FONTOS


 

Ötkarikás hírek


Ausztrália őslakói élőlánccal tiltakoznak

Ausztrália őslakói élőláncot szerveznek Sydney repülőterén és az odavezető utakon, hogy így hívják fel a nyári olimpia résztvevőinek és látogatóinak figyelmét az őket érő hátrányos megkülönböztetésre. A bennszülöttek hétfőn hoztak döntést a tiltakozó megmozdulás megszervezéséről. A szervezők közlése szerint a hatóságok engedélyezték, hogy szeptember 10-14. között élőláncot formáljanak a repülőtérre vezető utak mentén. Jenny Munro, az akció egyik szervezője azt mondta, hogy Ausztrália őshonos lakosai "egy másik változatot kívánnak bemutatni" a látogatóknak. - Ami minket illet, az ausztrál kormány csak hazudott nekünk, és mást sem tesz, mint hamis információkat terjeszt népünkről és státusunkról - hangoztatta. Ausztrália őslakói az ország teljes lakosságának (18.5 millió fő) kevesebb mint három százalékát teszik ki. Az erősen a társadalom szélére sodródott közösségben a gyermekhalálozás aránya háromszorosa, a munkanélküliség (40 százalék) ötszöröse az országos átlagnak és a bennszülöttek 15-20 évvel korábban halnak meg, mint az Ausztráliában általános.

Samaranch VIP-külsőségek nélkül

Juan Antonio Samaranch, a NOB elnöke megérkezett az olimpia helyszínére, de - ahogyan azt már korábban is jelezte - nem veszi igénybe a prominens vendégeknek járó extra ellátást. A 80 éves sportdiplomata limuzin helyett mikrobusszal ment az egyik belvárosi ötcsillagos szállodába, ahol lemondott a számára kiutalt elnöki lakosztályról és egy olcsóbb szobába költözött be. Samaranch így reagált azokra az - elsősorban ausztrál - vádakra, amelyek szerint a NOB-tagok felelőtlenül költekező életmódot folytatnak és szívesen vesznek igénybe luxusszolgáltatásokat.

Asztalitenisz: európai összefogás

A nemrégiben befejeződött németországi edzőtáborozást követően, közvetlenül az olimpia előtt Melbourne elővárosában, Mildurában újra együtt gyakorol a kontinens férfi asztaliteniszezőinek színe-java. - Nagyszerűen sikerültek az első közös tréningek, amelyeknek remélem eredményes folytatásuk lesz Ausztráliában. Szeretnénk megakadályozni ugyanis a kínaiakat abban, hogy valamennyi érem az övék legyen Sydneyben - nyilatkozott a németek első számú játékosa, az atlantai olimpia bronzérmese, Jörg Rosskopf, aki mindkét számban indul, párosban honfitársa, Timo Boll oldalán. A mildurai edzőtáborozáson a tervek szerint részt vesz többek között a világbajnok svéd trió (Jan-Ove Waldner, Jörgen Persson és Peter Karlsson), valamint a távol-keletiek várhatóan legnagyobb ellenfele, a sydneyi aranyvárományos fehérorosz Vlagyimir Szamszonov is. A nők versengésében honosított kínai játékosaiban bízik elsősorban a német válogatott szakvezetője, Dirk Schimmelpfennig. Az európai ranglistát vezető Qianhong-Gotsch már kivétel nélkül legyőzte a Sydneyben induló egykori honfitársait, de Jie Schöpp és Jing Tian-Zörner is esélyes az éremszerzésre mind egyéniben, mind párosban.

Lótolvajnak nézték a román olimpikonjelöltet

Lótolvajnak nézték az osztrák határőrök Magyarország és Ausztria határán Viorel Bubau román sportlovast, aki a félreértés miatt nem tudott részt venni az olimpia előtti utolsó pontszerző nemzetközi versenyen - jelentette a Mediafax román hírügynökség. A sokszoros román és balkán bajnok számított az egyetlen esélyesnek arra, hogy Sydneyben az olimpián Romániát képviselhesse lovaglásban, csak hat pontja hiányzott ehhez, ezt Németországban kellett volna megszereznie. A román sportember azonban nem tudott részt venni a versenyen, mert az osztrák-magyar határon az osztrák határőrök lótolvajnak nézték, lovát lefoglalták, és visszaküldték Romániába. Ő továbbutazhatott, Németországban a román nagykövetséghez fordult, de csak azt a segítő tanácsot kapta, hogy panaszával forduljon a román külügyminisztériumhoz.

Sűrűbb ellenőrzést szorgalmaz az új amerikai hivatal

Az újonnan megalakult Amerikai Doppingellenes Hivatal vezetője szerint a NOB-nak gyakrabban kellene ellenőriznie a sportolókat, különben a versenyeken hamarosan már csak "szörnyszülöttek" lesznek láthatóak. - A hosszútávfutók eredményei legalábbis megkérdőjelezhetők. A NOB-nak sürgősen változtatnia kell, mert másként a jövőben nem az atléták, hanem a gyógyszerészek versengenek majd egymással - mondta a hivatal vezetője, aki nem más, mint Frank Shorter, az 1972-es müncheni olimpia maratonfutó bajnoka.

Újabb gyepcsere Canberrában

Egy hónapon belül már másodszor füvesítik az olimpiai labdarúgó-mérkőzéseknek otthont adó canberrai Bruce-stadiont, hogy a nyitóünnepség előtt két nappal, szeptember 13-án itt sorra kerülő találkozókon már megfelelő pályára léphessenek a csapatok. Az augusztus 8-án leterített, félmillió ausztrál dollárba (84 millió forint) kerülő gyepszőnyeg még néhány nappal ezelőtt is krumpliföldre emlékeztetett, mert az ország trópusi vidékeiről odaszállított fű nem tudta megszokni a hűvös fővárosi időjárást. A canberrai stadionban játsszák 13-án az Egyesült Államok-Csehország férfi és az Ausztrália-Németország női mérkőzést, majd az olimpia alatt további kilenc találkozóra kerül itt sor.

Boswell elveszített 7000 dollárt

Mark Boswell kanadai magasugró a brisbane-i repülőtéren felejtette a pénztárcáját, benne 7000 dollárral (kb. kétmillió forint) és a személyes irataival. A 22 éves atléta, aki tavaly 235 cm-rel ezüstérmes volt a sevillai vb-n, egy csomagszállító kocsin hagyta készpénzét, útlevelét és hitelkártyáját. A berlini Golden League-viadalon győztes (232 cm) Boswell átfésültette a rendőrséggel az egész repülőteret, de már csak a becsületes megtalálóban bízhat. - Nagyon letört az eset, de mostantól igyekszem ismét az olimpiára összpontosítani - mondta az atléta.

Flessel, a Darázs

Az olimpián szereplő francia vívók közül a női párbajtőrben címvédő Laura Flessel az egyik legnagyobb esélyes, egyúttal ő a magyarok - Mincza Ildikó, Szalay Gyöngyi és Nagy Tímea - legveszélyesebb ellenfele. Az Atlantában egyéniben és csapatban is aranyérmes franciát sokan Darázsnak becézik, mivel nem lehet kiszámítani, mikor és hol szúrja meg ellenfelét. A guadeloupe-i származású Flessel kiemelkedő vívótudását bizonyítja, hogy a legutóbbi olimpia óta egyéniben (1998, 1999) és csapatban (1998) is nyert világbajnokságot. A kiváló fizikai adottságokkal rendelkező párbajtőrözőnő nem rejti véka alá, hogy ő akarja megnyerni országa 100. vívó olimpiai aranyérmét. A franciák eddig 98-nál tartanak.

Esküvő az amerikai csapatban

Suzanne Leathers amerikai súlyemelőnő egy nappal az olimpia megnyitója előtt, szeptember 14-én, Sydneyben tartja esküvőjét jegyesével, Don McCauley-val. A fiatalok már hosszú ideje tervezik, hogy Sydneyben, az ötkarikás játékokon kelnek egybe, a terv azonban a közelmúltban meghiúsulni látszott, mivel Leathersnek a válogatón nem sikerült bekerülnie az amerikai csapatba. Csak az utolsó pillanatban derült ki, hogy a nővérként dolgozó huszonhét éves súlyemelőnő tartalékként mégis utazhat Sydneybe.

Németország "dobogóban" reménykedik

Németország célja, hogy az országok közötti pontversenyben és az éremtáblázaton egyaránt a harmadik helyen végezzen Sydneyben. A két Németország egyesítése után rendezett két olimpián, előbb 1992-ben Barcelonában, majd négy évvel ezelőtt Atlantában is az éremtáblázat harmadik helyén végzett a német csapat, mint ahogy harmadik abban az összesítésben is, amely az 1896 óta rendezett újkori olimpiákon szerzett érmek alapján rangsorolja az országokat. - Az előjelek szerint képesek vagyunk megismételni atlantai sikereinket, sőt, bár csapatunk ezúttal kisebb, talán még javítani is tudunk - mondta Walther Tröger, a Német Olimpiai Bizottság elnöke. Atlantában a 480 tagú német csapat 20 arany-, 18 ezüst- és 27 bronzérmet nyert, a sydneyi csapat, a meglehetősen szigorú német válogatási elvek miatt, csak 433 tagú. A csapat egyik legnagyobb egyénisége a 38 éves Birgit Fischer, aki ötödik olimpiáján vesz részt, eddig öt arany- és három ezüstérmet szerzett. Mellette a súlylökő Astrid Kumbernusstól, a kerékpáros Jan Ullrichtól és a díjlovagló Isabelle Werth-től várnak aranyat, de a vezetők bíznak az úszók jó szereplésében is. Érdekesség, hogy az akkori két Németország az első Ausztráliában rendezett olimpián is közös csapattal vett részt: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság "nyomására" 114 nyugat- és 36 keletnémet sportoló alkotta 1956-ban Melbourne-ben az egyesített együttest.

Birkózás: pozitív marokkói teszt

Anouar Kandafil, az éremesélyes marokkói kötöttfogású birkózó doppingolás miatt nem indulhat az olimpián. A helyi sajtó értesülése szerint a Marokkói Birkózószövetség csak most kapott értesítést a nemzetközi szövetségtől, hogy versenyzőjük a májusban Tunéziában megrendezett Afrika-bajnokságon - amelyet egyébként a 69 kilós súlycsoportban megnyert - pozitív doppingtesztet produkált. A marokkói szövetség értetlenséggel fogadta, hogy csak három hónappal az eset után értesültek a fejleményekről, és kétségbe vonják a doppingellenőrzést végző tunéziai orvosok hozzáértését, szavahihetőségét. Mivel Kandafil személyében a marokkói csapat egyik éremesélyesét vesztené el, a szövetség a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz fordul, hogy tisztázza a szerinte abszolút vétlen birkózót.

Nemzeti Sport, 2000.09.05.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000