kedden délután Orbán Viktor látogatást tett a Sydneytől mintegy 50 km-re lévő Penrith-ben, a kajak-kenusok főhadiszállásán.

Színes Sport 2000.09.27.

Orbán Viktor a Deák Körben

Orbán Viktor miniszterelnök szerda este az olimpia városában, a patinás egyetem dísztermében a helybeli magyarok képviselőivel találkozott. A Deák Kör vendége volt a kormányfő, azé a köré, amely a kilencvenes évek elején alakult, s a Sydneyben és környékén élő magyar értelmiséget fogja össze. Nagy szeretettel fogadták Orbán Viktort, akinek társaságában ott volt Schmitt Pál, a MOB elnöke, a sportolók képviseletében Darnyi Tamás négyszeres olimpiai bajnok úszó, a sydneyi ezüstérmesek közül pedig Igaly Diana sportlövő és Márkus Erzsébet súlyemelő.

A miniszterelnök a rövid pohárköszöntőjében az 1956-os melbourne-i olimpiára is emlékezett, Deák Ferenc egyik mondását idézte, amely szerint tudunk remény nélkül is küzdeni. Így küzdöttek a magyar sportolók annak idején Melbourne-ben, sok segítséget kapva a már akkor is kint élő magyaroktól, akiknek a száma a forradalom leverése után megsokszorozódott.

A magyar sportküldöttség nevében Schmitt Pál mondott köszönetet az itt élő magyaroknak, akik a repülőtéri fogadtatás után a versenyeken is rendkívüli lelkesedéssel buzdítják, segítik a magyar versenyzőket

Színes Sport 2000.09.28.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000