FONTOS


 

Pásztory Dóra csúccsal a csúcson
Hat magyar érem a második napon


A paralimpia második versenynapján a magyarok egy arany- (Pásztory Dóra úszásban), egy ezüst- (Becsey János úszásban) és négy bronzérmet (Szekeres Pál és Krajnyák Zsuzsa vívásban, Vincze Gábor cselgáncsban és Rácz János úszásban) szereztek. Negyedik helyen végzett az úszó Kovács Ervin és a vívó Bolyos István. Paralimpiai pontszerző az ötödik Pálfi Judit vívásban, és hetedikként ért célba az úszó Bérczi Zsófia.

A 16 éves pécsi születésű úszó, Pásztory Dóra megszerezte a magyar paralimpiai csapat első aranyérmét. Amikor kiszállt a vízből az első szava az volt: "Kabalából vettem föl ezt az úszóruhát, mert három éve mindig ebben győzök. Egyébként azért is rajzoltam a kezemre elefántot, mert nagyon szeretem ezeket az állatokat."


Az aranyos Pásztory Dóra

Bevallom őszintén, tartottam a versenyektől. Vajon milyen látványt nyújtanak a különböző fogyatékos sportolók az általam megszokott sportágakban. Nos, az első pillanatban elfogyott a félelmem. Csodálatos sportembereket ismerhettem meg, függetlenül attól, hányadik helyen végeztek cselgáncsban, asztaliteniszben, úszásban, vívásban. Önmagukhoz képest mindenhol kiválót teljesítettek. A stadionokban sem láttam sajnálkozó, részvéttel szurkoló nézőket. A kettes pavilon különleges látványt nyújt, a vívó versenyeken megszokott pástok helyett különböző csavarok, hevederek, kampók sorakoznak a jelzőlámpák mellett. Ide rögzítik a kerekes székeket, és kimérik a szúró távolságot úgy, hogy a rövidebb kezű sportoló fegyverrel együtt pontosan elérheti a másik hónalját.

Szekeres Pál ellenfele a négy közé jutásért a lengyel Tzop volt, tapasztalt vívó, igazi öreg róka. Mivel kissé oldalt fordulva ülnek egymással szemben, így a laménak fontos szerepe van abban, hogy pontosan a csípő vonaláig leérjen. A lengyel fiú azonban legalább két számmal kisebb vívómellényt erőszakolt magára, így aztán a hajlongás közben a lamé néha a hóna alá is felcsúszott. Ezért Szekeres Pali többször is érvénytelen felületet szúrt. Ennek ellenére a balkezes magyar megtalálta az ellenszert, és nemes egyszerűséggel a lengyel fiút többször is mellén találta el.

Az elődöntőben Szekeres Pál és Krajnyák Zsuzsa is vereséget szenvedett, aztán a bronzmérkőzésüket mindketten megnyerték, így a 3. helyen végeztek. Az atlantai bajnok Szekeres a hongkongi Csung Hing-csingtől kapott ki 15-2-re, majd a francia Durand-t győzte le a harmadik helyért vívott csörtében 15-12-re.

Sokkal kevesebb az újságíró, mint az épek olimpiáján, de gondolom, négy év múlva már itt is sokkal többen lesznek. Így aztán bátran mondhatom, nekem saját médiabuszom van, és saját sofőröm a Honbusch és a Darling Harbour közötti 40 perces úton, ahol egyedül ülök a buszban. Az egyik hongkongi gépkocsivezető kitűnően beszéli a német nyelvet, így nekem is könnyebb volt vele szót érteni. Sokáig Lipcsében dolgozott, most Brisbane-ből jött önkéntesként, és az olimpia után bevállalta még a paralimpiát is. Nyolc gyerek várja otthon, és kell a munkalehetőség.

A sajtóközpontban egy idősebb bácsi ült a bejáratnál. Fején fehér szalmakalap, hisz pénteken már harminc fokos meleget mutatott a hőmérő. A bácsi tökéletes magyarsággal szólított meg, látva kártyámat, és elmesélte, hogy 1956-ban jött a távoli kontinensre. Aztán a háta mögé nyúlt, komótosan elővett egy mankót és megmutatta az utat.

CSELGÁNCS

Férfiak 80 kg

Paralimpiai bajnok: Isao Rafael Alonso Cruz (Kuba), 2. Le Maux (Franciaország), 3. Vincze Gábor (Magyarország) és Jackson (Nagy-Britannia)

TENISZ

Férfi egyes

1. forduló: Couna (mexikói)-Prohászka Csaba (magyar) 6:3, 6:4; Mazerri (olasz)-Farkas László (magyar) 6:3, 2:6, 6:2

ÚSZÁS

Férfiak

200 m vegyes

S7-es kategória

Paralimpiai bajnok: Eric Lindman (Franciaország) 2:49.17, 2. Becsey János (Magyarország) 2:53.68, 3. Hünzi (Svájc) 2:53.88

S6-os kategória

Paralimpiai bajnok: Pablo Cimadevila (Spanyolország) 3:08.35 - új világcsúcs, 2. Pinard (Franciaország) 3:13.30, 3. Pawlowski (Lengyelország) 3:15.99, 4. Kovács Ervin (Magyarország) 3:17.23

Nők

200 m vegyes

S8-as kategória

Paralimpiai bajnok: Pásztory Dóra 3:04.23 (Magyarország, edző: Anatolij Petrov) - paralimpiai csúcs, 2. Pollock (Új-Zéland) 3:04.72, 3. Cooper (Ausztrália) 3:09.55

50 m mell

SB14-es kategória

Paralimpiai bajnok: Ivana Kumpostová (Csehország) 37.11, 2. Jurado (Spanyolország) 37.15, 3. Aberley (Ausztrália) 38.17, .7. Bérczy Zsófia (Magyarország) 40.99

ÜLŐRÖPLABDA

Férfiak

1. forduló: Magyarország-Egyesült Államok 3:0 (16, 6, 8)

Az első doppingesetek

Pozitív doppingteszt miatt négy erőemelő versenyzési jogát felfüggesztették a sydneyi paralimpián. Az edzések idején vett minták elemzése a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) listáján szereplő tiltott szerek használatát mutatta ki. A B-próba ellenőrzésére a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által hitelesített labor végzi. Sydneyben végeztek először a fogyatékosok versenyeit megelőzően is doppingellenőrzéseket. Atlantában négy évvel ezelőtt egyáltalán nem volt pozitív teszt, 1992-ben Barcelonában hat doppingesetre derült fény.

Sipos János, A Színes Sport 2000.10.21.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000