FONTOS


 

A vétlenek nem büntethetők

A doppingszerek használata elleni küzdelemben a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) lépett fel legkeményebben. Valamennyi súlyemelőt ellenőrizte még a játékok kezdete előtt. A NOB doppinglaboratóriumával közösen végzett ellenőrzéssorozat során a román és a bolgár csapat tagjai között három-három doppingoló súlyemelőt találtak, ami az eddiginél súlyosabb szankcióra késztette az IWF-et.

Az olimpiák történetében először fordult elő, hogy egy teljes válogatottat kizárjanak a versenyekből. A román Dieter Marian még júniusban egy előre be nem jelentett ellenőrzésen, Traian Cihaeran és Adrian Mateias pedig közvetlenül a versenyek előtt Sydneyben bukott le. A másodszor doppingoláson ért barcelonai bronzérmes Cihareant (58 kg) örökre, az először pozitív eredményt produkáló Mateiast (105 kg) két évre tiltották el, a válogatott többi tagját kizárták a versenyből, és visszamenőleg törölték az 56 kilós súlycsoportban hatodikként végző Adrian Jigau eredményét. Egy nappal később megváltoztatták a döntést, és csak a három vétkest zárták ki, a román válogatottat pedig 50 ezer dollár pénzbüntetéssel sújtották. A román csapat erre a létező összes fórumon támadást indított az IWF főtitkára, Aján Tamás ellen, az elkeseredett vagdalkozás odáig fajult, hogy az egyik vétkes "sportoló", Mateias éhségsztrájkkal és öngyilkossággal fenyegetőzött. Sokra nem ment vele, az IWF elnöke, Gottfried Schödl kiállt Aján mellett, az éremtábla pedig a románok nélkül készült el a súlyemelőversenyek végén.

A románok után a bolgároknál is három pozitív tesztet produkáló súlyemelőt lepleztek le, azzal a különbséggel, hogy ők a verseny után elvégzett doppingkontrollon akadtak fenn: az 58 kilós ezüstérmes Ivan Ivanovnak a 62 kilós bronzérmes Szevdalin Mincsevnek és a 48 kilós olimpiai bajnok Izabela Rifatova-Dragnevának vissza kellett adnia az érmét. A vétlen súlyemelőket azonban ezúttal nem zárhatták ki, mivel a bolgár csapat a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordult jogorvoslatért. Ez a fórum meglepetésre hatályon kívül helyezte az IWF döntését. A 105 kilogrammosok között ezüstérmes bolgár Alan Cagaev éppen ennek a "felmentő" határozatnak köszönheti, hogy mégis bemutathatta a gyakorlatait.

Az ólomsúlyú örmény bronzérmes, Asot Danieljan éppen az olimpia utolsó napján bukott le. A norvég Stian Grimnseth, a cseh Zbynek Vacura, valamint a tajvani Csen Po-pu esetében szintén anabolikus szerek szedését mutatták ki. Külön szólni kell a kínaiakról, akik nem sokkal a játékok kezdete előtt összesen 27 sportoló nevezését vonták vissza, köztük két súlyemelőjét is.

A doppingügyek egyik következménye az lett, hogy a sportág ellenzői azonnal kétségbe vonták a súlyemelés létjogosultságát az olimpia műsorán. Számtalan kacsa röppent fel a legkülönbözőbb médiumokban, de a NOB elnöke, Juan Antonio Samaranch cáfolta ezeket a híreszteléseket. A nyilvánosságra hozott doppingeseteknek nem csak negatív következménye van. Egyértelműen azt jelzi, hogy az IWF szeretné kiszűrni a sportágból azokat, akik tiltott eszközökkel érik el a sikereiket. Ez megtisztulási folyamat azonban nem befolyásolhatja kedvezőtlenül a sportág sorsát, sőt enélkül nem képzelhető el a jövő.

Szobor a lebukottnak
Románia nemzetközi összeesküvés áldozata?

Egymást túllicitálva ünnepelték a hétfői román újságok a sydneyi olimpián rendkívül eredményesen szerepelt román csapatot. A sikert beárnyékoló doppingügyeket a lapok többsége továbbra is azzal intézte el, hogy Románia nemzetközi összeesküvés áldozata.

Az olimpiai bajnokokat a románok ezreinek forró szeretete fogadta - írta az Adevarul című lap. "Az olimpikonok hazahozták a kincstárat" - büszkélkedett a Curentul. A Curierul National című lap a román sportolók hazatérését egyenesen a Románia és Erdély egyesülését kimondó 1918-as gyulafehérvári népgyűléssel állította párhuzamba.

A sydneyi olimpián elért eredmény minden várakozást felülmúlt, Románia 26 éremmel - közülük 11 arannyal - az országok versenyében a 11. helyen végzett. A tiltott ajzószerek használata miatt kizárt román sportolók ügyét a megérdemelt siker ünneplése háttérbe szorította, de nem feledtette.

"A keserű szájízről azonban nem Románia tehet, az évezred utolsó olimpiai játékán az olimpia szelleme halt meg. A sportban a pénz diktálja a törvényeket, és itt már nincs mit keresniük a kicsiknek. Románia a vártnál sokkal jobban kezdte a szereplését, az volt várható, hogy eredményei alapján helyet kell kapnia a nagyhatalmak mellett, ezért a román sportolókat valahogyan meg kellett állítani" - írta kommentárjában a Cotidianul című napilap.

A hétfői román lapok közül egyedül az Adevarul próbált szembeszállni a közhangulattal, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a fiatal román tornászlánnyal történtekért nem az olimpiai szabályokat vasszigorral betartó NOB, hanem a Román Tornászszövetség a felelős.

Andreea Raducant egyébként mindenki igyekszik kárpótolni valahogy a visszaadott aranyért Romániában. Petre Roman külügyminiszter, aki az elmúlt napokban "diplomáciai lépéseket" helyezett kilátásba a román tornászlány védelmében, diplomata útlevéllel ajándékozta meg a hazatérésekor 17. születésnapját ünneplő Raducant. Déván szobrot terveznek állítani a sportolóknak.

Gardner aranya a legfényesebb
A The Washington Times értékelése

A buszok és a vonatok működtek, a létesítmények kiválóak voltak - értékelte hétfőn logisztikai és szervezési szempontból a sydneyi játékokat a The Washington Times. A lap szerint nagy kérdés, hogy Athén 2004-ban valóban képes lesz-e megrendezni az egyre költségesebbnek bizonyuló olimpiát. Mindehhez az amerikai tévénézők megnyugtatására hozzátette: jó ideig nem lesz újra olyan olimpia, amit a világ ezen térségében tartanak. (A hatalmas időeltolódás miatt az NBC ugyanis úgy kalkulált, hogy nagyon kevesen néznék élőben a játékokat, így hát mindent csak felvételről közvetített. Ennek folytán azonban a hajnalban kelő, sportrajongó amerikai nyugdíjasok sokaságát eltántorították a képernyőktől: ha az ember már tudja az eredményt, nem biztos, hogy kíváncsi a látványra is. Így eshetett, hogy az Egyesült Államokban ez volt az utóbbi idők legkevésbé nézett olimpiája.)

A Sydneyben rendezett olimpia legkellemesebb amerikai meglepetésének, a birkózó Rulon Gardner sikerét tartják, aki nagy világversenyen még soha nem volt jobb ötödiknél, legyőzte Alekszandr Karelint, aki viszont az elmúlt 13 évben soha nem vesztett. Elődje, Matt Ghaffari, aki Atlantában kikapott Karelintől, 22-szer állt ki az orosz birkózó ellen és mindannyiszor megszégyenült.

A washingtoni lap szerint a játékok "legrosszabb sztorija" a doppingügyek hallatlanul nagy száma volt. E problémakör akár tönkre is teheti az olimpiai eszmét.

Az orvostudománynál maradva: nagy siker volt Sydney az Amerikai Tüdőgyógyász Szövetségnek. Három asztmás amerikai úszó - Tom Dolan, Tom Malchow és Misty Hyman - is kiválóan szerepelt, sőt, köztük Dolan aranyat szerzett a 400 méteres vegyes úszásban, úgy, hogy a verseny előtt egy órán át oxigénezték.

A legnagyobb amerikai csalódás: az ökölvívás. Ötvenkét éve fordult elő utoljára olimpián, hogy amerikai bokszoló nem nyert aranyat

Nyemov hat érmet nyert

A sydneyi olimpián az orosz Alekszej Nyemov szerezte a legtöbb érmet, hatot. A nők közül két amerikai, Marion Jones és Dara Torres vihette haza a leggazdagabb éremkollekciót, mindketten ötöt nyertek. (Az atlétanő három, az úszónő két aranyat.) A magyarok közül négy kajakos szerzett két érmet is, Kammerer Zoltán és Storcz Botond két aranyat, Kovács Katalin és Szabó Szilvia két ezüstöt.

A legalább három érmet szerzők:

Hat: Alekszej Nyemov (orosz, torna) 2 arany-1 ezüst-3 bronz

Öt: Marion Jones (amerikai, atlétika) 3-0-2, Dara Torres (amerikai, úszás) 2-0-3

Négy: Ian Thorpe (ausztrál, úszás) 3-1-0*, Inge de Bruijn (holland, úszás) 3-1-0, Leontien Zijlaard (holland, kerékpár) 3-1-0, Jenny Thompson (amerikai, úszás) 3-0-1, Michael Klim (ausztrál, úszás) 2-2-0, Gary Hall jr. (amerikai, úszás) 2-1-1, Pieter van den Hoogenband (holland, úszás) 2-0-2, Susie OŐNeill (ausztrál, úszás) 1-3-0

Három: Lenny Krayzelburg (amerikai, úszás) 3-0-0, Florian Rousseau (francia, kerékpár) 2-1-0, Jana Klocskova (ukrán, úszás) 2-1-0, Jelena Zamolodcsikova (orosz, torna) 2-1-0, Simona Amanar (román, torna) 2-0-1, Massimiliano Rosolino (olasz, úszás) 1-1-1, Dmitrij Szautyin (orosz, műugrás) 1-1-1, Szvetlana Horkina (orosz, torna) 1-2-0, Liu Hszüan (kínai, torna) 1-0-2, Matthew Welsh (ausztrál, úszás) 0-2-1, Therese Alshammar (svéd, úszás) 0-2-1, Petria Thomas (ausztrál, úszás) 0-2-1

Sydney a britek Helsinkije

Sydney egyik nagy csodája a brit sport látványos feltámadása volt. A kétségtelenül magas színvonalú szigetországi foci, tenisz, atlétika vagy éppen autósport hívei talán nem is értik, miféle feltámadásról van szó, így az ő kedvükért felidézzük: Nagy-Britannia az 1996-os, atlantai olimpiai játékokon 1, azaz egy darab aranyérmet nyert. Amely teljesítménnyel a 36. helyen végzett a nemzetek rangsorában. Ez még akkor is siralmas egy hajdanán sportok garmadát "feltaláló" és elterjesztő országtól, ha némely sportágban valóban az élmezőnyhöz tartoztak-tartoznak hosszú ideje. Az olimpia, mint tudjuk, mindennél jobb értékmérő, az ott szerzett medáliák száma objektív adat, vitatkozni nemigen lehet rajta.

Éppen ezért szereztek óriási örömöt honfitársaiknak a brit sportolók Sydneyben azzal, hogy hozzátettek tízet a négy évvel ezelőtti magányos aranyhoz, ezzel éppen a rangsor tizedik helyére kúszva fel. Így nem kevesebb, mint nyolcvan éve ez volt a lesikeresebb olimpiájuk: utoljára 1920-ban, Antwerpenből tértek haza a brit sportolók tizenegy aranyéremmel.

Több olyan brit siker született az ezredforduló sportolóinak elszántsága nyomán, amire igen régóta várt a közvélemény. Az első világégés utáni játékokon győzött például utoljára brit nehézsúlyú bokszoló (Ronald Rawsonnak hívták az illetőt), s most Audley Harrison megismételte a sikert. Aztán a világ legnagyobb hajósnemzete Sydneyben nyert először vitorlázásban női egyéni aranyérmet: Shirley Robertson diadalmaskodott az Európe-osztályban, mégpedig többek között a világbajnok Margriet Matthijsse legyűrésével. Más szempontból, de ugyancsak történelmet írtStephanie Cook, hiszen női öttusában ő az első a világon, akinek nyakába akasztották az aranyérmet (először szerepelt ugyanis a versenyszám az olimpia műsorán). Jonathan Edwards hármasugró első helyét majdnem egy évszázaddal előzte meg egy ír származású, de brit ugrókollégájának sikere. Denise Lewis úgy nyerte meg a hétpróbát, hogy az utolsó versenyszám, a talán leggyilkosabb, 1500 méteres síkfutás előtt lépni is alig tudott bokasérülése miatt. Mégis úgy futotta végig a távot, hogy nem tudták elvenni tőle az aranyérmet. A szakemberek megfogalmazása szerint: azok a sportemberek, akik eddig hozzászoktak az örök második szerepéhez, végre fel tudtak lépni a dobogó legfelső fokára.

Nos, és mindennél szebb ajándék a legünnepeltebb sztár, Steve Redgrave teljesítménye. A veterán evezős, négy éve az ország megmentője, sorozatban ötödik olimpiáján győzött, ami egyedülálló, bámulatos produkció. Sokan emlékeznek még, a már Atlantában sem tejfölösszájú újoncnak számító Redgrave mit mondott akkor a verseny után: "Lőjenek agyon, ha még egyszer evezni látnak." Szerencsére senki nem teljesítette az óhajt, sőt van, aki most sem hisz a visszavonulásról szóló újabb fogadkozásnak... Mindenesetre a nagy Redgrave-nek követője is van már: Matthew Pinsent harmadik aranyát szerezte meg Ausztráliában.

Mindez persze nem a véletlen műve. A szigetországi elemzők ugyanis kiemelik annak jelentőségét, hogy a sportolók felkészüléséhez a nemzeti lottó (National Lottery) nyereségéből megfelelő pénzügyi forrást teremtettek. Segítségével nem kellett azzal törődniük, hogy költségeik miatt nem jut elég pénz a megélhetésükre, hanem kizárólag arra koncentrálhattak, hogy minél eredményesebben szerepeljenek. Érthető, hogy az összes brit aranyérmes megemlítette a győzelem utáni sajtótájékoztatón, milyen sokat számított ez a pénzügyi segítség.

Harrison januárban kapott meg egy olyan ösztöndíjat, amely lehetővé tette neki a gondtalan felkészülést, illetve azt, hogy kizárólag az edzésekkel foglalkozzon. "Megmutattuk, hogy Nagy-Britannia megint valóban nagy lehet. Becsüljük meg továbbra is a sportolóinkat, s egyre jobban és jobban fogunk szerepelni" - adta meg a követendő irányt az ökölvívó.

ifj. Galambos Péter , Színes Sport 2000.10.03.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000