FONTOS


 

Sydney: lendületben a szexipar

A szexszolgáltatásokkal hivatásszerűen foglalkozók már most dörzsölgetik a tenyerüket Sydneyben, mivel biztosra veszik, hogy az olimpia előtt, alatt és után a szokásosnál jóval nagyobb nyereséget könyvelhetnek el. Az üzletág Ausztráliában törvényesen és szabályozottan működik, így viszonylag pontos becslést lehet adni a várható növekedést illetően.

"Semmi kétség sem fér ahhoz, hogy szeptember jó hónap lesz -- fogalmazott Maria McBasom, egy, a "szexiparban" dolgozók segítésére létrehozott program felelőse. -- A nyilvánosházak, a call girl- és hostess-ügynökségek az átlagosnál körülbelül 150 ezerrel több klienssel számolhatnak."

A növekvő kereslet kielégítésére Ausztrália más államaiból és külföldről is várnak prostituáltakat. "A külföldieknek vízumra lesz szükségük, hogy hivatalosan munkát vállalhassanak, de azt hiszem, lesznek olyanok is, akik engedély nélkül próbálnak szerencsét" -- idézte az AFP hírügynökség a tisztviselő.

A vendég kliensek eligazodásának megkönnyítésére azokban a negyedekben, ahol a legtöbb nyilvánosház működik, a szállodákban és bárokban tájékoztató füzeteket helyeznek majd el. Ausztráliában a lányoknak ugyanolyan jogaik vannak, mint az ügyfeleiknek, ezért a brossúrák e szabályokról is tájékoztatni fognak.

Az ilyen jellegű "élmények" iránt fogékony turistáknak azonban így sem lesz könnyű dolguk, hiszen csak a telefonkönyvben 13 oldalt tesz ki a szexuális szolgáltatásokkal professzionális alapon foglalkozók listája.

*

Elmaradt a környezetvédők tiltakozása a sydneyi repülőtéren, amikor Juan Antonio Samaranch, a NOB elnöke 22 órás utazás után megérkezett az olimpia városába.

Azok, akik nem értenek egyet a nyári játékok sydneyi rendezésével, korábban kilátásba helyezték, hogy a repülőtéren tiltakozó demonstrációval fogadják a NOB vezetőjét. Ennek ellenére semmilyen atrocitás sem történt, aminek az is oka lehet, hogy a helyi biztonsági szolgálat mellett számos kutyás rendőr felügyelt a rendre.

A NOB végrehajtó bizottságának szerdán kezdődő ülésére érkező 79 éves spanyol sportvezető -- aki legutóbb 1998-ban járt Sydneyben -- első sajtótájékoztatóján kijelentette: az ausztrálok -- csakúgy, mint a világ más országaiban élők -- bízhatnak az olimpia szervezőiben. Samaranch egyszersmind visszautasította azokat a bírálatokat, amelyek a sydneyi játékok szervezésével kapcsolatban nap mint nap megjelennek a helyi lapokban.

A spanyol sportvezető kifejtette: egyetlen olimpia előtt sem olvasott annyi, negatív kritikát tartalmazó cikket, mint most Ausztráliában.

A helyi újságok célpontja a szervezőbizottság (SOCOG), illetve személy szerint Michael Knight, a játékokért felelős miniszter. A sajtóban uralkodó általános vélekedés szerint a SOCOG vezetői és a miniszter személyes karrierjük építésére használják fel az olimpiát.

"Bízom a szervezőbizottságban és Michael Knightban -- idézte az AFP Samaranchot. -- Le vagyok nyűgözve. A SOCOG fantasztikus munkát végzett, a versenyhelyszínek pedig csodálatosak. Reményeim szerint a játékok záróünnepségén mindenki azt mondja majd: ez volt minden idők legjobb olimpiája."

A NOB-elnök Sydneybe érkezése után nem sokkal találkozott a helyi sajtó befolyásos képviselőivel, és a megbeszélésen együttműködésre szólította fel az újságírókat.

*

Stockholm megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy pályázzon-e a 2012-es olimpia rendezésére. "Először is azt kell megtudnunk, hogy hogyan gondolkodnak az emberek az olimpiai eszméről. Az utóbbi időben tapasztalt botrányok rontottak az olimpia megítélésén" -- mondta Lars Liljegren, a Svéd Sportszövetség vezetője.

A svéd főváros pályázott a 2004-es ötkarikás játékok rendezésére, de alulmaradt Athénnal szemben.

Nemzeti Sport, (MTI) 2000. február 16.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000