|
| ||||
|
Doppingbotrány Olaszországban Már csak ez hiányzott! A botrányoktól sújtott olasz vízilabda-bajnokság befejezése után bő hónappal kiderült, hogy az INA Assitalia Roma-Florentia (9-5) elődöntőben megvizsgált 14 pólós közül legalább háromnak "nem negatív" a doppingmintája. A hír a hét közepén robbant az olasz sajtóban, amikor kitudódott, hogy a kölni klinika (az Acqua Acetosa-i labor bezárása miatt részben ide szállítják az olasz mintákat) jelezte az Olasz Vízilabda-szövetségnek: az említett mérkőzés néhány A-próbájával "gond van". Egyelőre nem lehet tudni, mely játékosokról van szó, ráadásul a személyiségi jogok védelme miatt csak a B-próba megvizsgálása után lehet nyilvánosságra hozni a nevüket, azaz körülbelül két hét múlva. Az mindenesetre biztos, hogy a két kezdőcsapat 7-7 pólósától vettek vizeletmintát, a talált tiltott szerek egyike a lidokain, és a "nem negatív" eredmény között két római és egy firenzei, illetve két külföldi és egy olasz játékos van. A Roma két külföldije Benedek Tibor és a szerb Vujasinovics, míg a Florentiát a Magyarországon is megfordult orosz Gorskov erősíti. Francesco Pallotta, a Roma fizioterapeutája elmondta: emlékszik rá, hogy néhány játékos esetében orvosi igazolást vittek az ellenőrzésre, mert többen fájlalták a fülüket, amelyre lidokain tartalmú gyógyszert kaptak. Ha bebizonyosodik a doppingolás ténye, a Roma elveszíti a bajnoki címet, és a döntőben vereséget szenvedő Posillipóé lesz a scudetto. misur Nemzeti Sport 1999. augusztus 7.
A Gazzetta szerint Benedek az egyik doppingoló Olaszországban tovább gyűrűzik az INA Assitalia Roma--Florentia bajnoki vízilabda-elődöntő doppingbotránya. A tekintélyes La Gazzetta dello Sport című milánói napilap szombati számának 24. oldalán "A Roma a szteroidok miatt került bajba" címmel közli Franco Carrella cikkét, amelynek egyik alcíme így szól: "Az inkriminált vizelet állítólag Benedeké volt." A cikkben megismétlik, hogy a június 26-ai INA--Florentia (9--5) meccsen levett tizennégy mintából a kölni doppinglaboratórium szerint három "nem negatív" eredményt hozott. A legfrissebb hírek arról szólnak, hogy a tiltott készítmények között nem csak lidokaint, hanem efedrint és tesztoszteront is találtak. A Gazzetta megbízható forrásra hivatkozva közli, hogy az anabolikus szteroidot Benedek Tibor vizeletében találták, és -- amennyiben a B-próba igazolja az A-minta eredményét -- a magyar légióst valószínűleg kétéves eltiltással sújtják. (A szabályok szerint a büntetés egyharmadát eltörölhetik, ha "a sportoló a felelősségét elismerve kész együttműködni a nyomozó hatóságokkal".) Az olasz sportnapilap úgy tudja, hogy a Roma másik légiósa, a szerb Vlagyimir Vujasinovics is lebukott, ő stimuláló szerrel. A Gazzetta szerint eltiltásuk esetén a szeptemberi firenzei Európa-bajnokság két csillagát is elveszítené. A Florentia "bűnös" sportolója viszont már megvan, hiszen a klub közleményben jelentette be, hogy Riccardo Vannini lidokaintartalmú Argotone orrcseppel kezelte magát, ám ezt előre bejelentették a vizsgálatot végző orvosoknak. Amennyiben valóban "igazolt" doppingolásról van szó, elképzelhető, hogy a Posillipo nem kapja meg automatikusan a bajnoki címet, hanem újrajátsszák a finálét a nápolyi és a firenzei gárda között. (Mint ismeretes, a júniusi döntőben az INA legyőzte a Posillipót.) Ernesto Sciommeri, a Roma elnöke szerint viszont nincs veszélyben az INA bajnoki címe, mert mindkét játékos esetében orvosi papírokkal jelezték előre a tiltott készítményeket. (Ki tudja, hogy a tesztoszteront milyen orvossággal szedte be az érintett sportoló...?) Egy biztos: a B-próbát szerdán ellenőrzik Kölnben, a két klub képviselőinek jelenlétében. misur, sal Nemzeti Sport 1999. augusztus 8.
Alighanem Benedeké a pozitív A Trofodermin a "bűnös" Vasárnap telefonbeszélgetést folytattunk Fausto Narduccival, a La Gazzetta dello Sport egyik szerkesztőjével, aki megerősítette, hogy a kölni labor által elküldött titkos, név szerinti listán -- amelyet az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) szivárogtatott ki -- Benedek (tesztoszteron), Vujaszinovics (lidokain) és Vannini (efedrin) neve szerepel. A kolléga azt is elmondta, hogy a kölni labor a szabadságolások miatt nem szerdán, hanem legkorábban szeptember elején ellenőrzi a B-próbát.
Az olasz lap egy érdekes -- és a Benedek-üggyel talán párhuzamot mutató -- példára is felhívta a figyelmet. Tavaly áprilisban Mario Boni, a Virtus Roma kosarasa bukott meg ugyancsak clostebollal, ám megúszta a büntetést, mert Andrea Billi, a a csapat orvosa magára vállalta a felelősséget, azt állítva, hogy a sportoló és a klub nem tudott a Trofodermin "bevetéséről". Narducci szerint nagyon fontos lenne, hogy Benedek azt állítsa, rajta kívül a csapatnál senki sem tudott arról, hogy használta a szóban forgó kenőcsöt, mert a Roma csak így őrizhetné meg a bajnoki címet. Ebben az esetben viszont a "Tiberio" becenévre hallgató pólós aligha ússza meg az eltiltást.
A Benedek-ügyet csak szeptember második felében tárgyalhatja az Európai úszóliga vezetősége, ezért a válogatott játékos várhatóan ott lehet a szeptember 2-án rajtoló firenzei Európa-bajnokságon.
Európai vélemény az olasz doppingügyről
Póló és dopping. Ilyesfajta ügyektől eleddig nem volt hangos a sportág, elvétve érkezett csak hír arról, hogy vízilabdázók tévedtek rossz útra. Legutóbb néhány brazil játékos próbálkozott gyorsítóval, ám ez sem tegnap történt, hanem évekkel ezelőtt. Szakadáti László, az Európai úszóliga (LEN) frissiben kinevezett igazgatóhelyettese is hallott az olaszországi esetről. Elmondta, az ottani bajnokság az olasz szövetség szervezésében zajlik, így a szövetségnek kell döntenie az ügyben. Ha válogatott játékosokról van szó, akkor kerül a LEN asztalára a doppingdosszié. Arra a kérdésre, hogy mekkora büntetésre számíthatnak a vétkesek -- persze, ha valóban azok --, Szakadáti így válaszolt: "Ne szaladjunk ennyire előre, várjuk meg a B-próba eredményét." misur, sal Nemzeti Sport 1999. augusztus 9. Szövetségi állásfoglalás a Benedek-ügybenFolytatás szeptemberben "Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, ennek megfelelően, amíg nem nyernek bizonyítást a Benedek Tibor elleni doppingvádak, addig úgy tekintjük, nem bűnös" -- ismertette a Magyar Vízilabda-szövetség hivatalos álláspontját hétfőn Martin György elnök. Benedek Tibort, az olasz bajnok INA Assitalia Roma és a magyar válogatott világhírű vízilabdázóját a múlt héten a Gazetta dello Sport című lap "hozta hírbe", miszerint a június 26-ai Florentia elleni bajnoki elődöntő utáni doppingtesztjének A-próbája pozitív lett. Benedek több nyilatkozatában szólt arról, hogy bőrfertőzése ellen használt olyan kenőcsöt, amelyet előre nem jelentett be, s amelynek van olyan összetevője is, amely szerepel a tiltott szerek listáján. "Tekintettel arra, hogy a vizsgálatot végző laboratórium egész augusztusban zárva van, leghamarabb szeptember elsején kerülhet sor az ügy folytatására, a B-teszt analizálására -- jelentette ki Martin György, majd hozzátette: -- Mind a játékos, mind Kemény Dénes szövetségi kapitány az elmúlt hetvenkét órában készséggel állt valamennyi érdeklődő rendelkezésére, de most már közös az érdek, mindenki maximálisan összpontosítson az Európa-bajnoki felkészülésre." Nemzeti Sport 1999. augusztus 10.
A Benedek-ügyben megszólalt a csapatorvos Visszatért amerikai nyaralásából Francesco Pallotta, az INA Assitalia Roma vízilabdacsapatának orvosa. A "civilben" a római San Camillo kórházban dolgozó ortopéd szakember megdöbbenve értesült arról, hogy az INA Roma-Florentia olasz bajnoki elődöntő során megvizsgált játékosok közül a fővárosiak mindkét külföldije, Benedek Tibor és a jugoszláv Vladimir Vujaszinovics is pozitív doppingmintát produkált. "Sohasem írtam fel nekik olyan készítményt, amely rajta van a tiltott listákon, vagy olyat, amely a vizeletükben kimutatott szereket tartalmazza. (Mint ismeretes, az A-mintában Benedeknél szteroidot, Vujaszinovicsnál ephedrint találtak, a B-mintát szeptember elején elemzik Kölnben - a szerző.) Az elképzelhető, hogy a játékosok használtak ilyen készítményeket, de erről engem nem tájékoztattak. Hazaérkezésemkor megdöbbenve értesültem a pozitív doppingminták ügyéről" - nyilatkozta doktor Pallotta. Megjegyzésként annyit mindenképpen hozzá kell tennünk, hogy az orvos mást nem is igen mondhatott volna: a Románál most az a cél, hogy mindenképpen megőrizzék a június végén a medencében kiharcolt bajnoki címet. Miután pedig a vízilabdában - az összes olasz csapatsportág közül egyedülálló módon - létezik a klub objektív felelőssége, az egyesület csak akkor mentesül a következmények (például a mérkőzés elvesztése) alól, ha be tudja bizonyítani, hogy a játékos egyedül, és a csapat képviselőinek tudta nélkül cselekedett. Ebben pedig Benedek múlt heti és Pallotta mostani nyilatkozata tökéletesen összecseng... misur Nemzeti Sport 1999. augusztus 12. Mi lesz Benedekkel?Hétfőn elnökségi ülést tartott a Magyar Vízilabda-szövetség. A testület elfogadta a szövetségi kapitányok beszámolóit a felkészülésről, illetve a már lezajlott korosztályos világversenyekről. Ezen túlmenőn áldását adta a benevezendő játékosok listájára, jóllehet mind a férfi, mind a női vonalon akadnak kérdőjelek. Dr. Tóth Gyula csapatánál két sérülés miatt kérdéses, ki lesz az irányító (sem Tóth Gabi, sem Valkay Ági nincs százszázalékos állapotban), míg a férfiaknál a Benedek-ügy lezártáig továbbra is tizenhatan szerepelnek a keretben. A fejleményektől függ, hogy Székely Bulcsú elutazik-e az Eb-re, vagy sem - a kérdés, meglehet, már szerdán eldől, ha a kölni laborban Benedek számára kedvezően alakulnak a dolgok. Balkezesünk egyébként kedden délben dr. Pavlik Gábor csapatorvos és dr. Hollósi Miklósné, a Testnevelési Egyetem doppinglaborjának vezetője társaságában Németországba repül, hogy jelen legyen a B-próba elvégzésénél. Nemzeti Sport 1999. augusztus 24. Ma analizálják Benedek B-próbájátA kölni doppinglaboratóriumban megkezdődött a magyar vízilabda-válogatottban és az olasz INA Assitalia Romában szereplő Benedek Tibor B-tesztjének analizálása, az első eredményeket estére ígérték. Kölnbe utazott az ügyben első fokon illetékes olasz szövetség képviselője is. Benedek Tibor szervezetében ugyanis a 9-5-re végződött június 26-i INA-Florentia olasz bajnoki elődöntő utáni vizsgálat során bukkantak az anabolikus szteroidok közé számító clostebol jelenlétére.
A szeptemberi Európa-bajnokságra készülő magyar vízilabdázó utólag arra hivatkozott, hogy egy gombásodás ellen használt kenőcs, a Trofodermin tartalmazhatta a vizeletmintájában kimutatott anyagot.
A mérkőzést követően egyébként a római csapattárs, jugoszláv válogatott Vladimir Vujasinovics és a firenzei Riccardo Vannini szervezetében is - Benedekétől eltérő - tiltott szert találtak. Az ő B-tesztjükre szintén szerdán került sor.
[origo] 1999. augusztus 25. A kölni doppinglaboratóriumban szerdán elvégzett B-próba is kimutatta az anabolikus szteroidnak számító clostebolt Benedek Tibor vízeletében, de csak olyan kis mennyiségben, amennyinél lehetséges, hogy bőrön át jutott a magyar válogatott vízilabdázó szervezetébe.
Ez igazolhatja a játékos állítását, miszerint nem tablettát szedett, hanem esetében egy gombásodás elleni kenőcs tartalmazta a tiltott szert - nyilatkozta Németországból Pavlik Gábor csapatorvos.
A Benedekkel együtt Kölnben tartózkodó szakember hozzátette: az írásos jelentés csütörtökre készül el. A dokumentumot elküldik mindkét országba, vagyis a Magyar Vízilabda Szövetséghez, illetve az Olasz Sportorvosi Bizottságnak, amely majd továbbítja azt az illetékes Olasz Úszó Szövetségnek.
Kemény Dénes, a jövő héten kezdődő Európa-bajnokságra készülő válogatott szövetségi kapitánya elmondta: további, már jogi procedúra várható.
"Amennyiben azonban az akkreditált kölni laboratórium a kimutatott mennyiség rögzítésén túl megjegyzés formájában is leírja az enyhítő körülmény - azaz a kenőcs használatának - lehetőségét, akkor arra alapozva lehet közbenjárni az olasz sporthatóságoknál, hogy még az Eb előtt zárják le az ügyet. A pozitív B-teszt máskülönben automatikusan felfüggesztést vonhat maga után" - jelentette ki Kemény Dénes.
[origo] 1999. augusztus 26.
Mindazonáltal még orvosi mértékkel sem sok. A kölni laborban elvégzett B-teszt az A-t igazolta, azaz a június 26-ai Roma-Florentia olasz bajnoki elődöntőt követően levett Benedek-féle vizeletmintában ismét megtalálták a clostebolt, más nevén klórtesztoszteront. A tizenöt nanogramm azonban olyan érték, amely alátámasztja Benedek Tibor magyarázatát. Márpedig ő állítja: nem doppingolt. Szerinte egy tavaly szeptemberi szemölcsműtétet követően, orvos által felírt és azóta többször használt kenőcsből, nevezetesen a Trofoderminből szívódott fel a clostebol.
Más, a kenőcs által tartalmazott hatóanyag után nem kutattak, és amint dr. Pavlik Gábor, a magyar válogatott helyszínen tartózkodó csapatorvosa kérdésünkre elmondta, azért is harcolni kellett, hogy a tizenöt nanogrammos értéket a németek hajlandóak legyenek feltüntetni a zárójelentésben. "Szerdán este megígérték, nyugodtak azonban csak akkor lehetünk, ha a csütörtök reggelre ígért írásban valóban szerepelni fog" - közölte a doktor. A kölniek ugyanakkor maguk is elismerték, hogy az eredmény nem cáfolja Benedek verzióját, igaz, ezt ők nem írhatják rá a hivatalos dokumentumra, ha viszont ezt megteszi dr. Hollósi Miklósné, a magyar labor szintén Kölnben tartózkodó vezetője (márpedig meg fogja), szakvéleményét az ügyben határozó bizottságnak tudomásul kell vennie.
"én magamban végig tudtam, hogy mi az igazság, talán most már a külvilág is hisz nekem - nyilatkozta lapunknak késő este a szállodában Benedek, akinek a hangján hallható volt: kissé elege van már az egészből. - Sok újdonság nem derült itt ki, de nem is azért jöttünk. Az ügyvédem még arra sem számított, hogy a megtalált értéket ráírják a zárójelentésre, ennyivel azért több történt, vagy legalábbis történhet. örülök, hogy a laborvizsgálat azért igazolta várakozásainkat. Csütörtökön megkapjuk a papírt, azt elküldöm az ügyvédemnek, aztán meglátjuk."
Hogy a firenzei Európa-bajnokság rajtjáig hátralévő egy hétben összeül-e a CONI mellett működő, az ügyben illetékes doppingellenes-bizottság, egyelőre nem tudni. Miképp azt sem, az olasz szövetség által életbe léptetendő automatikus felfüggesztés vonatkozik-e a LEN, azaz az Európai úszóliga által rendezett eseményre, azaz az Eb-re? A Gazzetta dello Sport szerdai száma szerint ellentmondásos a szabályozás, azaz, minden elképzelhető.
Dr. Kemény Dénes szövetségi kapitánynak mindenesetre megvan a maga elképzelése. Eszerint Benedek ügyvédjének - aki egyébként Silvio Berlusconi milánói irodájában dolgozik - most már csak egy dolga van: felmentetni a magyar balkezest.
csurka g. Nemzeti Sport 1999. augusztus 26. Az olasz sajtó biztosra veszi, hogy az olasz úszószövetség az ítéletre várva elővigyázatosságból már a pénteki napon meghozza felfüggesztő határozatát a doppingvizsgálaton pozitívnak talált Benedek Tibor és két másik játékos ellen.
Cornel Marculescu, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) igazgatójának nyilatkozata alapján kész tényként kezelik, hogy a játékosok búcsút mondhatnak a nemzetközi szereplésnek is. "Az úszószövetségek közötti egyezség értelmében a nemzeti szövetségek szintjén hozott felfüggesztések automatikusan kiterjednek a nemzetközi eseményekre is" - mondta Marculescu.
A Roma vízilabdacsapata, amelyet a bajnoki címtől való megfosztás veszélye fenyeget, elhárít magától minden felelősséget, mondván, hogy nem felelhet olyan dolgokért, amelyekről nincs tudomása. Az INA Assitalia Roma az alkotmánybíróságig is el akar menni az ügyben.
A csapat edzője, Formigoni hangoztatja, hogy Benedek "bőséges dokumentációt" mutatott fel, amelyből kiderül, hogy a pozitivitást okozó kenőcsöt egy nem sportorvos bőrgyógyász írta fel neki.
[origo] 1999. augusztus 27.
A Németországból csütörtökön hazatérő pólós csapatorvos, dr. Pavlik Gábor egyébként lapunknak elárulta: megfeszített küzdelemben sikerült kipréselni a laboránsokból, hogy hajlandóak legyenek az értékek kimutatására (naponta egy ember mintáját világítják át, most viszont kivételesen hármat kellett). A többórás szócsata vége az lett, hogy ugyan a zárójelentésre nem írták rá a 15 nanogrammot, viszont a vizsgálatot vezető helybéli munkatárs némi "kardcsörtetést" követően belement, hogy dr. Hollósi Miklósnéval - a magyar labor vezetőjével - közösen csatoljanak egy mellékletet, a számítógép által kiadott értékekkel.
Ennek alapján a Benedeket képviselő ügyvédek kijelentették, igen jó eséllyel fel tudnák mentetni védencüket, csupán egy a bökkenő: nincs kivel mérkőzni. Merthogy egyelőre bizonytalan, mikor ül össze az Olasz Olimpiai Bizottság mellett működő illetékes grémium. Emiatt információink szerint a legmagasabb sportdiplomáciai szinten mozgolódik a magyar fél, annál is inkább, mert Corin Marculescu, a Nemzetközi úszószövetség igazgatója közölte: a B-teszt után életbe lépő, automatikus
olaszországi felfüggesztést ők "nemzetközivé teszik". Azaz Benedek kizárólag abban az esetben lehet ott a firenzei Eb-n, ha ügyében ítéletet (persze, kedvezőt) hoznak. Dr. Kemény Dénes
szövetségi kapitány úgy véli, "ha két hónapig tudták húzni a minta analizálását, akkor illő volna, hogy most a rajt előtt döntsenek."
Csak hát Isten malmai (különösen ezek) igen lassan őrölnek. Ha őrölnek egyáltalán...
csurka g. Nemzeti Sport 1999. augusztus 27. csurka g. Nemzeti Sport 1999. augusztus 28. Az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) doppingellenes bizottsága hétfőn meghallgatta a június 26-i bajnoki elődöntő során tiltott szer használatán ért Benedek Tibort, és az INA Assitalia Roma magyar vízilabdázójának ügyét - nyolchavi felfüggesztést javasolva - továbbította a döntéshozó szerepű szerdai ülés elé.
Kemény Dénes szövetségi kapitány elmondta: szerdán a bizottsági tárgyalás "bírósági" részére kerül sor a hétfői "ügyészségi" szakasz után. Benedek Tibor szervezetében az anabolikus szteroidnak számító clostebolt mutatta ki a Kölnben múlt szerdán elvégzett B-próba is, ám a játékos azzal védekezett, hogy a tiltott szert egy tavaly ősszel számára felírt gombásodás elleni kenőcs tartalmazta.
A kölni labor e ténnyel nem foglalkozott, csupán az egyébként alacsony mennyiséget tüntette fel, viszont a vízipólós Rómában hivatkozni tudott mind a receptre, mind a bőrön át történő felszívódást részben valószínűsítő második tesztre is.
Kemény Dénes hozzátette: Benedek hosszú órákon állt a doppingellenes bizottság előtt, amely elsősorban a játékost kérdezte ki, a vele jelenlévő ügyvédje kevesebb szerepet kapott. Fontos kedvező körülménynek értékelhető, hogy a testület elismerte: a magyar pólós nem doppingolt, hanem hibázott. Megítélésük szerint a játékos a szer használata idején elég régen élt már az országban ahhoz, hogy panaszai megoldására az olaszul beszélő csapatorvoshoz kellett volna fordulnia saját sebésze helyett.
A szövetségi kapitány olaszországi források alapján úgy vélte, hogy ha a hétfőn elkészült többoldalas írásos anyag alapján netán kedvezőtlen határozat születik szerdán, következő lépésként a CONI-nál lehet fellebbezni, majd utána az illetékes felsőbb szintű olasz bírói fórumhoz fordulni, és harmadik lépcsőben "léphetne színre" a lausanne-i székhelyű nemzetközi Sportdöntőbíróság (TAS).
A doppingügybe a rómaiak 9-5-ös győzelmével véget ért június 26-i elődöntőt követően három vízilabdázó keveredett bele. A doppingellenes bizottság azt már hétfői ülésén kimondta, hogy az érintett csapatok - a magyar játékos és a jugoszláv Vladimir Vujaszinovics együttese, az INA Assitalia Roma, illetve a Ricardo Vanninit felvonultató vesztes Florentia - nem vétkesek, így az olasz bajnoki végeredmény utólag nem változik.
Benedek és csapattársa egyaránt a csütörtökön kezdődő firenzei Európa-bajnokságra készül, ezért különösen fontos volt, hogy a kölni doppinglaboratóriumban múlt szerdán elvégzett - és az A-teszt után ismét pozitívnak bizonyuló - B-próba kellemetlen következménye, az Olasz Úszó Szövetség által meghozott automatikus felfüggesztés, amelyet a nemzetközi szövetség átvesz, még az Eb rajtja előtt megváltozhasson. Erre az esélyt az jelentheti, hogy az ügyet a CONI már szerdán le akarja zárni.
[origo] 1999. augusztus 31. Népszabadság, 1999. augusztus 31. Több olasz lap is arra számít, hogy az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) doppingellenes bizottsága felmentő határozatot hoz szerda délután Benedek Tibor és a tiltott szer használatán ért két másik vízilabdázó ügyében.
- Kaptunk egy levelet Alessandro Sansától, az Európai Úszó Liga (LEN) igazgatójától, amelyben közli, hogy felfüggesztették Benedek Tibor játékjogát, ezzel eldőlt: nem játszhat az Európa-bajnokságon - jelentette Firenzéből, a csütörtökön kezdődő férfi vízilabda Európa-bajnokság színhelyéről Martin György, a szövetség elnöke.
A magyar küldöttség vezetője a délelőtti technikai értekezleten kapta kézhez a LEN-igazgató levelét, és utána haladéktalanul intézkedett, így sor került a Benedek tartalékának jelölt Székely Bulcsú akkreditálására: ő lett a magyar válogatott 15. játékosa. Martin arra a felvetésre, hogy eszerint a LEN meg sem várta a szerda délutáni római döntést a doppingügybe keveredett Benedekkel kapcsolatban, csak megismételni tudta: felfüggesztették a játékjogát, nem játszhat.
- A jugoszlávok csak 14 játékosra számíthatnak, mert eljárási hibát követtek el, így a Benedekhez hasonlóan doppingügybe keveredett másik pólós, a szintén a bajnok Assitalia Romában játszó Vujasinovics helyett nem nevezhettek mást - tette még hozzá a magyar elnök.
A technikai értekezleten eldőlt, hogy az Eb nyitónapján, csütörtökön este (21.30) sorra kerülő magyar-olasz "rangadón" a spanyol Fernandez és a belga Simons bíráskodik.
Mint később kiderült: az Európai Úszó Liga (LEN) azért nem engedi Benedek részvételét az Eb-n, mert az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) a délelőtt 10 órakor rendezett technikai értekezletig nem mentette fel a játékost a doppingvádak alól.
Kemény Dénes szövetségi kapitány a döntést nem kívánta kommentálni, csak annyit jegyzett meg: egy június 26-i minta ügyében nem tudja elfogadni, hogy csak egy nappal az Eb kezdete előtt született döntés.
- Nagyon sajnálom a csapatot és Tibort is, mert rendkívül keményen készültünk erre a tornára, és bár magyarázkodásnak tűnik, de nem tudom, hogy ezek után milyen teljesítményre leszünk képesek - mondta a kapitány. - A fiúk a hírt tudomásul vették és kettőzött erővel koncentrálnak a házigazdák elleni csütörtök esti nyitómérkőzésünkre.
"A vádejtés botrányos szele fúj, nemcsak a klubok, hanem a játékosok irányában is" - írta a Corriere della Sera, amely Ratko Rudiccsal, az olasz válogatott edzőjével közölt interjút abból az alkalomból, hogy csütörtökön este a Magyarország-Olaszország mérkőzésre kerül sor Firenzében, az Európa-bajnokság első napján.
Az szinte biztosra vehető, hogy a klubokat nem büntetik meg. Giacomo Aiello doppingellenes ügyész, aki hétfőn meghallgatta a játékosokat, maga is közölte: "nincs semmi arra utaló jel, hogy kapcsolat lenne a tiltott szerek használata és az olasz vízilabdacsapatok magatartása között".
Korábbi feltevésekkel ellentétben egyáltalán nem automatikus, hogy egy-egy játékos pozitív tesztje esetén megbüntetik a klubot is - mutatott rá a La Repubblica.
- Sodródunk az eseményekkel, most már magam sem tudom, hogy mi fog történni a Benedek-ügyben - ismerte el szerda reggel az Kemény Dénes, a magyar vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya a csütörtökön kezdődő Európa-bajnokság színhelyéről, Firenzéből.
Kemény kedden beszélt utoljára telefonon a Rómában tartózkodó balkezes világklasszissal, aki a doppingügyével kapcsolatos szerda délutáni határozathozatalra vár és - a kapitány szerint - nem túlságosan derülátó.
- Az Európa-bajnokság előtti technikai értekezletet szerda délelőtt tartják, ezen Martin György, a szövetség elnöke, a magyar küldöttség vezetője vesz részt - folytatta Kemény. - Többféle variáció képzelhető el: vagy a múltheti felfüggesztést veszik figyelembe és törlik Benedek nevét a nevezési listánkról, vagy, ismerve a fejleményeket, megvárják a döntéssel a délutáni, római határozatot.
Mindentől függetlenül a magyar csapat, miközben a rendkívül fontos kérdés megválaszolására vár, folytatja előkészületeit: kedden délben sor kerül a menetrendszerinti edzésre.
[origo] 1999. szeptember 1. csurka g. Nemzeti Sport 1999. szeptember 2.
- Consolo úriember, nem tenne ilyet. A pletykát én is hallottam, de nem tudom komolyan venni - mondja Szakadáti. - Nem hiszek abban, sőt, abszurdnak tartom a felvetést is, hogy olasz érdekek miatt nem szerepelhet az Európa-bajnokságon Benedek Tibor.
- Azt sem tartja furcsának, hogy szerdán a LEN úgy törölte az Európa-bajnokság nevezési listájáról Benedek nevét, hogy meg sem várta az Olasz Olimpiai Bizottság délutáni határozatát?
- Szerda délelőtt tíz óra volt az utolsó időpont, addig mindenképpen le kellett zárni a nevezéseket. A LEN és a CONI között természetesen a háttérben folytak megbeszélések, tehát a CONi délutáni felfüggesztő határozata a LEN-ben senkit sem ért váratlanul. Benedek Tibi ügyében immár csak az eltiltás ideje a kérdéses.
- Mennyit kaphat?
- A CONI az olasz szövetségnek minimális büntetés kiszabását javasolta. Nem tudom mennyi a minimális büntetés, nem ismerem az olasz szövetség szabályzatát. Szerintem a hónap végéig megszületik a végső határozat. Sajnos, a tényekel nem lehet vitatkozni, a szabályokat pedig be kell tartani. Csak annak szurkolhatunk, hogy Benedek valóban minimális eltiltással megússza ezt az esetet.
csurka g. Nemzeti Sport 1999. szeptember 4. , Nemzeti Sport 1999. szeptember 29. Az augusztus 26-án doppingszer használata miatt nyolc hónapra eltiltott világklasszis vízilabdázó, Benedek Tibor ügye a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) doppingbizottsága előtt van. A magyar sztár akár négyéves eltiltást is kaphat, de a bizottság elnöke igazságos ítéletet ígér.
- Benedek Tibor ügyével a végrehajtó bizottság felkérésére kezdtem el foglalkozni - nyilatkozta Harm Beyer, a FINA doppingbizottságának elnöke, aki hangsúlyozta, hogy az ügy dokumentumait csak pár napja kapta meg, és még nem volt ideje alaposan átnézni az iratokat. - Most csak annyit mondhatok, hogy november 22-én délben fogom meghallgatni a magyar játékost, aki eddig még nem jelezte, hogy nem kíván eljönni a tárgyalásra. Erre egyébként november 12-ig van lehetősége. Ítéletet akkor hirdetek, ha úgy érzem, hogy rendelkezem az összes fontos információval, amire szükségem van egy korrekt, de igazságos döntés meghozatalához.
A magyar válogatott játékos idén augusztus 26-án az Olasz Úszó Szövetségtől nyolc hónapos eltiltást kapott - amit a fellebbviteli bizottság három hónapra mérsékelt - , mert a Trofodermin nevű kenőcsöt használta, és ezt a június 26-i, pozitív eredményt hozó kontroll előtt nem tüntette fel az előzetesen leadandó gyógyszerlistán. Mivel ez a krém az anabolikus szteroidok közé tartozó metil-tesztoszteront is tartalmazza, a játékost eltiltották. A büntetés kiszabásánál figyelembe vették, hogy nem szándékos doppingolás történt.
Arra a kérdésre Beyer nem tudott válaszolni, hogy a hasonló vétséget elkövető jugoszláv Vujasinovics esetével kapcsolatban miért nem kezdeményezett vizsgálatot a FINA végrehajtó bizottsága. A jugoszláv vízilabdázó szervezetében - szintén nagyon kis mennyiségben - ephedrint talált ugyanaz a vizsgálat, amelyiken Benedek "megbukott".
- Nekem csak annyi a feladatom, hogy a hozzám eljuttatott iratok alapján megítéljem: vétkezett-e a doppingolással vádolt sportoló vagy sem - hangsúlyozta Beyer. - Minden további kérdéssel a FINA végrehajtó bizottságához kell fordulni.
[origo], 1999. november 10. "Most csak annyit mondhatok, hogy november huszonkettedikén
fogom meghallgatni a magyar játékost, aki eddig még nem szólt, hogy
nem kíván eljönni a tárgyalásra. Ítéletet akkor hirdetek, ha úgy
érzem, rendelkezem az összes fontos információval, amire szükségem
van a korrekt, igazságos döntés meghozatalához"- mondta Beyer.
A magyar válogatott játékos idén augusztus 26-án az Olasz
Úszószövetségtől kapott nyolchónapos eltiltást - amit a
fellebbviteli bizottság három hónapra mérsékelt -, mert a
Trofodermin nevű kenőcsöt használta és ezt a június 26-i, pozitív
eredményt hozó kontroll előtt nem tüntette fel az előzetesen
leadandó gyógyszerlistán. Mivel ez a krém . az anabolikus szteroidok
közé tartozó - metiltesztoszteront is tartalmaz, a játékost
eltiltották.
A FINA tehát vizsgálódik. Van, aki szerint Benedek nem jöhet ki
jól a Beyer-féle eljárásból. A FINA ugyanis a tesztoszteron
használatát súlyosan, akár évekig tartó eltiltással bünteti.
Nemzeti Sport, 1999. november 11. Nemzeti Sport, 1999. november 23. (csurka g.), Nemzeti Sport 1999. december 13. Nemzeti Sport, 2000. január 11. A nemzetközi SportDöntőbíróság (TAS) Benedek Tibor fellebbezésének tárgyalása után kedden úgy döntött: a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) által 15 hónapra eltiltott magyar vízilabdázó büntetését - az olasz úszószövetség eredeti határozatának megfelelően - 8 hónapra csökkenti. A világ egyik legjobb pólósa április 28-tól újra játszhat.
Az INA Assitalia Roma magyar légiósának szervezetében az 1999. június 26-i olasz bajnoki elődöntő után elvégzett doppingvizsgálat mutatta ki az anabolikus szteroidnak számító Clostebolt. Benedeket az olasz szövetség szeptember elején - az Európa-bajnokság rajtja előtt - 8 hónapra tiltotta el, ezt utóbb az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) három hónapra csökkentette. A Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) novemberben 15 hónapra változtatta az eltiltást. Utóbbi döntést fellebbezte meg a legfelsőbb fórumon Benedek Tibor.
A TAS egyszemélyben határozó bírója előtt a játékos álláspontját - olasz ügyvédjén kívül - a római klub elnöke és orvosa adta elő. A másik fél részéről a FINA képviselője azzal érvelt, hogy a nemzetközi szövetség nem engedheti meg magának a kivételezést a világ egyik legjobb pólósával, miközben a lebukott úszók esetében pozitív doppingminta esetén teljes szigorral jár el.
A Benedek szervezetében talált kismennyiségű szer ugyan szerintük is alátámasztotta azt a verziót, mely szerint az igazoltan bőrbetegségre használt kenőcs tartalmazta a tiltott szert - ezért is szabtak ki eredetileg is két év helyett csupán 15 hónapot -, de a doppingnak minősülő szer kétségbevonhatatlan jelenléte miatt ennél több engedményt nem tehettek.
A bíró azonban végül a 8 hónapos eltiltást látta indokoltnak, vagyis Benedek megkapta a lehetőséget: részt vehet a szeptember 15-én kezdődő sydneyi olimpián.
Kemény Dénes, a tavaly sikert sikerre halmozó magyar vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya Benedek Tibornál derűlátóbban értékelt, de hozzátette: a hosszú kihagyást nehéz lesz pótolni az olimpiáig.
- Nagyon szerettem volna, ha Tibor már az olasz bajnokság alapszakaszában is legalább hat-nyolc mérkőzést tud játszani. Ezt nem teszi lehetővé a nyolc hónapos eltiltás, de talán sikerül majd időben játékba lendülnie az olimpia előtt, hiszen nagy szükségünk van rá - fejtette ki a kapitány. - Április végén már csak egy-két mérkőzés lesz hátra a olaszországi alapszakaszból, a rájátszás előtt pedig másfél hónapos szünet következik. Ez Benedek számára gyakorlatilag 10 hónapos, tétmérkőzés nélküli kihagyást jelent. Remélem, hogy a rájátszásban már visszanyeri majd régi formáját, mivel a mostani csalódottságának feledéséhez feltétlenül sikerélményre, jó játékra van szüksége már a Roma színeiben is.
[origo], 2000. január 11. Augusztus óta először gyakorol az olimpiára készülő férfivízilabda-válogatottal Benedek Tibor, akinek április végén jár le a doppingesete miatti eltiltása. A kétnapos margitszigeti felkészülésen 20 játékos áll Kemény Dénes rendelkezésére.
A kapitány az elmaradt horvátországi táborozást helyettesítő program első napján a megjelentek fizikai állapotát mérte fel, este pedig kétkapus játék következett. Keddre ugyancsak két 3-3 órás edzést tervez: előbb az emberelőnyök és -hátrányok gyakorlásáé lesz a főszerep, majd a tavaly - az Európa-bajnoki és Világ Kupa-győzelem alkalmával - már bevált taktikai elemek felfrissítése következik.
Kemény Dénes speciális edzéstervről is gondoskodik pólósai számára, miután a tavaszi idényt klubcsapataikban töltik majd a játékosok. Erre azért van szükség, mert legközelebb csak június végén gyűlik össze a keret, hogy megkezdje a közvetlen felkészülést Sydneyre. Addig - ha eredményesek lesznek a tárgyalások - legfeljebb a jugoszlávok elleni barátságos mérkőzésre kerül sor.
Az Eb- és VK-sikerben szerepet vállaló 16 játékos közül csak Varga Zsolt (Mladost Zagreb) és Molnár Tamás (Jug Dubrovnik) nem tart most társaival, mert rájuk szerdán bajnoki találkozó vár. A többi tavalyi válogatott mellé meghívottak, akik a Margitszigeten készülnek: Pelle, Regős, Madaras, Varga Zsolt, Varga Tamás, illetve Benedek.
[origo], 2000. február 28. |
| ||
|
||
Benedek Tibor VÍZILABDA.1999 |
||
|