FONTOS


 

Idei első közgyűlését tartotta a MOB
A gondtalan felkészülés feltételei biztosítottak Sydneyre

Dr. Schmitt Pál köszöntötte a közgyűlést, és a napirendismertetés után tisztelettel adózott a legutóbbi közgyűlés óta elhunyt, a magyar sportéletben meghatározó szerepet játszott személyiségek emlékének. Fehér Anna tornász (79 évesen távozott), a londoni 1948. évi játékokon ezüstérmes csapat tagja, dr. Burka Endre (75), a TF díszdoktora, Csáki Sándor (75), a Bp. Dózsa, majd Újpesti Dózsa megszervezője, Csernus Kálmán (79), a Baranya megyei sportigazgatóság nyug. vezetője, Endrődy Miklós (58), a TF tudományos munkatársa, kiváló cselgáncs edző, Holczreiter Sándor (58), az 1972. évi müncheni olimpia súlyemelő bronzérmese, többszörös világ- és Európa-bajnok, Kutas István (80), sportvezető, újságíró, 1949-től csaknem harminc éven át különböző beosztásokban dolgozott a felső állami sportvezetésben (1964-1966 a MOB főtitkára, 1974-78 az MLSZ elnöke is volt, főszerkesztőként előbb a Népsportot, majd nyugdíjazásáig a Képes Sportot irányította).

Elnöki beszámolójában dr. Schmitt Pál kiemelte a MOB és az ISM közötti megállapodás jelentőségét, amelynek eredményeként az anyagi feltételek tekintetében gondtalannak tekinthető a sydneyi olimpiára történő felkészülés, utazás, részvétel, illetve a teljesítmények függvényében a megfelelő jutalmazás kérdésköre. A finanszírozás részleteiről szólva az elnök hangsúlyozta: az olimpiai felkészülés végösszege megközelíti a 430 millió forintot, maga az olimpiai részvétel 404 millióba kerül. A mozgalommal kapcsolatos működési kiadások elérik a 187 millió forintot. "Valamennyi forrásunkat felhasználjuk a lehető legjobb eredmények elérése érdekében."

Az olimpiai célzatú állami hozzájárulás MOB-nak juttatott összege 690 millió forint, a szervezetnek a kiemelkedő szponzori tevékenységéből származó bevétele mintegy 150 millió forint. Az ISM ezen felül 400 millió forinttal támogatja a kiemelt sportágak (atlétika, úszás, vívás, cselgáncs és kézilabda) műhelyeit, 42 millió jut ezeken felül a szükséges sportszerek, eszközök beszerzésére, 50 millió a sportegészségügy feladataira, s 17 millió az idei hazai kiemelkedő sportlétesítmények (birkózó Eb, cselgáncs Hungária-kupa) rendezésének segítésére. Pénzügyi nehézségek annál is kevésbé vetődhetnek fel, mert az ISM a költségvetésben jelölt összegek 60 százalékát a napokban, további 30 százalékát még áprilisban átutalja az arra illetékeseknek, sőt a maradék 10 százalék is eljut céljába még a félév befejezése előtt. A továbbiakban az elnök méltatta az Athén 2004-es program beindítását, az olimpikonokkal kötött szerződéseket, s örömmel jelentette be: az Oxford Hungária nyelvstúdióval kötött megállapodás keretei között nem kevesebb, mint 210 sportember tanul angolul.

A közgyűlés ezek után meghallgatta dr. Török Ottótól a MOB 1999. évi költségvetéséről szóló jelentését, s a számvizsgáló bizottság elnökét, Dávid Imrét, aki két lényeges javaslatot is tett: 1. A megnövekedett pénzügyi feladatok ellátása érdekében egy fő pénzügyi szakember munkába állítása indokolt. 2. Külön figyelmet kell fordítani a tárgyi és szolgáltatás jellegű adományok számviteli kezelésére. Javasolta, hogy a jövőben szabályozott szintű döntés keretében kerüljenek felhasználásra az adományok. A beszámolókat és a javaslatokat a közgyűlés egyhangúan elfogadta.

A 2000-es esztendő pénzügyi terveiről és a szervezet szövetségi politikájáról szóló napirendet Schmitt Pál terjesztette a tagok elé, s ismét nyomatékosította: a vezető elv a támogatások megítélésében kifejezetten az eredményesség, s ez marad a jövőben is. Ezzel kapcsolatosan később két felszólalás hangzott el. Dr. Hammerl László gyors segítséget kért, mert március közepén a sportlövő válogatott részt kíván venni Sydneyben az előolimpiai eseményen, az új lőtér premierjén, s a pénz csak elvben van meg, gyakorlatilag nem érkezett meg a szövetségbe. A MOB elnöke ígéretet tett az azonnali intézkedésre. Dr. László Imre, a Magyar Súlyemelő-szövetség elnöke méltánytalanul alacsonynak érezte a súlyemelők alaposan lecsökkentett támogatási összegét, s ennek orvoslását kérte az ISM-től.

Fokozott érdeklődés kísérte az olimpiai felkészülésről szóló tájékoztatót, amelyet az előkészítő bizottság elnöke, a MOB főtitkára, dr. Aján Tamás és Sydney küldöttségünk csapatvezetője, a Népstadion és Intézményei főigazgatója, Molnár Zoltán tartott újszerű audiovizuális megoldásokkal színesítve.

Az eddig lezajlott kvalifikációs versenyek eredményeként jelenleg 103 sportolónk biztosította részvételét az idei olimpiai játékokon. Ez azonban remélhetően jelentősen bővül, hiszen számos sportágban fontos kvalifikációs események vannak hátra, hogy csak a női vízilabda-válogatottat említsük, továbbá az atlétika, az úszás, az ökölvívás, a birkózás, a cselgáncs, a tenisz, vagy éppenséggel a szinkronúszók lehetőségeit említsük. Várható, hogy a versenyzői létszám 160-180 között állapodik majd meg - mondta Molnár Zoltán csapatvezető, majd elégedetten számolt be az oda- és visszautazás kibővített lehetőségeiről. A Lauda-Airrel és a Malévval történt megállapodások következtében nem kevesebb, mint hét különböző időpont között választhatnak szakmai szempontjaik alapján szakembereink az Ausztráliába utazást illetően, a visszaútra nyolc időpont kínálkozik.

A közgyűlés felszólalásokkal zárult. Ezek sorában dr. Gyenesei István, a MOB alelnöke (a Somogy megyei közgyűlés elnöke) és Deutsch Tamás alelnök az Athén 2004-es programmal kapcsolatosan tett javaslatot, hogy a jelenleg 270-es létszámot mintegy 10 százalékkal kellene megemelni, s ez lehetőséget teremtene egyfelől téli olimpiai reménységek és tehetségek, másfelől a paralimpiai játékokra készülő fiatal sportemberek felkarolására is.

A MOB következő közgyűlésére július 28-án kerül sor a Tatai Olimpiai Edzőtáborban az ünnepélyes olimpiai csapatgyűléssel együtt.

Nemzeti Sport, Gallov Rezső 2000. február 27.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000