FONTOS


 

Sánta Krisztián ezüstérmes
Világcsúcsok az olimpiai uszodában


Egy ezüst- és két bronzérmet nyertek a magyarok a paralimpia keddi versenynapján. Sánta Krisztián második, Szedő Tibor harmadik lett az 50 m-es pillangóúszás S14-es kategóriájában. Kovács Ervin a 100 m-es mellúszás S6-os kategóriájában a harmadik helyen végzett. Negyedik helyet szerzett a Pálfi Judit, Krajnyák Zsuzsa, Hevesi Mónika összetételű párbajtőrcsapat. Ötödikként ért célba a 100 m-es mellúszás S7-es kategóriájában Ráczkó Gitta és Becsey János, s ötödik lett a gerelyhajításban Németh Sarolta az értelmi fogyatékosok között.

A hármas pavilon előtt óriási sor áll. Szerencsém van, hogy akkreditációs kártya lóg a nyakamban, így bejuthatok a csörgőlabdások szentélyébe. Szentély ez, mert olyan néma csend honol, csak egy aranyos néni tol elém egy hatalmas táblát: "Tessék csöndben közlekedni". Egyetlenegy zajt hallani a pálya közepéről a kosárlabda nagyságú sárga labda csiripelve gurul a pályán. Azon a pályán, amely teniszpálya nagyságú, és a két alapvonalon olyan széles kapu taláható, mint a pálya. Három fős csapatok játszanak 2x7 perc tiszta játékidővel. A közönség nagyon fegyelmezett, amíg gurul a labda a közel háromezer ember némán hullámzik a kezével. Amikor a mérkőzésvezető megállítja a játékot, elementáris erővel tör ki a hangzavar, mindenki a rövid idő alatt akarja buzdítani csapatát. Ráadásul a hangosbemondó is közli: "Most tessék kiabálni, később már nem lehet!", mert aztán megint csendben kell maradni. és csak a labda csiripelhet halkan.


Sánta Krisztián

Az üzlet az üzlet. Még ha úgy tűnik, picit kínos a történet. A múlt héten az atlétikai stadionban az egyik amerikai futó 10.9 másodpercet ért el 100 méteren, és ez világrekord. Miért érdekes ez? Az amerikai fiú mindkét lába karbonszálas műláb volt. Tegnap sétáltam a George streeten, Sydney főutcáján, az egyik kirakatban már a sportoló egész alakos fényképe köszönt vissza. Alatta a felirat: "A nálunk készített műláb a leggyorsabb a világon". A kerékpáros stadionban, ahol a pályaversenyek zajlanak, az épek világversenyén a különböző láncok, fogaskerekek, pedálok börzéje volt a sláger a boxokban. Itt a paralimpián a legnagyobb sláger, a műlábbal együtt készített bringapedál bal és jobb lábas kivitelben.

Tegnap megnyitották a nemzetközi paralimpiai bizottság által támogatott művészeti kiállítást, ahol a sportolók által készített műveket láthatja a nagyérdemű. Csak most sajnálhatjuk, hogy kerekes székes vívónk Lukács András későn eszmélt, és így az ő tűzzománcait már nem tudták kiállítani. Pedig a magyar sportoló nemcsak a vívásban, illetve az íjászatban kitűnő, de képzőművészeti alkotásait szerte Magyarországon ismerik. Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke nyilatkozott az ausztrál televíziónak: ăA megnyitó ünnepség és az első hét eseményei eloszlatták a kételyeimet. Az biztos, hogy 2004-ben és 2008-ban is az olimpiát követően megrendezhetik a paralimpiát, ugyanazon a helyszínen."

Sipos János, A Színes Sport 2000.10.25.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000