FONTOS


 

Olimpialáz a HVG-ben
Megnyújtott takaró

Apró, bár az olimpiai csapatok számára jelentős kiadásokkal járó trükkökkel próbálnak minél több bevételre szert tenni a sydneyi olimpia szervezői, ami természetesen a magyar részvételt is megdrágítja. Mindezek a költségek persze eltörpülnek ahhoz a több mint 1 milliárd forinthoz képest, amennyibe a felkészülés, illetve a sportolók, a kísérők, a vendégek és a közszolgálati média tudósítóinak az utaztatása kerül.


fotó: HVG
Négy fal és két ágy ­ durván így lehetne leírni a sydneyi olimpiai falu egy szobájának alapfelszerelését. E spártaiság több héten keresztül egy átlagember idegeit is megviselné, nemhogy a más versenyek idején elegáns szállodákhoz szokott élsportolókét. A magyar olimpikonokat mégsem kell sajnálni, hiszen ennél jóval otthonosabb körülmények között hajthatják álomra fejüket, ám ehhez a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB) mélyen a zsebébe kellett nyúlnia. Egy fogast 65, egy olvasólámpát 22, egy 51 centiméter képátmérőjű televíziót pedig 120 ausztrál dollárért (1 ausztrál dollár = 165 forint) lehet harminc napra bérelni.

Az ausztrál állategészség-ügyi rendelkezések miatt már több mint egy hónappal az olimpia megkezdése előtt kinti karanténba kellett szállítani a Sydneyben díjugratásban (a magyar lovassport egyetlen reprezentánsaként) induló Turi József lovát, ami nem csupán előre tervezhető költségekkel ­ mint például a karanténért leszurkolt 500, az istállóért fizetett napi 40 vagy a lovász szállásáért elkért napi 145 ausztrál dollár ­ járt. A szállításkor derült ki ugyanis, hogy az ausztrál szervezők által gálánsan biztosított karám kicsi, a nagyobb bérlése pedig már nem ment ingyen.

A kénytelen-kelletlen kifizetendő bérleti és egyéb díjak még mindig aprópénznek számítanak az olimpiai felkészülés és a részvétel teljes büdzséjéhez képest. E célra az idén 690 millió forint jutott a központi költségvetésből, amiből 340 millió forintot a felkészülésre és a részvételre, 186,1 milliót "olimpiai szakmai munkára", 163,9 milliót pedig a MOB működtetésére szántak. További 42 millió forintot adott az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) speciális sportszerek és felszerelések beszerzésére. Bár a magyar sport finanszírozási rendszere időközben átalakult, néhány számot érdemes összehasonlítani az atlantai versenyeken regisztráltakkal. Akkor a közvetlen olimpiai kiadások között 422,5 millió (mai értéken mintegy 680 millió) forint szerepelt az állami büdzsében, amihez a MOB működésének 55 millió forintos támogatása járult. Érdekes, hogy akkor is és most is 150 millió forint készpénzt sikerült összeszedni a szponzoroktól (a reálérték így persze csökkent), igaz, ehhez hozzájárulnak még a jótevők természetbeni juttatásai, melyek értékét Török Ottó, a MOB pénzügyekért felelős igazgatója most 100 millió forintra taksálja.

Mindennel együtt az olimpiai felkészülés ebben az évben az eredetileg tervezettnél 3 millió forinttal többet, 432,9 milliót emészt fel, de ebben az összegben benne van az "Athén 2004-es program" 24 milliója, valamint a Salt Lake Cityben két év múlva rendezendő téli olimpia előkészületeire szánt 10 millió forint is. Ezekből a tételekből a legvaskosabb a sportági szövetségeknek az olimpiai felkészülésre adott 303 millió forintos támogatás.

Ennél valamivel kevesebb, de a tervezettnél 8 millióval több az olimpiai részvétel 412 millió forintos költsége. Várhatóan 5 millióval lépik túl az olimpiai formaruhákra szánt 48,8 milliós keretet, noha a közbeszerzési pályázaton győztes Creation Vargas által a forma- és a felvonulóöltözékek darabjáért együtt elkért 147 ezer forintos ár valóban jutányosnak nevezhető. Előreláthatóan 3 millióval kell megfejelni az eredetileg 9 millió forinttal számolt a reklám és a marketing, illetve az olimpiára szánt ajándékok költségét.

A csapat minden tagja megkapja a komplett forma- és felvonulóruhát, valamint az Adidastól a garnitúránként 233 ezer forint értékű, de a szponzori szerződés alapján természetbeni juttatásként adott sportfelszerelést is. A három nem akkreditált MOB-elnökségi tag, valamint az olimpiai küldöttség vezetése ­ soraiban Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszterrel és Dénes Ferenccel, az ISM helyettes államtitkárával ­ szintén a csapattagoknak járó ruhaellátmányt kapják, azzal a különbséggel, hogy a felvonulóruha alapanyagából számukra nem zsinóros kabátot, hanem öltönyt varrattak.

Az olimpiai csapat tagjainak a reptetését a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) fizeti, amin a MOB egy kicsit még nyer is. A 12 géppel ki- és nyolccal hazautazó csapat zömét az osztrák Lauda Air szállítja, személyenként 265 ezer forintnak megfelelő összegért, a Malévtől 186 ezer dollárért bérelt chartergépre pedig 269 ezer forintra jön ki egy fő jegye, utóbbi viszont a 29 tonna csomag szállításában olcsóbb a Laudánál. A hírek szerint a NOB ennél jóval többet, 1350-1400 USA-dollár (1 USA-dollár = 288 forint) körüli összeget fizet egy személy után.

HVG, 2000.09.01



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000