FONTOS


 

Kásás, Kökény, Kolonics - és az angyal

Ezekben az órákban különös dolgok történtek. Észrevettük egymást. Felhívtuk egymást telefonon, jókedvűen vettük fel a készüléket, nem dörmögtünk bele, jókedvűen szóltunk. Nem kérdeztük, miért is hív a másik, éjfélkor, hajnalban, délelőtt, nem feltételeztünk sandaságot, hogy minő cudar érdek, egyszerűen örültünk, hogy beszélgethetünk. Ezekben az órákban odafigyeltünk arra, mit mond a másik. Lestük a szavait, érdekelt, amit gondol, hogyan látja, miként vélekedik, hátha tud valami érdekeset mondani. Ezekben az órákban nem röstelltünk játszani, infantilisnak lenni; te mit mondsz? Te kire voksolsz? Mi a te tipped? Mennyibe fogadjunk? Ezekben az órákban tudtuk, hogy van valami alapvető azonosságunk. Más kérdés, hogy ki tartotta a pólosokat esélyesebbnek, ki a kajakosokat, ki a kéziseket, de hittük, hogy siker lesz, szurkoltunk, közösen reméltük a nagy győzelmet. Ezekben az órákban az éjjel-nappaliban visszaköszönt a pénztáros, kivett egy rossz körtét a zacskóból, és megbeszéltük, hogy miért is fognak nyerni több érmet Storczék. A trolibusz vezetője bemondta, hogy vezetünk a norvégok ellen, és az utazó álmos szürke emberek tapsba törtek ki. Az egyik belvárosi ház ablakában rádió volt kitéve, és a járókelők hallgatták a sydneyi híradásokat, a Roosvelt térnél egy IFA-ból kikiáltott a sofőr, miközben mellette baktattam, Mester (??), nem hallgatja az olimpiát? És mikor mondtam, hogy dolgom van az Eurosportban, maga mellé hívott és felvitt, hogy addig is hallgassuk együtt. Ezekben az órákban együtt örvendeztünk az újabb kajaksikereken, együtt búslakodtunk, hogy elment a már megnyertnek hitt kézilabdaarany, együtt éreztük az igazság pillanatának a vízilabdások győzelmét. Nem elemezgettünk, nem tudálékoskodtunk nem okoskodtunk, hanem fenntartás nélkül boldogok voltunk. Együtt, egymást keresve, és megtalálva egymást ezekben az órákban ugyanazokkal a jelzőkkel, ugyanazzal az áradó szeretettel dicsértük Kásást és Kolonicsot, Kószt és Storczot, Benedeket és Pulait, sajnáltuk Kökény Beát és Vörös Zsuzsit, Farkas Andit és Vereckeit, üdvözültünk szertelenül zseniális vízilabdásainkban, és éreztünk együtt zseniálisan szertelen kézilabdásainkkal. Valahogy egy angyal repült át az ország felett.

A miniszterelnök segítséget ígér, és segítséget vár a sporttól

Orbán Viktor miniszterelnök a kajak-kenu-verseny színhelyén, a nemzetközi szövetség sátrában kötetlen beszélgetésen találkozott a magyar sportsajtó képviselőivel. Egyebek között kifejtette, hogy a sportban a becsület a legfontosabb, mi is a tisztességes verseny hívei vagyunk, ezért mindenféle helyezésnél szebb eredmény, hogy Sydneyben nem volt magyar doppingügy. Hogy az élsportnak szükséges orvosi segítségadásban biztosan elkerülhessük a veszélyeket, kiemelt feladat a Sportkórház fejlesztése, A külső és belső átépítés már folyamatban van. A miniszterelnök azt tapasztalta, hogy több sportágban egész orvoscsoportok érkeztek a versenyzőkkel, a módszerről már itt az olimpián hosszasan tanácskozott dr. Berkes Istvánnal, a Sportkórház főigazgató-főorvosával.

A miniszterelnök - tapasztalatai alapján - kitért arra, hogy az olimpia tanulságait a MOB-nak, az ISM-nek és a sportági szövetségeknek lehetőleg az év végéig le kellene szűrniük, majd egy jövő év eleji beszélgetésen - amelyen maga is szívesen részt venne - meg kell jelölniük az új felkészülési szakasz legfontosabb teendőit. Példaként említette meg, hogy szükséges lenne foglalkozni a legeredményesebb sportágaink (mint amilyen az úszás) bázisának zsugorodásával.

A világ változásai nem nekünk kedveznek, csökkentik esélyeinket. Megnőtt a vetélytársak száma, ráadásul a még szovjet sporthagyományokban felnőtt, kitűnő versenyzők hosszú sora indul más, nem utódállam színeiben, tovább növelve a konkurenciát az olimpián is. Az olimpia műsora ráadásul több olyan új sportággal bővült, amelyekben mi még csak a kezdeti lépéseknél tartunk, vagy még ott sem.

A sportra nemcsak szubjektív okok, személyes kötődések miatt szentelnek nagy figyelmet a kormány tagjai, így a miniszterelnök is, hanem azért is - fejtette ki Orbán Viktor -, mert az ország lakossága fontosnak tartja. A Miniszterelnöki Hivatal által kezdeményezett felmérés szerint a megkérdezettek arra a kérdésre, hogy miről híres hazánk a világban, válaszukban azt tették az első helyre, hogy sok nagy sportolót adott, a másodikra pedig azt, hogy sok nagy tudóst.

A kormányfő azonban nemcsak segítséget ígér a sportnak, hanem vár is tőle segítséget. Azok az országok - mondta -, amelyekben örökké leszegett fejű emberek élnek, nem lehetnek sikeresek. Ha a kemény munka meghozza a remélt sikert, az biztat és mintával szolgál a hétköznapokra is. A sport példaképeket szült Sydneyben is, olyanokat, akiket nem nyomott agyon a tét, akik túltették magukat sokféle nehézségen, és célba értek. A példaképekre pedig azért is szükség van, hogy az egymást követő nemzedékek követhessék őket - egyrészt a sportpályákon, másrészt akaraterőt, céltudatosságot tanulva.

Olimpia revü


Kamila és a lengyel himnusz

Egy gyaloglónak köszönte meg a 17 esztendős Kamila Skolimowska, a női kalapácsvetés lengyel győztese az aranyérmét. Elmondta ugyanis, hogy miközben a döntő dobására készült, meghallotta saját himnuszát, amely honfitársa, a gyalogló Robert Korzeniowski tiszteletére szólt.

Sajnos, Kamila az érzelmesség után azonban az anyagiasságra váltott: abban reménykedik, hogy győzelméért a kormány felajánl neki egy márkás autót a jelenlegi kocsija helyett.


Az egész világon figyelemmel kísérték a tv-közvetítéseket

Amerikát jobban érdekelte Atlanta, mint Sydney

A nézőszámok tekintetében a televíziós olimpiai közvetítések hatalmas csalódást okoztak az Egyesült Államokban: 1960 óta még sohasem nézték ilyen kevesen egyetlen téli vagy nyári ötkarikás játékok versenyeit sem. A visszaesés hátterében az élő közvetítések hiánya, a nyári játékok szokatlanul késői - szeptemberi - kezdése, valamint a Sydney és New York közötti 15 órás időeltolódás áll.

Michael Payne, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) marketing-igazgatójának a beszámolója szerint az egyesült államokbeli közvetítési jogok a NOB teljes marketingbevételének csupán 20 százalékát teszik ki, ezért a nézőszám drasztikus csökkenése nem jelent megrázkódtatást a NOB számára.

- Arra számítunk, hogy világviszonylatban az össznézőszám jelentős növekedést mutat majd az atlantai nyári játékokhoz képest - mondta Payne, majd hozzátette: - Európában általános növekedésről lehet beszélni, hasonló a helyzet Kanadában, Ázsiában és néhány dél-amerikai országban. Chilében például a sydneyi olimpiát kétszer annyi néző kísérte figyelemmel, mint az atlantai játékokat.


Taurima, a kivétel?

A furcsa külsejű (hosszú, festett fekete hajú, nyakláncos, napszemüveges) ausztrál Jai Taurima, a férfi távolugrás ezüstérmese elég sajátosan magyarázza sikerét. Bevallotta, hogy imádja a pizzát, a hamburgert, gyengéje a sör, minél több folyik le a torkán belőle, annál jobb. Arra a kérdésre, hogy miként őrzi meg a sportos alkatát, azt felelte, hogy ehhez elég neki naponta elszívni egy csomag cigarettát. Lehet, hogy ő az a kivétel, aki erősíti a szabályt? Netán csak ugratta az újságírókat?


Kedden érkeznek haza a magyarok

A magyar sportolók hétfőn helyi idő szerint 21 órakor indulnak haza Sydneyből a Malév különgépével, és Bangkok érintésével kedden, körülbelül 10 órakor érkeznek meg a Ferihegyre.

A gépből kiszállva azonnal, még a betonon buszba ülnek, és a Népstadionhoz hajtanak. A családi, baráti fogadtatásra, a csomagok átvételére itt kerül sor, az előzetes számítások szerint várhatóan 11 óra körül.

A hivatalos olimpiai ünnepséget október 14-én rendezik.


Különös rekordok

Néhány órával a XXVII. nyári olimpiai játékok utolsó versenynapja után már elkészültek az első statisztikák.

- A kimutatások alapján a helyszínen 6.7 millió néző látta a küzdelmeket, a belépőknek mindössze 13 százaléka nem kelt el, ami az olimpiák történetében csúcsnak számít. A korábbi rekordot Atlanta tartotta, 18 százalékkal.

- A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szintén rekordnak számító 2.5 milliárd dollár nyereséggel zárta a játékokat, az összeg felét a rendezők kapják meg.

- Sydneyben 42 világcsúcs született, a legtöbb rekord a súlyemelőknél (27) dőlt meg, őket követik az úszók (13). Először a játékok történetében atlétikában nem döntöttek meg egyetlen világcsúcsot sem.

- Az olimpián kilenc pozitív doppingteszt került nyilvánosságra, ez hárommal kevesebb, mint az 1984-es Los Angeles-i olimpián, ahol eddig a legtöbb ilyen esetre derült fény.

- Sydneyben a legnépszerűbb termék a nyalóka volt, amelyből több mint egymilliárd fogyott el, a napi 70 ezer üveg kóla, 3 ezer üveg víz, kétezer pizza és hot-dog azonban sokkal kevesebb annál, mint amennyire a kereskedők számítottak.

- A versenyekről 220 ország tévéje közvetített, négy évvel ezelőtt Atlantában ez a szám 214 volt.

- Az olimpián 47 ezer önkéntes segítő járult hozzá a sikeres rendezéshez. A sajtót 21 ezren képviselték, szemben az atlantai 15 ezerrel.


Sztrájk a sydneyi reptéren?

Még mindig fennáll a veszélye annak, hogy hétfőn megbénul a sydneyi repülőtér forgalma, mivel a légiirányítók és az Airservices Australia között napok óta folyó tárgyalások eddig nem vezettek eredményre.

A légiirányítók az őket érintő új szerződéstervezet bevezetése miatt fenyegetőznek sztrájkkal. Ez azonban hatalmas káoszhoz vezetne, hiszen hétfőn 1078 gép száll fel Sydney repülőteréről, előreláthatólag 44 000 utassal.

Ez lesz a repülőtér eddigi legforgalmasabb napja, hiszen az olimpia megkezdése előtt a versenyzők és a turisták nem egyszerre érkeztek a városba, most azonban a záróünnepséget követő napon szinte kiürül a város.

Színes Sport 2000.10.02.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000