FONTOS


 

Ötkarikás hírek


De Bruinnak hiányzik az olimpia légköre

Az atlantai olimpián három aranyat is begyűjtő Michelle Smith de Bruin ír úszónőnek - aki jelenleg négyéves eltiltását tölti - fáj a szíve, hogy nem lehet ott a sydneyi olimpián.

- Tíz hónapos kislányom most minden időmet lefoglalja ugyan, de nagyon hiányzik az a légkör, ami az ilyen nagyszabású versenyeket körülveszi - mondta de Bruin. - Három olimpia után ez az első, amelyet kihagyok, de nem önszántamból. Sajnos, kénytelen voltam visszavonulni az eltiltás miatt.

Az ír versenyzőnő 1996-ban megnyerte a 400 méter vegyest, a 200 és 400 m gyorsot, és bronzérmes lett 200 m pillangón. Két évvel később egy be nem jelentett ellenőrzés során manipulálta vizeletét, ezért a nemzetközi szövetség négy évre eltiltotta. Az ártatlanságát hangoztató de Bruin ezután bejelentette, hogy soha többet nem versenyez. A vétkes sportoló elmondta, hogy dublini otthonából követi majd nyomon az olimpiát.

- Sem televízióhoz, sem rádióhoz nem kértek fel szakkommentátornak, de ez nem érdekel, van elég dolgom a kislányommal - tette hozzá.

Doppingszer egy üzbég csapattagnál

Az ausztrál vámosok doppingnak minősülő hormonkészítményeket találtak az üzbég olimpiai csapat egyik tagjánál a sydneyi nemzetközi repülőtéren.

- Az utas együttműködik a vámosokkal, a vizsgálat folyamatban van - idézte az AFP hírügynökség Leon Beddingtont, a vámosok kommunikációs igazgatóját.

Jacques Rogge, a NOB orvosi bizottságának alelnöke arról számolt be, hogy az üzbég küldöttséghez tartozó személyt letartóztatták. Egyéb információ nem hangzott el, de feltételezhető, hogy az egyik edzőről van szó.

Eddig húsz EPO-vizsgálat volt

Szeptember 3-a óta húsz EPO- (eritropoietin) vizsgálatra került Sydneyben.

- Eddig húsz EPO-kontrollt és további negyven hagyományos doppingvizsgálatot végeztünk el - jelentette be Patrick Schamasch, a NOB orvosi bizottságának igazgatója. Az eredmények egyelőre nem ismertek. Az EPO kimutatására irányuló kombinált, vérvételen és vizeletanalízisen alapuló ellenőrzésekre kizárólag Sydneyben, és elsősorban a nagy erőkifejtést, állóképességet igénylő sportágak képviselőinek körében kerül sor. Erre a korlátozásra azért van szükség, mert a játékok kapcsán tervezett 3200 vizsgálat közül csak 400 vonatkozik az EPO-ra. A hagyományos ellenőrzésekre bármikor, bárhol az országban sor kerülhet. A versenyek során 2000 vizsgálatot terveznek.

A román államfő megkapta a vízumot

Emil Constantinescu román államfő és kísérete megkapta az olimpiai játékokra való kiutazáshoz szükséges ausztrál vízumot - jelentette csütörtökön a román sajtó a bukaresti ausztrál nagykövetség képviselőjére hivatkozva. A román államfőnek azért van szüksége az engedélyre, mert a két ország között nem létezik vízumegyezmény. A román és ausztrál hatóságok a diplomata- vagy a szolgálati útlevelek ügyét sem rendezték. Ahhoz, hogy valaki vízum nélkül utazhasson - akkor is, ha diplomata-útlevéllel rendelkező állami főméltóságról van szó - államközi szerződésre van szükség. Az Emil Constantinescu által vezetett küldöttség azután kapta meg a szükséges vízumokat, hogy az elnöki hivatal hivatalos átiratban kérvényezte ezeket a bukaresti ausztrál nagykövetségtől. A román államfőt a tervek szerint felesége, fia és lánya is elkíséri Ausztráliába. Az elnöki küldöttség tagjai között a kulturális élet kiemelkedő személyiségei és a kormány egyes miniszterei kaptak helyet.

Doppingolás miatt két kanadai nem indulhat

Két kanadai sportolóról derült ki, hogy doppingolt, így a versenyzők nem indulhatnak az olimpián. A lovastusázó Eric Lamaze esetében kokain fogyasztását mutatta ki a teszt, míg a kalapácsvető Robin Layons anabolikus szteroid szedése miatt bukott le.

A főkormányzónak nem kell franciául beszélnie

Sir William Deane-nek, Ausztrália főkormányzójának nem kell franciául is elmondania az olimpia hivatalos megnyitó szövegét. Deane szerdán - annak ellenére, hogy a francia kormány kérte - úgy foglalt állást, hogy semmiképpen sem mondja el a 17 szóból álló szöveget franciául. Francois Carrard, a NOB igazgatója úgy nyilatkozott, hogy francia részről valóban megfogalmazódott ilyen kérés, amit a főkormányzó mérlegelhetett.

- A francia kormány jelezte, hogy szívesen venné, ha az államfő képviselője, a főkormányzó, franciául is előadná rövid beszédét - fogalmazott Carrard. - Ez csupán kívánság volt, nem hivatalos kérés. Nincs semmi probléma.

A francia, csakúgy, mint az angol, hivatalos olimpiai nyelv, az utóbbi három játékokat - Lillehammerben, Atlantában és Naganóban - azonban az államfők csak anyanyelvükön nyitották meg. A NOB-igazgató még hozzátette: régi hagyomány, hogy ha az olimpiai mozgalom vezetői, jelentős képviselői két nyelven mondanak beszédet, vagy adnak ki közleményt, a francia számít hivatalosnak. Nemcsak a főkormányzónak, hanem Mary Kostakidis televíziósnak is nehézséget okoz a francia nyelv. Az SBS csatorna sztárja - miután elfogadta a felkérést, hogy a NOB-közgyűlés háziasszonya legyen - kijelentette: ő csak angolul fogja szólítani az előadókat.

Súlyemelésben egy esélyessel kevesebb

A görög Leonidasz Kokasz, a súlyemelés 94 kilogrammos súlycsoportjának egyik esélyese sérülés miatt nem indulhat Sydneyben. Kokasz, aki Atlantában még 91 kilóban szerzett ezüstérmet, ám az 1998-as súlycsoportváltás után is esélyes lett volna, hiszen a tavalyi világbajnokságon szakításban és összetettben is dobogóra állt. Bár a görög versenyzőt júliusban porckorongsérvvel meg kellett operálni, hamar visszanyerte régi formáját, és egyike volt a görög csapat legesélyesebb versenyzőinek. A felkészülés utolsó fázisában azonban térdsérülés miatt nem tudta elvégezni a megfelelő edzésmennyiséget, és inkább a visszalépés mellett döntött.

Marija Kiszeljova perel

A szinkronúszó Marija Kiszeljova beperelte a Biosport nevű céget, amelynek készítményét fogyasztva akadt fenn a doppingvizsgálaton, és emiatt megfosztották Európa-bajnoki aranyérmétől. A 26 éves orosz sportoló arra hivatkozik, hogy olyan súlycsökkentő terméket ivott, amelyen nem volt feltüntetve az ephedrin és a koffein.

- Az orosz jogszabályok értelmében valamennyi termékre fel kell írni az összetevőket, és jelen esetben ez nem történt meg - mondta Gennagyij Aljosin, az Orosz Úszószövetség elnöke.

Kiszeljova, aki júliusban a helsinki Eb-n Olga Brusznyikina oldalán párosban lett aranyérmes, egy hónapos eltiltást kapott, így részt vehet a sydneyi olimpián, ahol aranyéremre számít.

- Nagy erkölcsi veszteség ért a doppingvádak és az eredmény törlése miatt. Szeretnék Sydneyben vigasztalódni - mondta a versenyző.

Halál a nigériai csapatban

A nigériai olimpiai küldöttség egyik huszonkét éves tagját halálra gázolta egy autó Sydney Sefton nevű külvárosban. A fiatalember gyalogosan próbált átkelni az úton, amikor egy kocsi elütötte. Egyelőre nem tudni, hogy az elhunyt melyik sportágban indult volna az ötkarikás játékokon. A rendőrségi szóvivő szerint folyik a baleset körülményeinek tisztázása.

Súlyemelés: cseh doppingeset

Zbynek Vacura cseh súlyemelő szervezetében az anabolikus szteroidok közé tartozó dehidroepiandroszteront találtak, ezért a versenyzőt kizárták az olimpiai csapatból. A hírt Vacurával a Sydney felé közlekedő járaton közölték, éppen ezért a 77 kg-os súlycsoportba (itt szerepel Popa Adrián) nevezett versenyző a Kuala Lumpur-i átszálláson nem Sydneybe repült, hanem vissza Prágába. Vacura egy augusztusi ellenőrzésen akadt fenn, de a vizsgálat eredményét csak most hozták nyilvánosságra.

Megérkeztek a kelet-timoriak

Megérkezett Sydneybe a kelet-timori delegáció, amely először vesz részt olimpián. Az Indonéziától függetlenedő félben lévő ország négy sportolóval, az ENSZ égisze alatt képviselteti magát.

- A mostani játékok legérdekesebb csapata van itt - jegyezte meg Kevan Gosper, a NOB alelnöke. A sportolókat - két maratoni futót, egy-egy ökölvívót és súlyemelőt - tíz jelentkező közül választotta ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, és edzőtáboroztatta őket az észak-ausztráliai Darwinban. A kelet-timoriak olimpiai zászló alatt vonulnak fel, és aranyérem esetén az olimpiai himnuszt játsszák el tiszteletükre. A huszonöt éves Aguida Amaral maratonfutó szerint már az is fantasztikus, hogy egyáltalán elutazhattak Sydneybe:

- Nagyszerű érzés, hogy képviselhetem hazámat az olimpián. Megmutathatjuk a világnak, hogy létezünk.

A huszonhét éves Martinho Araujo súlyemelő hasonlóan vélekedik:

- Szörnyű volt háborúban élni, mindenünk elpusztult. A lényeg az, hogy most itt lehetünk és versenyezhetünk.

Rajtuk kívül a huszonkét éves Calisto Da Costa maratonfutóval és a harmincéves Victor Ramos bokszolóval vesz részt az ország az ötkarikás játékokon.

Tenisz: Kuerten mégis indul

Megegyezett Gustavo Kuerten szponzora, a Diadora cég és a Brazil Olimpiai Bizottság, így a teniszező mégis ott lehet Sydneyben. A megállapodás értelmében a Roland Garros kétszeres győztese az olimpia mérkőzésein a brazil delegáció hivatalos szállítója, az Olympikus felszerelésében lép pályára, de az eredményhirdetéskor - ha az első három között végez - Diadorában áll majd fel a dobogóra. Szerdán már hivatalosan is bejelentették, hogy Kuerten távol marad az olimpiától, azonban a felek még ezután is folytatták a tárgyalásokat.

Ragaszkodnak Kafelnyikovhoz

Az Orosz Teniszszövetség ragaszkodik ahhoz, hogy Jevgenyij Kafelnyikov részt vegyen a sydneyi olimpián, de a versenyző szerint nincs értelme az indulásának, mert rossz formában van. Kirill Kosztirkoszövetségi kapitány szerint Marat Szafin és Kafelnyikov ott lesz az ötkarikás játékokon, mivel jelezték szereplésüket a 11-étől 17-éig tartó taskenti tornán.

- Ha más nincs, akkor Üzbegisztánból mennek Sydneybe - fogalmazott keményen a szakvezető. Kafelnyikov, aki a jelenleg is zajló US Openen a 3. fordulóban a szlovák Dominik Hrbatytól kapott ki, úgy véli, jobb realistának lenni:

- Messze vagyok a csúcsformámtól, és nagyon kevés esélyem van az éremszerzésre.

A teniszezőt korábban Vitalij Szmirnov, az Orosz Olimpiai Bizottság elnöke is kritizálta:

- Dollármilliókat keresett, de ha a hazájáról van szó, már közel sem olyan lelkes. Az igazi hősök bármikor és bárhol képesek az országukért harcba szállni.

Szmirnov úgy nyilatkozott, hogy a szövetség számos alkalommal segített Kafelnyikovnak:

- Ingyenes edzéslehetőséget biztosítottunk számára. Utazásait támogattuk pályafutása kezdetén, s családja is telekhez jutott a Fekete-tenger partján. Mindezt már elfelejtette.

Nagytakarítás Sydneyben

Felszólították Sydney lakosságát, hogy egy hónappal az olimpia előtt kezdje meg a város takarítását. Az úgynevezett olimpiai takarító napon (Olympic Clean Up Day) elsősorban a belvárost tisztítják meg, főleg a Darling Harbourt, ahol több versenyszámot is rendeznek. Sydney további tengerparti területeire is nagytakarítás vár. A Clean Up Australia-mozgalom 10 éve létezik, és már néhány tucat országban elterjedt "Tisztítsd meg a világot!"-jelszóval. Ausztráliában több tízezer ember vesz részt minden évben a takarítóprogramban. A dpa hírügynökség pénteki jelentése szerint a turizmus szempontjából Ausztrália számára nem lesz "aranybánya" az olimpia. Az ausztrál turisztikai szervezet vezetője, John Morse szeptemberre 350 ezer látogatóval számol, csak annyival, mint egyéb "normális" évben. Az igazgató viszont abban reménykedik, hogy az ötkarikás játékok biztosította reklám tíz évre elegendő jó hírét kelti az ötödik kontinensnek.

Sydneyi háttér, a tévétől az osztrigáig

Szerte a világon naponta átlagban mintegy négy milliárd ember nézi majd tévén a sydneyi olimpiát. Ausztráliában egy kereskedelmi adó, a Channel 7 naponta folyamatosan 16 órán át sugároz műsort az ötkarikás eseményekről. Emellett lesz két "fizetős" program, a Foxé és az Optusé, melyek két-két külön csatornát működtetnek az olimpia idején. Ezek naponta megállás nélkül, napi 24 órás műsort kínálnak annak, aki a két hétre hajlandó kifizetni ezért 55 ausztrál dollárt, azaz állomásonként és óránként körülbelül 10 centet (16 forintot). Gondoltak azokra is, akik nem vettek jegyet a versenyekre és munkába menet, vagy onnan jövet szeretnének valamit látni az olimpiából. Éppen ezért Sydney hat pontján óriási kivetítőket állítanak fel. Ezeken az öt méter magas és 6.4 méter széles "képernyőkön" naponta reggel nyolctól éjfélig megállás nélkül közvetítenek majd ötkarikás műsort. A SOBO (Sydney Olympics Broadcasting Organisation) összesen 300 különböző eseményről és versenyről ad majd tudósítási lehetőséget 190 rádiós és tévés szervezetnek, akik előre megrendelték és megfizették ezt a szolgáltatást. A SOBO összesen 3400 órát ad "élőben", felhasználva erre a célra 900 kamerát, 400 rögzítő berendezést, 58 stúdiót és néhány tucat, különféle helyszíneken parkoló vagy mozgó műsorkészítő "műhelyt" -- rendszerint hatalmas konténerekben. Mindehhez hozzávetőleg 3500 fős személyzet szükséges. Hála a technikai vívmányoknak, ez lesz az első igazi internetes olimpia. Máris működik -- www.olympics.com címen -- egy szolgáltatás: a játékok alatt erre az oldalra hárommilliárd "rákattintást" várnak. A működtető IBM szerint itt az érdeklődők minden felvilágosítást megkapnak majd a versenyekről, a műsorról, a versenyzőkről, valamennyi résztvevő ország olimpiai múltjáról és eredményeiről, a különféle sportok szabályairól és még sok minden másról. Tizenegy sportágról, így a futballról, kosárlabdáról és baseballról is, percenként változó, szinte élő jelentés lesz majd olvasható, nyomon követve a verseny, vagy a mérkőzés alakulását. További, szintén technikai érdekesség, hogy összesen 20 színes célfotóberendezés működik majd az atlétikai, kerékpár, evezős és kajak-kenu versenyeken. Persze ez nem újdonság, de a velük kapcsolatos fejlesztés annál inkább: tudniillik a célfotókat digitális kamerákkal készítik, a felvételeket azonnal betáplálják egy számítógépbe, amely pillanatokon belül láthatóvá teszi a legszorosabb befutót is a tévében, azaz abszolut nyilvánosak lesznek a korábban titkos anyagok. Néhány előzetes adatot nyilvánosságra hoztak az olimpiai falu konyhájából is. A csúcsmodern eszközökkel felszerelt helyeken minden ehető -- és sok ehetetlen -- finomságot készítenek majd a 10 ezer sportolónak és 5000 edzőnek, kísérőnek. Lesz bécsiszelet és mindenfajta "tengeri herkenty?", marhagulyás és "még ficánkoló" osztriga. Három perc alatt ötven személyre tudnak majd kínai, spagettiszerű ételt készíteni és számítógép ellenőrzi, hogy az óriás étkezdék nehogy valamiből is kifogyjanak. A különböző gyümölcsökből naponta ötvenezer adagot állítanak össze.

Moldávok állampolgárság-cseréje

Ha az éremesélyes moldáv sportolók részt akarnak venni a sydneyi olimpián, állampolgárságot kell változtatniuk. Az APA osztrák hírügynökség pénteki jelentése szerint a komoly anyagi problémákkal küszködő Moldova élsportolói számára nem maradt más választás, mint az állampolgárság-csere, ha indulni akarnak az ötkarikás játékokon. Szergej Murejko, aki Atlantában birkózásban bronzérmet szerzett, bolgár színekben lép szőnyegre, az íjász Natalja Velejeva, Barcelona 3. helyezettje Olaszországot erősíti. Több mint 30 benevezett moldáv sportoló a bizonytalan anyagi körülmények miatt egyelőre nem tudja, hogy mi lesz a sorsa.

Késnek a jegyek

Szervezési problémák miatt nem juthat el időben az eddig eladott összesen két és fél millió olimpiai belépő a megrendelőkhöz. A jegyeket eredetileg szeptember 3-ig futárokkal kellene kézbesíteni a tulajdonosoknak, de a szervezők számításai szerint többtízezer belépő késéssel ér majd célba, mivel a vásárlók sok esetben utólag jelezték lakcímük megváltozását. Az érintetteknek személyesen kell átvenniük jegyüket az elővételben árusító helyeken. Kérdéses, hogy miként jutnak hozzá belépőikhez az október 18-tól 29-ig tartó paralimpia nézői. Korábbi ígéretével ellentétben a sydneyi szervezőbizottság nem a "rendes" olimpiai jegyekkel egyszerre bocsátja ki a fogyatékosok versenyeire szólókat.

Jones "ráhajt" a távolugrás világcsúcsára

Marion Jones, a 100 méteres síkfutás világbajnoka eddig példa nélküli módon öt olimpiai aranyérem megszerzését tűzte ki célul maga elé, köztük a távolugrásét, melyben a rekorddöntést sem tartja elképzelhetetlennek. -- Egy ugróspecialista edzővel készülök az ötkarikás játékokra, akinek segítségével túlszárnyalhatom az eddigi, 731 cm-es egyéni csúcsomat. Még a világrekord is veszélyben foroghat -- mondta az amerikai atlétanő, akinek kritikusai szerint éppen a távolugrás a leggyengébb száma. -- Két évvel ezelőtt még komoly technikai hiányosságaim voltak, de mégsem bíráltak annyian. Most folyton Jackie Joyner-Kersee-hez és Heike Drechslerhez hasonlítanak, miközben elfelejtik, hogy én több számban is indulok és nem vagyok született távolugró -- jelentette ki Jones, aki az orosz Galina Csisztyakova 1988-ban elért, 752 centiméteres világrekordját kívánja felülmúlni. A 24 éves bajnoknő a két sprintszámban (100 és 200 m), távolugrásban, illetve a 4x100-as és a 4x400-as váltóban áll rajthoz Sydneyben, bár az utóbbi számot illetően még nem hozott végleges döntést.

Harminckilenc évesen a mountain bike mezőnyében

Tinker Juarez lesz a sydneyi nyári olimpia egyik legidősebb sportolója. Az amerikai hegyikerékpáros 39 évesen ismét kijutott a nyári játékokra. Juarez az 1980-as évek elején a BMX-kerékpározással próbálkozott, majd 1986-ban váltott át a mountain bike-ra. A hegyikerépározás először Atlantában (1996) került fel az olimpia műsorára. Juarez akkor a 19. helyet szerezte meg. -- Tudom, hogy sokkal jobb leszek, mint az első olimpiámon voltam. Éremért megyek Sydneybe -- mondta a világranglistán 37., de hazájában a legjobbnak számító Juarez. Sydneyben egynapos terepversenyt rendeznek a hegyikerékpárosoknak, a résztvevőknek 48 km-es távot kell majd teljesíteniük.

Nemzeti Sport, 2000.09.08.



SYDNEY.2000

CIKKEK
KÉPEK

  

 
LINKEK

  SYDNEY 2000