FONTOS


 

Erő feletti, remek magyar teljesítmény
11. paralimpia, Sydney

Bár a csodálatos záróünnepséggel hivatalosan vasárnap este véget ért Sydneyben a 11. paralimpia, a belváros csak egy nappal később búcsúzott el a kéthetes eseménytől.

Hétfőn délben a Városháza előtt lezárták az utcákat, a paralimpia emblémájával ellátott papírzászlókat osztogattak a járókelőknek, majd megszólalt az őslakosok fúvós hangszere, a didjeridoo. Aztán rövid ünnepség és műsor következett, hiszen nem mindenki lehetett ott az Olimpiai Stadionban rendezett záráson.

Szóval, véget ért minden idők legjobb paralimpiája, amelyen - a hivatalos adatok szerint - 125 ország 4000 versenyzője vett részt (négy éve, Atlantában 103 ország 3310 sportolója szerepelt). A nemzetek közül 68 szerzett érmet, és 52 aranyat.

A magyar küldöttség az éremtábla 32. helyét szerezte meg, versenyzőink szereplésének értékelésére Alföldy Lászlót, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökét kértük.

- Tizenöt érmet terveztünk, és a 15 és 18 közötti szám reális elképzelés volt. A végeredmény 23 medália lett, 4 arany, 5 ezüst és 14 bronz. Jó lett volna, ha az arany és az ezüst száma fordított, de ne legyünk telhetetlenek - kezdte az elnök. - Az 55 tagú csapat megállta a helyét, mindenki tudása maximumát nyújtotta. Voltak szuperteljesítmények, így mindenekelőtt Sánta Krisztiáné, aki hat érmével a legeredményesebb versenyzőnk lett. Ám számomra hasonlóan kimagasló teljesítmény a cselgáncsozó Bíró Norbi pontszerző, ötödik helye, vagy a vívó Bolyos Pista és Krajnyák Zsuzsa produkciója. Az utóbbi a kézfájdalmai ellenére arannyal felérő bronzérmeket nyert.

- Voltak-e olyanok, akikben csalódott?

- Igazi csalódás a csapatsportágak, a csörgőlabda és az ülőröplabda szereplése. Remélem, mindkét gárda le tudja vonni az itteni produkció tanulságait. Jövőre ülőröplabda-világbajnokságot rendezünk, már most meg kell kezdeni az elengedhetetlen fiatalítást, szélesíteni kell a játékosok bázisát. A csörgőlabdásokat nagyon sajnálom, szimpatikus, kedves társaság, és most sok év munkája veszett náluk kárba. Ám nem szabad tragikusan felfogniuk ezt a szereplést, folytatniuk kell a megkezdett munkát, mert az meghozza az eredményt.

- Az olimpiai szereplésből kiindulva milyen feladatokat kell megoldani a jövőben?

- A vidék sportját jobban kell támogatni. A MOB Athén 2004 programjához hasonlóan nekünk is külön figyelemmel kell menedzselnünk a legtehetségesebb versenyzőket. El kell érni, hogy minden sportágban elismert edző legyen, akinek a szaktudása megalapozhatja a további munkát. Ilyen például a cselgáncs, amelyben először szerepeltünk olimpián, és egy bronzérmet, valamint egy ötödik helyet hozott a két versenyzőnk. Ez már az említett munka eredménye. De mondhatnám a vívókat és az úszókat is, ahol kialakult edzői csoportok dolgoznak. Nagyon fontos megteremteni a lehetőségét annak, hogy ne csak lelkileg, hanem anyagilag is érdekeltté tudjuk tenni az edzőket.

- Sydneyben többször elhangzott, hogy ez a mozgalom is a profizmus felé halad.

- Valóban így van, a jelentős eredményhez itt is teljes odaadás szükséges. A magyar csapat most erején felül teljesített. Ám egyetlenegy érmünk sem szerencsével született, mindegyik mögött ott van a teljesítmény. Csodálatos eredménynek tartom, hogy az országok között az első harmincötben végeztünk. Bízom benne, a szponzorok is érezni fogják, hogy jó helyre tették a pénzüket. A sajtó még sohasem kísérte ilyen figyelemmel a szereplésünket. Az otthoni stáb jóvoltából megkaptuk a megjelent cikkeket, és a gyerekeket feldobta, hogy otthon is figyelnek rájuk. Szeretném, ha ennek az olimpiának az lenne az egyik eredménye, hogy felkeltette a sérült, ám mozogni vágyó emberekben a sportolás iránti vágyat.

A paralimpia éremtáblázatának élmezőnye
A E B
Ausztrália 63 39 47
Nagy-Britannia 41 43 47
Spanyolország 39 30 38
Kanada 38 33 25
Egyesült Államok 36 39 34
Kína 34 22 16
Franciaország 30 28 28
Lengyelország 19 22 12
Dél-Korea 18 7 7
Németország 16 42 38
...
32. Magyarország 4 5 14

A magyar érmek megoszlása
A E B
Úszás 4 4 8
Vívás - 1 3
Atlétika - - 2
Cselgáncs - - 1

A felelőtlen üzletkötés

A paralimpia utolsó óráiban, a záróünnepség előtt megkezdődött az össznépi cserebere - addig ugyanis csak jelvények cseréltek gazdát, ám azok állandóan, folyamatosan. Szóval, az utolsó napon cseretárgy lett a küldöttségek formaruhájának minden darabja. Volt, aki pólót adott pólóért, melegítőt sporttáskáért... és így tovább. Különböző volt az "árfolyam". Egy lengyel edző nagyon megjárta a kótyavetyét. Az útlevele ugyanis a melegítő felsője zsebében maradt - amit elcserélt egy, a paralimpia emblémájával ellátott esőkabátért. Először nagyon örült a cserének, mert a sydneyi önkéntesek egyenruhájának minden darabja keresett árucikk. Ám amikor észrevette óriási hibáját, bizonyára meghűlt ereiben a vér. Keresni kezdte az illetőt, akivel az üzletet lebonyolította. Azt nem tudjuk, megtalálta-e, ám az biztos, hogy az útlevél új "gazdája" a talált tárgyaknál leadta az okmányt.

Pavlova a sztár

A paralimpiai falu étterme valóságos terülj, terülj, asztalkám volt, huszonnégy órán át mindenféle finomságot megtaláltak a versenyzők a pultokon, a gyümölcsöktől kezdve a zöldségeken át az édességekig.

A desszertek között már az első napokban sztár lett egy fehér színű, habcsókszerű sütemény, amelynek eper van a tetején. Ez a süti mindig pillanatokon belül elfogyott, ha kitették. Kiderült, hogy Pavlovának hívják ezt az ausztrál specialitást, ami tojásfehérjéből készül. Állítólag azért lett Pavlova a neve, mert egykor Ausztráliában vendégszerepelt a híres orosz balerina, akit rajongói meg akartak lepni valamivel. Nos, a balerina édességet kért, de hozzátette: olyan könnyű legyen a desszert, mint ő. Az ausztrálok nem tehettek mást, kitalálták ezt a finomságot.

Hogy igaz-e a történet, ki tudja. Ám hogy a süti szenzációs, az tény.

A magyar olimpiai csapat szerdán, a késő délelőtti órákban érkezik meg Bécsbe, ahonnan buszok szállítják majd őket a Népstadion melletti parkolóba. Itt lesz az ünnepélyes fogadás, amelyre vélhetően délután három óra körül kerül sor.

Újabb erőemelő bukott le

Gunduz Iszmajlov azeri erőemelőt megfosztották a paralimpián szerzett aranyérmétől, miután a doppingellenőrzés során a szervezetében az anabolikus szteroidok közé tartozó nandrolont találtak. A 90 kg-ban világcsúccsal (240 kg) győztes sportoló a 2004-es athéni játékokig szóló eltiltást kapott. A súlycsoport újdonsült bajnoka, a 44 éves német Bernd Vogel hazatérve, a repülőtéren tudta meg, hogy Barcelona és Atlanta után ismét aranyérmet nyert. A vasárnap véget ért sydneyi paralimpián tizenegy fogyatékos sportolót - 10 erőemelőt, 1 futót - értek doppinghasználaton. Az atlantai paralimpián négy évvel ezelőtt egyáltalán nem volt pozitív eredménnyel záruló teszt, 1992-ben Barcelonában hat doppingesetre derült fény.

Füredi Marianne helyszíni jelentése, Nemzeti Sport 2000.10.31.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000
  Kézilabda