FONTOS


 

Lemerül a láng?

A sydneyi nyári játékok szervezői azt tervezik, hogy ausztráliai körútja során rövid időre víz alá viszik az olimpiai lángot. Wendy Craig Duncan tengerbiológus búvár június 27-én ereszkedik a tengerbe a partokhoz közeli Nagy-korallzátonynál, és az elképzelések szerint három-négy percet tölt a víz alatt az olimpiai lánggal. A különleges vállalkozáshoz speciális pirotechnikai eljárást dolgoztak ki. "A 2000 Celsius-fokon égő lángnak oxigénre van szüksége ahhoz, hogy a víz alatt se aludjon ki. A kidolgozott kémiai eljárásnak éppen az a lényege, hogy biztosítja az oxigénellátást" -- fogalmazott Charles Tegner, a víz alatti fáklyát tervező cég elnöke.

*

A rendkívüli érdeklődés miatt a tervezettnél is nagyobbra kell átalakítani a sydneyi olimpiai uszoda lelátóját. Az építkezés már eddig is sok vihart kavart, amelyek még most sem csitultak el. Hat éve, amikor az uszoda megnyílt, 4400 ülőhely várta a közönséget. Az építész, Philip Cox ideiglenes ülőhelyekkel 12 és félezresre kívánta bővíteni a lelátót, de a szinte hisztérikus igény a jegyekért minden tervét megváltoztatta: az uszodát -- hivatalos nevén a Sydney International Aquatic Centert -- az építész beleegyezése nélkül 17 500 néző befogadására akarják alkalmassá tenni. (A fokozott érdeklődés tökéletesen érthető: az ausztrálok legalább 6-8 úszóaranyra számítanak.)

Cox megjegyezte: szerinte legalább 3000 helyről nem lesz látható a medence egy része. Emellett pazarlásnak tartja, hogy az olimpiára, azaz egyszeri alkalomra ekkora kapacitásbővítésre kerüljön sor, mert a játékok után -- vélhetően -- soha többé nem telik meg a 17 és félezres tribün.

*

"A beruházási lehetőségek olimpiai méreteket öltenek" -- fogalmazott Kosztasz Bakulisz, a 2004-es athéni nyári ötkarikás játékok szervező bizottsága mellett működő, a gazdasági ügyeket kezelő Athens 2004 Rt. főigazgatója. A négy év múlva megrendezendő eseménnyel kapcsolatos hétfői budapesti sajtótájékoztatón elhangzott, hogy számos területen várják a magyar gazdasági élet szereplőit.

A költségvetésben a tervezett kiadási és bevételi oldalon egyaránt 1.6 milliárd dollár szerepel. A sportlétesítmények 70 százaléka már megvan, a többi -- köztük a 350 millió dollárba kerülő olimpiai falu -- még megépítésre vár, összesen 525 millió dollár értékben. Több csarnok és stadion modernizálásra szorul, az erre szánt összeg 121 millió dollár.

, Nemzeti Sport 2000. március 28.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000